واردات بی رویه نشان ازبی توجهی دولت به تولید است /دولت برنامه ای برای نجات استراتژیک اقتصاد ندارد
+ پ -
واردات بی رویه نشان ازبی توجهی دولت به تولید است /دولت برنامه ای برای نجات استراتژیک اقتصاد ندارد

اعضای کمیسیون اقتصاد مجلس واردات بی رویه برنج به کشور را نشان دهنده بی توجهی دولت به تولید داخلی دانستندو تاکید کردند:با وجود شرایط بحرانی سیاسی و اقتصادی در کشور باید وابستگی را به حداقل برساند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز اعضای کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد دوات در خصوص واردات بی رویه و بی توجهی به تولید داخلی اظهار کردند:مسئولان دولتی توجهی به سیاست های  اقتصاد مقاومتی ندارنداین درحال است که باید وابستگی را به حداقل رساند.

 

واردات بی رویه کالا نشان دهنده بی توجهی دولت به تولید داخلی است

عطالله حکیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی شبکه اطلاع رسانی هرمز با بیان اینکه صادارات اساس اقتصاد هر کشور است، گفت: کشورهای که به تولید داخلی و توانمندی بلاقوه خود مانند منابع کشاورزی ، معادن ؛ منابع طبیعی ، دانش و فن آوری داخلی استفاده کردندکالاهایی با کیفیت و هزینه کم  تولید نمودند که باعث رشد اقتصادیشان شد.
وی با اشاره به دلیل عدم برنامه ریزی دولت در زمینه اقتصاد با وجود  وسعت زیرساخت ها افزود:تلاش دولتمران معطوف به واردات کالا خارجی شده که نشان دهنده  بی توجهی به تولید و زمینه فراهم شدن فعالیت کشورها بیگانه است.

 

حکیمی با بیان اینکه در بسیاری از بخش های کشور قاچاق محصولات انجام می شود، اظهار کرد:بیشترین محصولاتمان مانند چای و سیب زمینی و غیر که با کیفیت بالا که در جامعه تولید می شود به دلیل عدم مدیریت صحیح و بی توجهی دولت از کشاورزان خریداری نمی شود که با این رفتار دولت در سال های آینده کشاورزان کشت و کار نخواهند کرد.
وی تصریح کرد:متاسفانه با بی توجهی  دولت در بخش صادرات ورودی و خروجی کنترل نمی شود و کالاهایی با کیفیت بسیار پایین در کشور عرضه می شود .
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به آمار رسما اعلام شده اظهار کرد:  ۸۰ درصد از گوشی های که وارد کشور می شود از طریق قاچاق است و این درصدی که اعلام شده است برای کشور همه آن مربوط که مبادی غیر رسمی وارد  کشور نمی شود و بخش اعظمی از واردات نیز بدون برنامه وارد می شود.

حکیمی با بیان اینکه دولت هیچ برنامه ای برای نجات استراتژیک اقتصادی ندارد، خاطر نشان کرد:مسئولان دولتی توجهی به سیاست های  اقتصاد مقاومتی ندارند که با این نگاه در سالهای آتی بخش اقتصاد کشور  از طریق واردات انجام می شود و کارخانه های داخلی که روز به روز از تعداد آنها کاسته می شود نابود خواهند شد.

 

واردات برنج در صورت کمبود باید صورت گیرد

روح الله بیگی ، نائب رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس با اشاره به واردات برنج به کشور و آسیب کشاورزان گفت:حمایت از کشاورزان موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد تا بتوان نیاز داخلی را برآورده ساخت.
وی با بیان اینکه  بخشی از نیاز داخلی کشور ازطریق واردات تامین شود، اظهار کرد:  اصولا باید پس ازبرداشت محصول برنج ایرانی و خرید و اشباح بازار ایرانی در صورتی که کشور واردات نیاز دارد این واردات انجام گیرد گاه به لحاظ و نیاز استراتژیک انجام می گیرد .
بیگی افزود: آزادی واردات برنج و فقط برای شرکت بازرگانی داخلی ایران است و باید در صورت کمبود و با توجه به ملاحضات تولید واردات صورت گیرد تا ضربه ای برای اقتصاد کشور ایجاد نشود.

نائب رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس یادآور شد:براساس آمارها بیش از ۳ میلیون تن برنج در کشور استفاده می شود که این مقدار ۲ میلیون تن آن از محصول داخلی است و ۱ میلیون آن وارد می شود.

وی خاطر نشان کرد: برای حفظ معیشت کشاورزان و حمایت از تولید حمایت شود و همراهی دولت برای فروش محصولات کشاورزان غیر منطقی نیست همچنین با تامین ماشین آلات کشاورزی حمایت از فروش محصولات برنج کاران از تولید کننده داخلی حمایت شده است.

 

دولت باید بر  واردات کالا نظارت داشته باشد

 

محسن صرامی،  عضو کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار هرمز با بیان اینکه با برنامه ریزی صحیح و با استفاده از شرایط جغرافی کشور می توان تولید داخلی را افزایش داد، اظهار کرد:بی توجهی به امکانات داخلی و نبود برنامه ریزی مسئولان باعث بروز مشکلات برای کشاورزان می شود.

وی اظهار کرد: با برنامه ریزی صحیح می توان تولیدات کشور را افزایش داد و زمینه صادرات را به  کشورهای همسایه برآورده کرد.

 

صرامی با تاکید بر تقویت کشاورزی و حمایت از کشاورزان  تصریح کرد:واردات بی رویه باعث خروج سرمایه از کشور می شود لذا با وجود شرایط بحرانی سیاسی و اقتصادی در کشور باید وابستگی را به حداقل رساند و دولت در زمینه واردات کالا باید وارد عمل شودو نظارت های دقیقی انجام دهد.

 

 

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff