والدین خانه را محیطی سرشار از صمیمیت و محبت برای فرزندان کنند
+ پ -
والدین خانه را محیطی سرشار از صمیمیت و محبت برای فرزندان کنند

یک استاد حوزه گفت: والدین می توانند بیش از آنکه باید و نباید های خود را به صورت حکم به فرزندان خود منتقل کنند ، ابتدا گوش شنوایی برای درک نیازهای او داشته باشند تا بتوانند این باید ها را با نیاز او مطابقت دهند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ بدریه جعفر پور، استاد حوزه در شرح تربیت دینی دختران و ایجاد نشاط در خانواده گفت : ماموریت خانواده ها نسبت به فرزندان در سه مقوله ، قابل تبیین است : ۱ – تربیت ۲ –هدایت ۳ –صیانت که باید به آنها توجه ویژه ای شود تا ما خانواده ای سالم و پویا داشته باشیم .

وی در ادامه افزود: دختران ، مادران آینده هستند و جهت تربیت نسلی موفق ، خود نیز باید نیازهای محقق نشده نداشته باشد ، دختران در سنین و دوره های رشدی مختلف نیازهای روانی گوناگونی دارند که می توان پر اهمیت ترین آنها را تقویت اتکا به نفس و باور توانمندی های درونی دانست و از جمله نیازهای دیگر می توان به نیاز او در رابطه با آگاهی های بلوغ اشاره کرد ؛ دختران در دوران بلوغ ویژگیهای روانی خاصی را پیدا می کنند از جمله میل به گوشه نشینی ، حساسیت ویژه به انتقاد دیگران ، شرم و حیا ناشی از تغییرات از نشانه های بلوغ است.

این استاد حوزه به سازگاری دختران با توجه به تغییرات اشاره کرد و گفت: جنبه دیگر آموزشهای لازم ، در جهت سازگاری دختران با تغییرات جدید است ؛ پیش از آنکه دختران ، علائم بلوغ را در خود ببینند ، نیاز دارند تا منبعی خوب و دوست داشتنی و قابل اعتماد برای پاسخ به سوال خود بیابند .

این استاد حوزه در ادامه اظهار داشت: روانشناسان بر این باورند که اگر در آغاز دوران بلوغ ، به دختران کمک شود آنها برای استعدادها و توانایی ها و شخصیت خود کمتر به ظاهر خویش ارزش قائل  می شوند و احتمال بسیار وجود دارند که آنها شادابی دوران کودکی خود را کمکان حفظ کنند و در نتیجه این کنش ، دختران یاد می گیرند که آرزو های خود را بالا ببرد و اعتماد به نفسی را که لازمه ی رشد استعداد های نهفته در وجودشان هست را حفظ کرده و به کار گیرند .

وی در ادامه افزود: ما می بینیم که فرزندی درد دل ها و مشکلات خود را در محیط رفاقت مطرح نموده و از بازکردن سفره دل خویش در نزد پدر و مادر پرهیز می کند ، تربیت او هم به عهده ی محیط خارج از خانه خواهد بود و پدر و مادر در این میانه کم ترین نقش را ایفا خواهند کرد این یک زنگ خطر است فضای بیرون از خانه محیط امنی نیست ؛ اگر کسی چشم بینایی برای دیدن عوامل ضد تربیتی در جامعه و گوش شنوایی برای شنیدن زنگ خطر داشته باشد ، معنای تربیت شدن فرزند در محیط خارج از خانه را می فهمد وقتی هم این زنگ خطر را شنید تمام همتش را به کار می بندد که محیط خانه را محیطی سرشار از صمیمیت و محبت بکند .

وی در ادامه تصریح کرد: اولین و مهم ترین عامل برای جذاب شدن فرزندان به محیط خانه وجود یک ارتباط صمیمی و محبت آمیز میان پدر و مادر می باشد، فرزند در سنینی که نمی تواند مفهوم بسیاری از سختی ها مثل فقر را بفهمد به راحتی فرق بین رابطه خوب و بد را می فهمد پس باید والدین مراقب رفتار خود باشند . فرزندانی که در خانواده های فقیر اما صمیمی زندگی می کنند نسبت به فرزندانی که در خانواده های خشک و غیر رسمی اما با توان اقتصادی بالا زندگی می کنند از مصونیت بیش تری در برابر ناهنجاری های اجتماعی بر خوردار هستند و اتفاقا پول در خانواده های پر تنش عاملی در جهت لغزش های راحت تر و بیش تر برای فرزند می باشد .

وی در پایان اظهار داشت: والدین می توانند بیش از آنکه باید و نباید های خود را به صورت حکم به فرزندان خود منتقل کنند ، ابتدا گوش شنوایی برای درک نیازهای او باشند تا بتوانند این باید ها را با نیاز او مطابقت دهند .

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff