واکاوی حمله ناو انگلیسی به بندر شیو پارسیان
+ پ -
واکاوی حمله ناو انگلیسی به بندر شیو پارسیان

حمله ناو انگلیسی به بندر شیو شهرستان پارسیان سال ۱۹۱۸ میلادی ، به علت موقعیت خاص بندر لنگه در کنار خلیج فارس، دولت انگلیس در این شهر کنسول ایجاد کرد و به دنبال آن چند ناو جنگی در ساحل بندر لنگه مستقر کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از  پارسیان خبر ، انگلیسی ها شخصی به نام بدر خان که اصل و نسب او از منطقه کنگان و دیر می باشد به عنوان نماینده سیاسی کنسول انگلیس در بندرلنگه انتخاب کردند.

 

وی شخصی خود خواه و متکبر بود و بی شک این غرور و نخوت ناشی از مقامی بود که انگلیسی‌ها به او داده بودند. «بدر» متولد بندرلنگه بود و در هند تحصیل کرده بود. وی به دنبال یک کینه و کدورت قبلی حکمرانان آل نصور را دشمن خود می‌دانست.

 

۳ واحد نظامی که افراد آن همه هندی بودند و دو واحد سربازان ایرانی از لار و تنگسیر همواره در خدمت وی بودند. فرمانده نیروهای تنگسیری فردی بود به نام «رییس حسین تنگسیری» در سفری که شیخ مذکور نصوری حکمران پارسیان به بندرلنگه داشته فرمانده تنگسیری‌ها را تحریک کرده که انگلیسی‌ها دارند در بوشهر با شماها می‌جنگند و شما اینجا از آنان محافظت می‌کنید این امر موجب شد تا رییس حسین تنگسیری در یک عملیات غافل گیرانه بدر خان نماینده کنسول انگلیس و دو برادرانش را به قتل برساند.

 

این جریان باعث شد که انگلیسی‌ها حمله به بنادری که در اختیار نصوری‌ها و ایادی آنهاست در دستور کار قرار دهند. لذا دستور حمله صادر شد. ناو جنگی «برمبول» پس از ویران کردن بنادر چارک و چیرویه روانه بندر شیو گردید. خبر به شیخ مذکور رسید شیخ مذکور برادرش شیخ یوسف و میر مصیب باریکویی (تراکمه‌ای)که تعداد زیادی تفنگ‌چی‌های تراکمه‌ای همراه وی بودند و یوسف محمدی از دشتی و عالی یوسف کناردانی در بندر شیو مستقر می‌نماید.

 

 

نیروهای انگلیسی از ناو پیاده شده با قایق روانه ساحل می‌شوند که هدف تیر اندازان قرار گرفته کشته می‌شوند پس از دو روز نبرد با دادن تلفات شکست خورده بندر را ترک کردند. در جنگ کشتی جنگی ایرانی پرسپولیس به فرماندهی احمد خان دریا بیگی ناو جنگی برمبول انگلیسی را همراهی و پشتیبانی می‌کرده است.

 

شیخ مذکور نصوری در دیدار با یمین الملک فرستاده احمد شاه قاجار علت جنگ را اینگونه بیان می کند: «سابقه سویی با انگلیسی‌ها در بین نبود، آنها فکر می‌کردند قاتلین کنسول انگلیس از اینجا عبور کرده‌اند و ما آنها را حمایت کرده‌ایم و از طرفی گفته‌اند که شما وابسته به علی اکبر خان گله داری و قشقایی‌ها می‌باشید.

 

دیگر این بود که کنسول انگلیس تعارفاتی و انعاماتی از قبیل ساعت، دوربین و چیزهای دیگر از جنس طلا و نقره برای خوانین و مشایخ هر محل می‌دادند و مخصوصاً یک تفنگی هم به خودم دادند که این تفنگ هدیه دولت انگلیس به شماست بنده هم از قبول آن تمرد و نگرفتم این بود قضیه بنده با آنان این را هم بگویم با اینکه کشتی ایرانی پرسپولیس به طرف ما شلیک می‌کرد تفگچی‌های بنده به جهاز پرسپولیس جسارتی نکرده و به طرف آن تیراندازی نکردیم»

 

لازم به ذکر است اجساد سربازان انگلیسی به جای مانده از جنگ قرار بود توسط میر مصیب به آتش کشیده شود که به دستور شیخ مذکور در گوشه‌ای از گورستان بندر شیو دفن گردیدند.

 

منبع : کتاب خلیج فارس و کرانه های شمالی تالیف نصرالله کریمی

 

انتهای پیام /س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff