هنر دست بانوی مینابی مظهر عفت زن در هرمزگان
+ پ -
هنر دست بانوی مینابی مظهر عفت زن در هرمزگان

کهن‌ترین شهر استان، «میناب» کانون صنایع دستی منطقه ، اصلی‌ترین تولیدکننده انواع برکع است و برکع سرخ‌رنگ میناب یکی از معروف‌ترین روبنده‌های جنوب است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی  هرمز به نقل از  فرهنگ کده ، در سرزمین آفتاب  از تمام روزهای سال انگشت شمار می توان روز غیرآفتابی دید سرزمینی دو فصل با تابستان‌های سوزان که گویی خورشید و آدم باهم کورس می‌گذارند کدامشان قویتر است.

 

باران تابستانی گدازه‌ها همراه با نسیم آتشین  صورت مردمان جنوب را نوازش می کنداما قدرت اراده‌ی این مردان و زنان بی نهایت است زنان گویی مسلح تر از مردان در برابرش قد علم میکنند.

IMG-20151202-WA0090

سپرشان روبنده‌ایست آتشین‌رنگ همچون خورشید با طرح‌ها و جزئیات بسیار، فهمیده اند در برابرش باید همرنگ اش بودبرکع نامیست که به این روبنده نهاده‌اند.

بُرْکَع یا  برقَع معرب شده کلمه پرده از فارسیست، بمعنی حجاب، پوشش و پنهان کردن که بعد از کشف حجابِ رضاخانی استفاده از روبنده در ایران منسوخ شداما بانوان هرمزگانی تسلیم نشده و همچنان بر استفاده از برکع پافشاری کردند.

بانوان میناب و سایر شهرهای استان برای پوشاندن چهره‌ی خود از بیگانگان و نامحرمان و محفوظ ماندن از گرمای سوزان خورشید،  بعنوان نوعی حجاب آن را ابداع کردند.

کهن‌ترین شهر استان، «میناب» کانون صنایع دستی منطقه ، اصلی‌ترین تولیدکننده انواع برکع است برکع سرخ‌رنگ میناب یکی از معروف‌ترین روبنده‌های جنوب است.

 

رواج این برکع در شرق استان هرمزگان چشم نواز است زنان مینابی و بلوچ این دیار با ظرافت خاصی برای هر شخص برکع مخصوصش را میدوزند.

هر برکع معرف قوم و وضعیت تأهل هر زن است دختران جوان مجرد ، برکع زرشکی‌رنگ و غالبا ساده بدون تزئین می‌پوشند ؛ تازه‌عروس‌ها در مراسم عروسی و حنابندان برکع سبز رنگ به صورت دارند ؛ برکع قرمز تیره مخصوص خانم‌های متأهل و نارنجی رنگ مختص خانم‌های سالخورده و رنگ مشکی با حاشیه قرمز برای زنان بیوه مورد استفاده قرار میگیرد.

IMG-20151207-WA0087

جنس برکع مینابی از پارچه ضخیم کتانی و مستطیل شکل است که تمام صورت را از پیشانی تا دهان را می‌پوشاند و فقط چشم‌ها دیده می‌شوند.

در قسمتی که هنگام پوشیدن روی بینی قرار می‌گیرد یک برآمدگی از بالا تا پایین برکع دارد تا هنگام دوخت و پوشیدن روی صورت خوب بایستد و همانند بینی کار شکافتن نور را برای چشم‌ها انجام می‌دهد در این قسمت از مقوا یا چوب باریک استفاده می کنند.

IMG-20151206-WA0026

ولی سال‌هاست که زینت چهره بانوان میناب و هرمزگان رو به فراموشیست و اما بهتر است که جوان‌های امروز هر اندازه که شده در حفظ این سنت‌ها و پوشاک سنتی این دیار کوشش کنند.

من گم گشته ام در هیاهوی نگاه مدرنیته  در اوج مصرف فضای مجازی ، در سیاه چاله های تفکرات روشن فکری ، کاش بتوان‌کمی اندیشید و کفش مدرنیته را از پا در آورد و پای برهنه را بر فرش فرهنگ کهن گذاشت فرهنگی که قدم به قدم آن سرشار از راز و فلسفه و منطق است که از چشم ها به دور مانده است .

برقع نقاب مظهر عفت زن در هرمزگان  است
میتوان برای بهتر فهمیدن برقع را نشانه گرفت ، این واژه غریب نیست بلکه ماییم که در این واژه غریبیم ، واژگان بسیارند و‌ما اندک ، اندکی تامل میتواند رمز گشای این واژگان باشد.
برقع نمادی از زن مینابی است، زن بلوچ است ، زن قشم است ، زن بندر است ، و مظهر عفت زن در هرمزگان ، برقع نقاب است در  صورت زن برای زینت بخشی به هویت زن ، مقام والای زن را به رخ میکشد ، غرور است برای زن ، این پوشش نقاب، با لباسی زیبا و‌محلی، جلوه بخش صفحه ی بوم هنرمندان نقاش بوده و قاب دوربین عکاسان ماهر را در نوردیده است .
این برقع فلسفه ها دارد برقع سرخ : نماد زن میناب از جنس نخ ، برقع سرخ‌رنگ میناب یکی از معروف‌ترین روبنده‌های جنوب است! مستطیل شکل با قالبی خاص ؛زنان مینابی و بلوچ این دیار با ظرافت خاصی برای هر شخص برقع مخصوصش را میدوزند. چه با انگشتان ماهرشان و چه با  چرخ دوزی که خود هنر دیگریست.

IMG-20151207-WA0029

جالب است این هنر، که در هر برقع  قوم و وضعیت تأهل هر زن در آن نمایان است و این منطق خاص برقع است که فقط با یک نگاه میتوان دختر و زن ، بیوه و متاهل ، پیر و‌جوان را از هم تفکیک کرد.
دختران جوان مجرد برقع ساده زرشکی رنگ بر چهره دارند آن هم بدون تزیین و طرحی اضافه ، تازه عروسان در مراسم عروسی و‌ حنا بندان برقع سبز رنگ به صورت دارند ، برقع قرمز تیره مخصوص خانم‌های متأهل و نارنجی رنگ مختص خانم‌های سالخورده و برقع رنگ مشکی با حاشیه قرمز برای زنان بیوه مورد استفاده قرار می گیرد.
این همه نگاه به نقابی کوچک جای تامل دارد، و این سوال  که  آیا در این آفتاب جنوب مگر نمی شد ساده تر از این برای فرار از سوزش خورشید پر حرارت چاره ای اندیشید؟؟؟؟ که باید حتما همه ی وجود زن را در تار و‌پود این نقاب جست و جو کرد؟؟؟؟

من میگویم این اندیشه و تفکر است به هویت و مرتبه زن ، که طی مراحل مختلف  برقع را زاییده است تا پوست ظریف زن از آفتاب ناگهانی به دور باشد و مقام و حرمت زن در سایه برقع نمایان باشد، این را از لابه لای  تار و‌پود برقع زنان دیارم فهمیدم ، چه خوب است این فلسفه ذهنی گذشتگان که با فرهنگ رفتاری و فرهنگ پوششی  عجین گشته است.
ما در دنیای مدرنیته با فلسفه و منطق به کجا رسیدیم؟ و چه کردیم؟  برای پایداری فرهنگ غنی خود به چه اندیشیدیم  ؟

 

 

انتهای پیام/م

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff