واکاوی اظهارات رئیس‌جمهور درباره شورای نگهبان در پنجره 247
+ پ -
واکاوی اظهارات رئیس‌جمهور درباره شورای نگهبان در پنجره ۲۴۷

شماره ۲۴۷ هفته‌نامه پنجره با بررسی اظهارات رئیس‌جمهور درباره شورای نگهبان و روند شکل‌گیری و افق سیاسی حزب اتحاد ملت ایران منتشر شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس،‌ رئیس‌جمهور روحانی در روز ۲۸ مرداد ۹۴ در نشست مشترک هیئت دولت و استانداران کشور جمله‌ای قابل تامل گفت: «شورای محترم نگهبان ناظر است نه مجری»؛ همین یک جمله کافی بود که همه نگاه‌ها به انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در اسفندماه سال جاری معطوف شود و نقدها و نظرهای زیادی حول این گفته روحانی شکل بگیرد. این موضوع بهانه‌ای شد که هفته‌نامه پنجره در شماره ۲۴۷ خود به واکاوی این مسئله از زوایای مختلف بپردازد که بازتاب این موضوع در جلد هفته‌نامه هم مشاهده می‌شود.

سرمقاله

سیدمرتضی فاطمی، سردبیر پنجره با عطف نظر قرار دادن تنش‌های فرقه‌گرایانه در منطقه خاورمیانه و اشاره به نظر برخی مقایسه‌های خاورمیانه فعلی و اروپای قرن هفدهم، سرمقاله این هفته پنجره را نگاشته است. وی معتقد است که راه تنش‌زدایی فرقه‌ای در خاورمیانه، به میعادگاهی مانند صلح وستفالی نمی‌رسد چرا که بعد از وستفالی «اندیشه پیوند سیاست و دیانت مرد؛ چیزی که در پیشانی خاورمیانه و روحیه مسلمانان دیده نمی‌شود و باید با عینک اسلامی مسائل جهان اسلام را دید و حل و فصل کرد نه با الگوسازی‌های اروپایی و غربی.»

دست نابینا

حمله کلامی رئیس‌جمهور به شورای نگهبان انتقادهای زیادی در بین جریان‌های سیاسی برجای گذاشت که شاید مهم‌ترین آن، انتقاد تند آیت‌الله صادق آملی لاریجانی از سخنان روحانی بود. در این راستا سیاسی‌نویسان پنجره به نقد موضع جدید رئیس دولت یازدهم پرداخته‌اند و در این زمینه گفت‌و گوهایی با سیدرضا اکرمی، رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری و عبدالرضا مصری، وزیر رفاه و تامین اجتماعی دولت نهم انجام داده‌اند. البته در این میان سرنوشت برجام در آمریکا، بازگشایی دوباره سفارت انگلستان در تهران، وضعیت سوریه و سرنوشت انتخابات در ترکیه از منظر سیاسی‌نویسان پنجره دور نمانده است.

اصلاح‌طلبان دشمن نمی‌خواهند

طی چند روز اخیر اتفاقات ویژه‌ای در اردوگاه اصلاح‌طلبان رخ داد که مهم‌ترین آن برگزاری اولین کنگره حزب اتحاد ملت ایران با حضور چهره‌های اصلاح‌طلبی بود که برخی از آن‌ها سوابق امنیتی هم داشته‌اند. یکی دیگر از وقایع ادامه‌دار در بافت جریان اصلاح‌طلبی، بازتاب‌های گفت‌وگوی صادق خرازی با هفته‌نامه مثلث و فشارهای وارده بر وی از سوی هم‌قطاران اصلاح‌طلبش بود. این دو موضوع و آغاز هفته دولت، باعث شد که هفته‌نامه پنجره پرونده ویژه‌ای را تدارک ببیند. در این پرونده، گزارش ویژه مفصلی در رابطه با تعامل اصلاح‌طلبان با دولت یازدهم، انتشار یافته و خبرنگاران پنجره به گفت‌وگو با چهره‌هایی چون اسماعیل کوثری، عوض حیدرپور، لطف‌الله فروزنده، حمید رضا جلایی‌پور، داریوش قنبری و عمادالدین باقی نشسته‌اند.

سایر بخش‌های پنجره

در اهل قلم ۲۴۷ پنجره، رضا داوری اردکانی، عبدالحسین خسرو پناه، جواد محدثی و سیدمحمد روحانی دست به قلم شده‌اند تا مباحثی را در حوزه اندیشه به مخاطبان عرضه کنند. بخش مجله خبری هم به انعکاس مهم‌ترین وقایع اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی پرداخته است. پنجره مثبت شماره ۲۴۷ طبق معمول با رویکردی فرهنگی چندین کتاب، فیلم و سایر محصولات را معرفی کرده است و باشگاه ترجمه هم با ترجمه چند مطلب از رسانه‌های خارجی افقی دیگر فراروی مخاطبان خود قرار داده است.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff