تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 327935
تاریخ انتشار:یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۸| تعداد نظرات :۶ دیدگاه
پ

هویت رودخانه نگین سبز هرمزگان

رودخانه را باید بخشی کاملا مستقل از شهرستان رودان از نظر فرهنگی و تاریخی دانست و همانطور که از تاریخ و آثار بجامانده ی تمدن خصوصا تمدن بادافشان در این منطقه به نظر می آید قدمتش بسیار بیشتر از مرکز شهرستانی بوده است.

هویت رودخانه نگین سبز هرمزگان

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛رودخانه را باید بخشی کاملا مستقل از شهرستان رودان از نظر فرهنگی و تاریخی دانست و همانطور که از تاریخ و آثار بجامانده ی تمدن خصوصا تمدن بادافشان در این منطقه به نظر می آید قدمتش بسیار بیشتر از مرکز شهرستانی بوده است.

 

از رودخانۀ زیارتعلی در متون جغرافیای یونانی و اسلامی با عنوان آنامیس و راغان یاد شده است و فلاویوس آریانوس که شرح سفرنامۀ نئارک، سردار اسکندر، را در کتاب خود آورده، نام این رود را آنامیس ذکر کرده است.

 

معلوم نیست ساکنان رودخانه که در دورۀ هخامنشیان و اسکندر مقدونی می‌زیستند این رود را به چه نامی می‌خواندند اما شاید نام آنامیس صورتی از نام آناهیتا باشد که در ایران باستان به عنوان الهۀ آبهای روان اشتهار داشت و همچنین یاقوت حموی در معجم البلدان از این رود به عنوان راغان یاد کرده است. (حموی، ۱۳۷۳، ص۱۳۴۰) راغان در لغت به معنی سبزه‌زار آمده است.

 

به لحاظ تقسیمات کشوری، رودخانه از گذشته جزو ولایت موغستان (میناب فعلی) و در دورۀ فرمانروایی ملوک هرموز ضمیمۀ قلمرو آنان و در مجموع جزو ایالت پارس بوده است که از گذشته به وسیلۀ خوانین محلی، و کلانترانی که به این منطقه اعزام می‌شدند، اداره می‌شده است و به همین منظور از ییلاقات موردعلاقه ی حکام فارس همچون خاندان قوام به شمار می رفته به طبع همین علقه هم احمدقوام السطلنته(نخست وزیر سابق)کاخی در منطقه ی نازدشت رودخانه بنا کرد که امروزه،مردم محلی به اشتباه آن را کاخ شاه می نامند.

668804

با تشکیل استان هرمزگان در سال ۱۳۵۴ش، میناب یکی از شهرستانهای پنج‌گانۀ آن به شمار آمد و در این زمان دو دهستان رودان و رودخانه با عنوان بخش رودان در نظر گرفته شد که شامل دهبارز، دهستان رودخانه و فاریاب بود.گویش محلی رودخانه ایها،فارسی محلی رودخانه ای است که از گویش های پارسی پهلوی به شمار می آید و ساختار باستانی و اصالت واژگان خویش را تا حدودی زیادی حفط کرده است،برای مثال درخت نخل را مگ(MOG)می گویند که در سایر نقاط استان از آن به شکل معرب و عربی شده ی آن(مغ)یاد می کنند و یا واژگان اصیل پارسی مانند پگاه به معنای صبح و پسین به معنای عصر و واژگانی مث مرغ و دوغ رو مرگ(MORG)و دوگ تلفظ می کنند.

 

رسومات و آداب مردم رودخانه هم بجامانده از رسومات ایران باستان هستند که مهمترین آنها سده سوز(جشن سده)است که ۵۰روز مانده به نوروز به همان سبک عجیب باستانی اش برگزار می شود.

 

رودخانه از وجود زیارتگاهها و امامزادگان متعددی بهره می برد که البته به عقیده محققین برخی از این زیارتگاهها محل دفن بزرگان آیین زرتشت در عصر پیش از اسلام بوده که برای مثال زیارت پیر سر کوه که در محدوده ی روستای سیاه مغان واقع گردیده امروزه به حضرت علی(ع)منستب می شود تا قرن پنجم هری قمری،هویت زرتشتی خویش را حفظ کرده و به تدریج پس از فراگیر شدن روند رسوخ اسلام در منطقه رنگ و بوی اسلامی به خود گرفته و مورد اعتقاد مسلمانان واقع شده است،هرچند مهم ترین امامزاده ی این خطه،آرامگاه سیدسلطان محمد برادر امام رضا و از پسران موسی بن جعفر(ع)در روستای پیر چوگان است که مورد توجه بسیاری از شیعیان سراسر ایران خصوصا استان های همجوار هرمزگان می باشد.

 

از سایر آثار تاریخی و نقاط دیدنی رودخانه می توان به قبرستان گبرها واقع در روستای سیاه مغان ،دشت موری(نازدشت) و آیشارها و رودخانه های متعدد که دلیل اصلی شهره ی رودخانه به نام امروزش بوده اند اشاره کرد.

 

از غذاهای محلی رودخانه هم میشود به کاتغ(نوعی قیمه محلی)،دالک گندم،آش گندم،جازگ(نوعی خوراک سبزیجات محلی)و تاس کباب و همچنین آبگوشت های محلی نظیر دوپیازه و کباب آردی و شیرینی های محلی مانند رنگینک،چنگال(نوعی حلوای خرما)،جلاب،خرماشیره و خرمای مالیده،حلواشیره و حلواتخم مرغ،مالوکی، کلوچه محلی و مربای محلی کنگ شانه زده و نان های محلی تنکی(نوعی نان تاوه ای) و نان کرسوک(قرصوک) نام برد.

 

انتهای پیام/ی

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=327935
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

6 comments on “هویت رودخانه نگین سبز هرمزگان

  1. سلام در روستای کردی شیرازی قبل از اینکه نازدشت باشد مرکز سبعه بوده است و آخرین حاکم آن سیف الله خان امیر پنجه لارستان بوده است و روردان وغیر زیر نزر این امیر بوده است و فوج کمره متعلق به سیف الله خان از زمان ناصر الدین شاه تا محمد علی شاه در سبعه بوده است

  2. سیف الله خان امیر پنچه لارستان یکی از حکمرانان لارستان بود او فرزند احمد خان که خود نیز حکمران بود مباشد و این حکمرانی در این خانواده موروثی بوده است او از خانواده سات بود و در زمان ناصرالدین شاه او یک فوج کمره را تشکیل داد او از لرهای شیراز و کمره برای تشکیل فوج خود استخدام کرد لذا بایستی در رودخانه مردمانی از فارس که لر باشند وجود داشته باشد دو قوم میرشکار و خواجه توسط پدران این حکمران به سرزمین رودخانه آورده شدند لذا رودخانه دارای تاریخی است که اول آن سیف الله خان امیر پنجه لارستان است و آخر آن تاج الدین سلیمان و برادرش ملک شمس الدین است دور بر این خانواده سادات

  3. درود بر این خانواده سادات

  4. هنگامی که نصرالله خان پسر نصیرخان لاری ( ثانی) حاکم لار از زندان شیراز فرار کرد به سبعه پنا اورد و هنگامی که مورد غضب شاهی قرار گرفت احمد خان حکمران محلی لارستان پدر سیف الله خان که عموزاده اش بود ایشان را از طرف طارم و فین به رودخانه آورد و در باغ ملک یا همین ناز دشت فعلی جا داد تا جان او در امان باشد و خود با ارنباطی که با وزیر و دیگران داشت برای او امان نتمه گرفت و حتی مقرری .

  5. رودخانه محل زندگی عبدالله خان حکمران لارستان در باغ ملک یا همین باغ نازدشت فعلی بوده است .در زمان محمد خان قاجار و فتحعلی و هنگامی که کرمان به محاصره فتحعلی خان قاجار و عبدالله خان لاری و محمد خان لاری از فرزندان نصیرخان لاری که آنها عمو زاده عبدالله خان حکمران لارستان بودند در واقع عبدالله خان لاری فرزند نصیرخان پسر عموی خود و هم نامی خود را حکمران لارستان می کند که این لارستان در جنوب و شرق فارس بوده است و شامل داراب و .. و سبعه و محال و … و رود خانه می شود پس هنگامی که کرمان به محاصره می افتد محمدخان قاجار در اطراف قلعه گنج کرمان است و از راه رودان و رودخانه عبور و مورد احترام عبدالله خان حکمران لارستان قرار می گیرد و برای محمد خان قاجار فراموش نمی شود و سپس به کرمان می رود. در آنزمان رهدار زیر نظر حکمران لارستان بود و هنگامی که رودان به اجتره مسقز بود رهدار مثل یک مرز بودهو اشخاص عرب مسقط را اجازه ورود به رودخانه نمی دادند. این عبدالله خان پدر بزرگ احمدخان و احمدخان پدر سیف الله خان امیر پنجه لارستان بود. پس می بینیم این حکمران سادات در رودخانه محل زندگی داشته اند. رودخانه قطب تاریخ هرمزگان است

  6. روزگاری که کرمان فتح شده خبر به محمد خان قاجار که در قلعه گنج کرمان بود دادند که برای این امر مبارک حضور داشته باشد پس محمد خان قاجار به رودان آمد و از آنجا به رودخانه به دشت موری(ناز دشت فعلی) وارد شد و مورد استقبال گرم عبدالله خان کلانتر قرار گرفت ولی محمد خان بسیار ناراحت شد که وقتی عبدالله خان را دید به او گفت
    چرا در جنگ شرکت نکردید من انتظار داشتم شما را در کرمان ببینم عبدالله خان پدر جد شاه سیف الله خان امیر پنجه لارستان جواب داد من بیش از ۱۸۰۰۰ نفر تفنگچی فرستادم و خودم برای کلیه لشکر مواد غذایی جمع آوریی می کنیم و می فرستیم تا لشکر گرسنه نشود محمد خان قاجار آنچنان شاد شد روی کرد به عبدالله خان و گفت اگر شخصی همچون شما قبلا با ما بود شیراز را سالها قبل گرفته بودیم و محد خان قاجار پس از گذراند شب در آنجا فردا صبح از دشت موری(ناز دشت) به سمت کرمان حرکت کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,529 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی