تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 148087
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۳ - ۲۳:۴۳| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

وحدت حوزه و دانشگاه ،تجسم «عینیت دیانت و سیاست »است

گروه اجتماعی هرمز به مناسبت شهادت دکتر مفتح وروز وحدت حوزه ودانشگاه در یاداشتی به اهمیت این روز پرداخت ،شهید آیت الله دکتر مفتح با «مفتاح» دین ،خانه دانش را گشود.اوکه «فاتح» دانشگاه به روی «فیضیه» بود ودریچه قلب دانشجو رابه روی علوم حوزه «فتح»کرد.وی با تدریس در دانشگاه نشای مکتب را در مزرعه دانشگاه […]

وحدت حوزه و دانشگاه ،تجسم «عینیت دیانت و سیاست »است

گروه اجتماعی هرمز به مناسبت شهادت دکتر مفتح وروز وحدت حوزه ودانشگاه در یاداشتی به اهمیت این روز پرداخت ،شهید آیت الله دکتر مفتح با «مفتاح» دین ،خانه دانش را گشود.اوکه «فاتح» دانشگاه به روی «فیضیه» بود ودریچه قلب دانشجو رابه روی علوم حوزه «فتح»کرد.وی با تدریس در دانشگاه نشای مکتب را در مزرعه دانشگاه «افتتاح»نمود.

بزرگواری که ،خرمن ،دانشی را که در حوزه از علوم اهل بیت (ع)ومعارف قرآن آموخته بود،به عنوان رسالت و مسئولیتی خدایی،به محافل علمی و دانشجویی منتقل کرده و آن را از محدوده حوزه به گستره جامعه منتشر می کرد.

 

شهید آیت الله دکتر مفتح در زمره عالمانی است که عمر شریف خویش رادر احیای معارف اسلامی ونشر فرهنگ اهل بیت به کار گرفته ودر سنگر های گوناگون به ستیز با جهل وتباهی وستم پرداخته اند.آن اسوه فضیلت برای آنکه دانشگاه را از تهاجم فرهنگی استعمار وعلف های هرز طاغوتی نجات دهد،چشمه هایی از ارزشها ی والای دینی را در این کانون اندیشه جاری ساخت ودر عصری که نغمه جدایی دین از دانش ساز گردیده بود وشب پرستان کور دل با تبلیغات نفاق افکنانه خویش بذر تنافر وضدیت بین حوزه دانشگاه می پاشیدند، نامبرده این دو کانون را به هم پیوند داد و فرهنگ حاکم بر دانشگاه را که ارمغان غرب بود متحول ساخت وباورهای دینی را بر فضای آن حاکم نمود وبه مصداق (زکاه العلم نشره)جرعه هایی از اندیشه هایی را که در حوزه آموخته بود به کام دانشجویان شیفته فضیلت سرازیر نمود.این نوشتار گذری دارد بر زندگی و آثار آن شهید دانشمند.

 

روحانی فرزانه وعالم متعهد مرحوم حاج شیخ محمود مفتح از واعظان مشهور همدان بود،در نهایت اخلاص وصداقت روزگار می گذراند وچون وی در ادبیات عرب وفارسی تبحر داشت،اشعار زیادی در مدح ومنقبت ورثای اهل بیت سروده که ضمن زیبایی های لفظی از مضامین عالی وتاریخ صحیح ائمه واحادیث معتبر سرچشمه گرفته بود وی علاوه برسخنوری وواعظ در حوزه علمیه همدان به تدریس مشغول بود،در سال ۱۳۰۷ ش.در خانه چنین ادیب فاضل ووارسته فرزندی دیده به جهان گشود ،که اورا محمد نامیدند.

دانش طلبی در سایه معنویت وتربیت ودر پرتو فضیلت از همان دوران صباوت،حلاوت جان این کودک گردید. اوروی آوردن به علم وآراسته گردیده به صفاتی پسندیده را از پری عالم ومادری نیکو سرشت درکلاس با صفای خانواده آموخت،

از هفت سالگی پایش به مدرسه گشوده شد ودر زمینه ادبیات از پدر ادیب و شاعر خویش بهره مند گردید.شهید مفتح پس ازفراگیری مقدمات علوم عربی ،فقه وبخشی از منطق نزد پدر واساتید وقت حوزه همدان به سال ۱۳۲۲ ش. به آشیانه اهل بیت- قم مقدس- مهاجرت نمود ودر مدرسه دارالشفاء ودرحجره ای محقر ونمناک اقامت گزید وهمچون دیگر جویندگان معارف دینی با جدیت واهتمامی در خور اهمیت به کسب علوم ومکارم پرداخت.

 

ذوق سرشارواستعداد عالی به همراه کوشش پر جوش ووجود اساتید برجسته سبب آن گردید تا مفتح به صورت شگفت انگیز وشایان توجهی دروس حوزه از جمله رسائل،مکاسب ، وکفایه را طی سال های ۱۳۲۲-۱۳۳۴ ش.فرا گیرد وخود در زمره اساتید حوزه علمیه قم قلمداد گردد.

 

ایشان عرفان ودروس خارج فقه واصول را در عالی ترین سطح نزد رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره)فر گرفت.مرحوم مفتح علاوه بر روابط شاگردی واستادی، باامام پیوندی صمیمانه داشت وآن روح قدسی به ایشان علاقه وعنایت داشتند ودر مدتی که امام امت در نجف به سر می بردند وی به طریقی با رهبر واسوه خویش ارتباط برقرار کرد.

حکمت الهی چنین مقدر کرده بود که شهید مطهری ودکتر مفتح که ازشخصیت های برجسته حوره علمیه بودند به دانشگاه رفته ودر دلها،انگیزه ها وهدف های دو قشر دانشگاهی وروحانی وحدت ایجاد کند ویکی از بلند ترین آرزوهای امام یعنی پیوند دو قشر را عملی سازند.

 

شهید مفتح اقدام عملی در راه رسیدن به چنین وحدتی را تغییر نظام آموزشی دانشگاه می دانست وعقیده داشت دانشگاهی که هدف آن پرورش انسانهای دانشمند ،دیندار ،متعهد ونیکو کار است ،باید علم وتخصص خود را در راه اعتلای کشور وتامین سعادت مردم به کار گیرد ودر طریق استقلال،عزت وعظمت کشور از خود اهتمامی توام با صداقت وجدیت به خرج دهند.

در بنامه چنین دانشگاهی باید عرصه بحث وتحقیق ،علم وعمل توام با اخلاص مهیا گردد.وبه عقیده وی انس حوزه ودانشگاه با یکدیگر در رسیدن به چنین حالتی تاثیر به سزایی دارد. آن شهید ضمن پیگیری به وجود آوردن چنین تحولی در دانشگاه از نظر فکری در زمینه مسائل عقیدتی با خطوط التقا طی سخت مخالف داشت ودر برابر احزاب وگرهکهایی که تفکر انحرافی داشتند لحظه ای آرام نمی گرفت ودر مواردی با آنان در گیر می شد وبه سبب همین موضع گیری صریح بود که به ترر وی اقدام کردند.

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=148087
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,208 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی