هنر اصیل اسلامی و دینی در چاوش خوانی نهفته است/ لزوم پرهیز از ورود خرافات به وقایع عاشورایی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ حجت الاسلام محمد بارانی در حاشیه دومین سوگواره چاوش خوانی در جمع خادمان حسینی ضمن تشریح آداب عزاداری و زیارت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، معرفت و شناخت را لازمه و یکی از نیازهای اساسی عزاداری اهل بیت(ع) و اعمال عبادی دانست و گفت:عزاداری و روضه برای ائمه اطهار به ویژه امام سوم شیعیان اجر و پاداش فراوانی دارد .

وی افزود:در روایات و سفارش بسیاری از بزرگان دینی آمده که اشک برای اهل بیت عصمت و طهارت دارای برکات زیادی است ولی برای آن شروطی نیز ذکر شده است.

امام جمعه شهر هشتبندی در ادامه با تشریح شیوه برپایی مجلس برای عزای اهل بیت(ع) بیان کرد:در همه مجالس و محافلی که به نام ائمه برگزار می شود می بایست امر و سفارش اهل بیت(ع) زنده شود.

وی زنده نگه داشتن نام و یاد و فرهنگ معصومین در جامعه و پخش عطر ائمه در دلها یکی از ارزشمندترین فعالیت ها دانست و اظهار داشت:مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) باید تلاش کنند محافل همراه و توام با معرفت و شناخت نسبت به جایگاه ائمه اطهار (ع) باشد.

بارانی تاکید کرد:در محافل دینی و مجالس عزاداری سیدالشهدا (ع) باید مفاهیم مورد نظر اسلام و اهل بیت(ع) و آنچه مورد رضایت آنان است مطرح شود.

وی از مداحی و چاوش خوانی برای سید و سالار شهیدان به عنوان کاری بسیار نیکو نام برد و افزود:ذاکران، مداحان، چاوش خوانان و نوحه خوانان وظیفه و رسالت خطیر و حساسی بر دوش دارند.

امام جمعه شهر هشتبندی میناب با اشاره بر پاسداشت حرمت عزاداری برای سیدالشهدا (ع)، بر پرهیز و اجتناب از وارد کردن مسایل و مباحث خرافی نسبت به وقایع عاشورایی تاکید کرد و مداحان و نوحه خوانان باید از اشعار و نوحه هایی استفاده کنند که مورد تایید و رضایت اهل بیت(ع) است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که مفاهیم اصیل اسلامی در برخی نقاط رنگ باخته است، طرح مفاهیم اسلامی و انقلابی در کنار نوحه خوانی را یکی دیگر از وظایف مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) دانست و گفت:شاعران و چاوش خوانان نیز باید مفاهیم دینی را در قالب های زیبای هنری به جامعه عرضه کنند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی در بخش توکهور و شهر هشتبندی در ادامه به تشریح ریشه چاوش خوانی در منطقه میناب پرداخت و بیان داشت:چاوش خوانی یکی از زیباترین سنت ها و قالب های هنری است که موجب جلا دادن دلها و تحول در عاشقان اهل بیت(ع) است.

وی با بیان این که سنت های عزاداری باید حفظ و به نسل های آینده منتقل شود، کار مداحان و چاوش خوانان را نمونه کامل ترویج شعائر الهی دانست و گفت:در چاوش خوانی، هنر اصیل اسلامی و دینی نهفته است.

بارانی همچنین به رواج سنت های غلط در عزاداری سید الشهدا(ع) در برخی نقاط کشور اشاره کرد و افزود:بسیاری از سنت های عزاداری در میناب علاوه بر جذب قلوب به سمت اهل بیت(ع)، تاثیر روانی و اجتماعی مطلوبی بر مردم منطقه دارد.

امام جمعه شهر هشتبندی گفت:خدمت به مکتب اهل بیت(ع) افتخار بزرگی است که تنها نصیب بهترین بندگان خدا می شود.

انتهای پیام/م