واکنش نخست وزیر عراق به طرح کنگره آمریکا
+ پ -
واکنش نخست وزیر عراق به طرح کنگره آمریکا

نخست وزیر عراق بر مخالفت دولت فدرال با طرح کنگره آمریکا برای تسلیح نیروهای پیشمرگه و عشایر اهل سنت، جدای از بغداد تاکید کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، دفتر «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق در بیانیه ای اعلام کرد: دولت عراق در عین حال که از تلاشهای همه کشورها برای ایستادگی در کنار عراق در جنگ با عناصر تروریستی داعش و کمکهای نظامی آنها استقبال می کند، به همه عراقی ها اطمینان می دهد که تعامل همه کشورها با عراق براساس احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت این کشور صورت می گیرد و اکنون هیچ یک از کشورهای خارجی تعامل دوگانه ای با عراق ندارند.

به نوشته «کردپرس»، در این بیانیه با اشاره به اینکه همه عراقی‌ها از تمام اقوام و اقلیت‌ها اکنون در حال نبرد با عناصر تروریستی داعش هستند،تأکید شده که هرگونه کمک‌های تسلیحاتی به عراق باید بر اساس برنامه‌ریزی‌های نظامی و تنها از طریق دولت مرکزی عراق انجام گیرد.

این بیانیه حاکی است دولت عراق همچنان در مسیر آزادسازی وجب‌به‌وجب خاک عراق حرکت می‌کند و با طرح پیشنهادی کمیسیون خارجی کنگره آمریکا که به دودستگی‌های بیشتری در عراق منجر خواهد شد، مخالف است و اجتناب از تصویب آن را خواستار است.

کمیسیون نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا ، دیروز پیش‌نویس قانون تعامل با پیشمرگه و گروه‌های مسلح سنی در عراق و کشور دانستن منطقه کردستان و مناطق سنی‌نشین را بررسی کرد تا آمریکا به طور مستقیم به این دو طرف کمک کند.(جزئیات بیشتر)

«مقتدا صدر» رهبر جریان صدر نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: مجلس نمایندگان آمریکا می‌خواهد، قانونی را درباره عراق تصویب کند که بر اساس آن، هر طائفه‌ای در عراق مستقل از دیگری عمل کند. آمریکا، سوء‌نیت خود را علیه عراق عزیز ما ثابت کرده و دندانهای خود را تیز کرده است. لذا پارلمان و دولت باید واکنشی قاطع در این‌باره نشان دهند.

وی در واکنش به پیش‌نویس طرح آمریکایی درباره نحوه تعامل با کردها و اهل تسنن به عنوان دو دولت مستقل، از دولت و پارلمان عراق خواست تا قاطعانه با این مسئله، برخورد کنند.

 رهبر جریان صدر این اقدام را آغاز تجزیه علنی عراق دانست و تهدید کرد که در صورت تصویب این طرح، تعلیق فعالیت شاخه نظامی این جریان علیه آمریکا را لغو خواهد کرد تا منافع آمریکا را در داخل عراق و خارج آن هدف قرار دهند.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff