تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 387515
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۴| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

هوای نفس، شیطان و ارتباط آن‌ها

برای رشد و رستگاری انسان، دودسته عوامل درونی و بیرونی وجود دارد؛ وجدان اخلاقی، عقل و فطرت و گرایش‌های عالی انسانی از درون و انبیا و ائمه (ع) و فرشتگان و مؤمنین از بیرون، انسان‌ها را به‌سوی کمال و سعادت دعوت می‌کنند.

هوای نفس، شیطان و ارتباط آن‌ها

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛برای رشد و رستگاری انسان، دودسته عوامل درونی و بیرونی وجود دارد. وجدان اخلاقی، عقل و فطرت و گرایش‌های عالی انسانی از درون و انبیا و ائمه (ع) و فرشتگان و مؤمنین از بیرون، انسان‌ها را به‌سوی کمال و سعادت دعوت می‌کنند.

موانع رشد و کمال انسان نیز دودسته است.

یکی بیرونی و دیگری درونی  است. هوای نفس عامل و مانع درونی است  و شیطان یا ابلیس عامل بیرونی. بعضی خیال می‌کنند شیطان همان هوای نفس است در حالی که این پنداری بس خطا می باشد زیرا هنگامی که به قرآن مراجعه کنیم در قرآن شیطان به معنای هوای نفس، یا نفس اماره یا قوه واهمه یا یکی دیگر از قوای نفس نیست، بلکه موجودی مستقل از انسان و جوّ است و خداوند آن را از آتش آفریده است.به عنوان مثال می توان به آیات زیر نگاهی گذرا انداخت تا با این نکته بیش از پیش آشنا شویم :

” وَ إِذْ قُلْنا لِلْمَلائِکهِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلاَّ إِبْلِیسَ کانَ مِنَ الْجِن ”     سوره مبارکه بقره ۳۴

َ ” الْجَانَّ خَلَقْناهُ مِنْ قَبْلُ مِنْ نارِ السَّمُوم ”   سوره مبارکه حجر ۲۷

نکته ای که همواره باید بدان آن دقت کرد و توجه کافی و وافی نسبت به آن داشت این است که دشمنان خارجی هیچ گاه بدون هماهنگی با مهره‌های داخلی و بدون داشتن زمینه و پایگاه درونی نمی‌توانند موفق و پیروز شوند و همان گونه که میدانیم شیطان یک دشمن بیرونی است و قسم خورده که به عزت حق تعالی درصدد وسوسه و گمراه کردن انسان‌ها برمی‌آید اما قابل توجه است که شیطان هرگز نمی‌تواند بدون همراهی نفس درونی و خواسته‌های نفسانی انسان، کم‌ترین موفقیتی را به دست آورد که اگر این گونه بود دیگر عدالت خداوند به زیر سوال می رفت.
به همین جهت پیامبر (ص) فرمود: “اعدی عدوّک نفسک الّتی بین جنبیک”

بدترین و سرسخت‌ترین دشمنان تو، نفس تو است که میان دو پهلویت قرار دارد
بنابراین شیطان از راه هواهای نفسانی در انسان نفوذ می‌کند و کار و تلاش انسانرا تأیید می‌کند. کارهای زشت را در نظر انسان، پسندیده جلو می‌دهد و وی را در انجام آن ثابت قدم می‌کند
پس اگر هوای نفس نمی‌داشتیم و آمادگی از درون نباشد، شیطان توان ندارد آن را در ما ایجاد کند اما چون هوا و هوس داریم، هنگامی که در نفس خویش خواسته‌ای داشته باشیم شیطان همان را تحریک کرده زینت داده و تأیید می‌کند تا به سمت گناه حرکت کنیم.
گرچه شیطان موجودی مستقل از هوای نفس است،‌ اما مستقل از هوای نفس نمی‌تواند کاری بر ضد انسان انجام دهد، بلکه هواها و خواسته‌های نفسانی ما را تأیید و تشویق می‌کند، یعنی در برابر هوای نفس استقلال وجودی دارد، ولی استقلال عملی ندارد.  یعنی هرگاه بخواهد انسان را به گناهی وا دارد مجبور است دست به دامن هوای نفس او شود.
با توجه به توضیحات ذکر شده معلوم گشت هر یک از دو نیری درونی و بیرونی، تأثیرات ویژه‌ای دارند، بنابراین نمی‌توان گفت اگر شیطان نبود، هوای نفس کار شیطان را انجام می‌داد، بلکه هوای نفس کار خودش را انجام می‌داد، نه کار شیطان را. در واقع اگر شیطان نبود، هوای نفس توسط شیطان تأیید وتقویت نمی‌یافت.

برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=387515
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

13,105 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی