تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 102457
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۹:۰۴| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

هنر زنان بندری به شلوار و پیراهن بندری آنان است / گزارش تصویری

پایگاه خبری هرمزبدنبال باز انتشار وپرداختن به هویت هنری و فرهنگی استان هرمزگان خصوصا در تقویت و ارتقاء سطح علمی ظرفیت صنایع دستی ویکی از هزاران هنر زنان هرمزگانی دارد به همین خاطر اقدام به نشر مصادیق ارزشمند از نمونه صنایع دستی نموده است . معرفی هنر شلوار دوزی : یکی از آنها شلوار ودوئی […]

هنر زنان بندری به شلوار و پیراهن بندری آنان است  / گزارش تصویری

پایگاه خبری هرمزبدنبال باز انتشار وپرداختن به هویت هنری و فرهنگی استان هرمزگان خصوصا در تقویت و ارتقاء سطح علمی ظرفیت صنایع دستی ویکی از هزاران هنر زنان هرمزگانی دارد به همین خاطر اقدام به نشر مصادیق ارزشمند از نمونه صنایع دستی نموده است .

معرفی هنر شلوار دوزی :

یکی از آنها شلوار ودوئی (waddoei) است که از ودوئی سبز و سیاه و زری و شک (shak) درست شده ، ودوها از کاموا درست شده است

زنان با هنر زری بافی  آنها را روی بالشتک و جوغن زری ( نوعی پایه چوبی ) میبافند ،

زر و شک هم از کاموا و خوس (khoos) درست شده است ، که روی هم رفته شلوار بندری را درست میکند ،

شلوار ودوئی با گل بالا زدن با گلابتون و پولک و نخهای رنگی نمای زیباتری به شلوار میدهد ،

طریقه ی آموزشی : اول پارچه ساتن ساده را با هنر گلابتون دوزی ، گل بالا میزنند و بعد با لایه زیر میگیرند ،

اندازه پا درست میکنند ، سپس با ودو و زر و شک با چرخ خیاطی میدوزند .

قدیمی ها همین شلوار ودوئی را با دست و نخ و سوزن ، با کوک زدن درست میکردند ، جای الب (alb) را گذاشته و بعدا ً الب را میدوزند ، الب هم با گلابتون و نخ سیاه و یا رنگی با مهارت خاصی دوخته میشود ، بالای ودو هم پایه و پاپتو (papatoo) یا پامرغی قدیم میزنند ، که انواع و اقسام زیادی دارد .

شلور بندری (2)

یکی دیگر از شلوارهای بندری ، شلوار بادله است ، که بادله خود نیز شامل چند مدل است ، نیم بادله که کوتاهتر است و از زری های کمتری درست شده است ، پایین آن را الب میزنند و بالای زری ها لبله  (labeleh) یا بوشکی (boshki) میزنند ، لبله هم از گلابتون درست شده که با قلاب آن را میبافند ، بادله بزرگ یا بلند هم که از زری و شک و پایین زرها لبک (labak) میزنند و بالای زرها کله قندی میدوزند ، کله قندی یک نوع شک است که به شکل کله قند میبافند .

شلور بندری (15)
گلابتون دوزی نیز یک هنر جداگانه و زیبایی است که در استان هرمزگان طرفداران زیادی دارد ، و در خیلی از کارهای هنری مثل شلوار ، لباس ، قاب عکس و غیره استفاده دارد ، شلوار گلابتونی ، هم شلوار سری است هم شلوار گل بالا ، که با گلابتون یا با نخ و پولک و منجوق با قلاب میزنند ، اول روی پارچه نقشه را با کاربن پیاده میکنند و سپس در کارگاه ( نام نوعی وسیله گلدوزی) یا کمه میگذارند و با گلابتون دوزی میکنند .
یک نمونه دیگر شلوار نخی یا به قول قدیمی ها پنجاوی (پنجابی) است ، که نقشه را روی پارچه کشیده شده و با چرخ ژانومه با نخ مخصوص گلدوزی میشود . از اسم این نوع شلوار پیداست که از شهر پنجاب پاکستان به منطقه جنوب کشور آمده .

شلور بندری (22)
نمونه دیگر شلوار ، خوس لنگه ای است ، که قبلا ً در شهرستان لنگه بیشتر رواج داشته ؛ به همین دلیل به این نوع خوس لنگه ای میگویند که با خوس و چرخ ژانومه گلدوزی میکنند .
نمونه دیگر بادله لنگه ای است ، که با چرخ معمولی میدوزند ، طرح بادله را با خوس توسط چرخ خیاطی دوخته میشود ، این نمونه هم از شهرستان لنگه به بندرعباس آمده .
شلوار زیرچرخی ، که قدمت زیادی هم دارد ، زنان قدیم با چرخ معمولی با گلابتون طرح کشیده شده روی پارچه را میدوختند ، روی لباسهای قدیم که کندوره میگفتند ، روی یقه و آستینها و پایین دامن لباس و روی کمر لباس دوخته میشد . نقشه را پشت پارچه میکشیدند و گلابتون را دور ماسوله کرده و ریسمان یا نخ را روی چرخ و از پشت پارچه طرح را در آورده و میدوزند ، حالا بیشتر شلوار زیرچرخی را به همین ترتیب میدوزند .
نمونه دیگر لباس کندوره که با زری های آماده روی یقه و دور کمر و سر آستینها و لبه دامن دوخته میشود و میپوشند .
شلور بندری (4) شلور بندری (3)  شلور بندری (1) شلور بندری (16)  شلور بندری (14) شلور بندری (13) شلور بندری (12) شلور بندری (11) شلور بندری (10) شلور بندری (9)  شلور بندری (7) شلور بندری (6) شلور بندری (5) شلور بندری (28) شلور بندری (27) شلور بندری (26) شلور بندری (25) شلور بندری (24) شلور بندری (23)  شلور بندری (21) شلور بندری (20) شلور بندری (19) شلور بندری (18) شلور بندری (17)

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=102457
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,252 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی