تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 338878
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۷| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
یادداشت/اجتماعی:

هنجارشکنی در فضای مجازی خلاف ارزش های اسلامی

در جوامع امروزی استفاده از فضای مجازی و اینترت یکی از پیامدهای پیشرفت است که باعث رشد و همچنین تضادهای فرهنگی می شود اما یکی از نگرانی های والدین استفاده بیش از حد و نا آگاهانه فرزندان از این امکان می باشد.

هنجارشکنی در فضای مجازی خلاف ارزش های اسلامی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ در هر خانواده ای برای والدین برخی نگرانی ها و دلهره هایی برای رشد و بزرگ شدن فرزندانشان در جامعه هست که آن خطرها فرزندان را تهدید می کنند . یکی  از نگرانی‌های خانواده ها برای فرزندانشان اثرگذاری بیش از اندازه اینترنت بر جوانان و نوجوانان و تاثیر آن بر بنیاد خانواده است.

 

 

یکی از مهم‌ ترین چالش‌هایی که به دنبال پیشرفت جوامع ایجاد می‌شود، تضادهای (فرهنگی) جامعه ‌با ابزار و دستاوردهای پیشرفت است. بدیهی است با سرعت گرفتن رشد توسعه، این تضادها به شکل پررنگ تری خود را نشان می دهند و آسیب بیشتری را به آن جامعه وارد می کنند. به همین علت  جوامع در حال توسعه، در کنار بهره‌ مندی از سود تغییر ساختار اجتماعی و اقتصادی، با تبعات ناشی از تغییرات فرهنگی ناشی از این پیشرفت سریع دست ‌وپنجه نرم می‌کنند. هر‌چند ارتباطات در فضای مجازی را به عنوان نسل جدیدی از ارتباطات اجتماعی باید پذیرفت، اما این فضا به کاربر امکان داشتن یک هویت مجازی را هم می‌دهد.

 

 

از سوی دیگر، در دنیای کنونی ارتباطات و فناوری اطلاعات، سرعت توسعه ‌ی صنعتی و علمی‌آن‌چنان از فراهم آمدن زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی سبقت گرفته است که خیلی وقت‌ها به نظر می‌رسد اخلاق و ارزش‌ها در جاده‌ی توسعه زیر گرفته می‌شوند.

 

 

جوانان ما حد بین فضای واقعیت و فضای مجازی را گم می‌کند و همان طور که از محیط پیرامون و اطرافش تأثیر می‌پذیرد، از فضای مجازی هم نیز تاثیری دو چندان می پذیرد. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که همین هویت مجازی به افراد اجازه می‌دهد تا خود را هر گونه که دوست دارند معرفی کنند و حتی در خصوص شخصیت مجازی خود حقیقت را نگویند و از آنجایی که در فضای مجازی نمی توان حقیقت را فهمید ، پس افراد در محیط اینترنت خود را مُجاز به شکستن خطوط قرمز فضای حقیقی می‌دانند. همین هنجارشکنی‌ها از سوی برخی از افراد ، ارتباط را برای دیگرانی که حتی در فضای مجازی ملاحظات ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی را دارند باز می‌کند دچار مشکل می کد و ساختن هویت نادرست و دروغگویی را عادی می سازد و باعث زیر پا گذاشتن اصول فضای اجتماعی می شود.

 

 

رفتارهایی که خلاف ارزش‌های یک جامعه است، در محیط رئال و واقعی، با تغییر نگرش همراه می شود. در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و اینترنت، قوانینی برای پنهان نکردن وجود ندارد و یک کاربر اینترنت می‌تواند حتی جنسیت خود را پنهان کند و با هویتی کاملاً متفاوت از آنچه هست در شبکه‌های اجتماعی حاضر شود و همین گمنامی ‌و هویت مجازی است که به حقوق افراد تعرض می شود و باعث ناهنجاری می شود.

 

 

فضای مجازی و اینترنت در دنیای امروز ما به گونه ‌ای جلوه کرده است که انگار  زندگی بدون آن را نمی توان تصور کرد و ادامه داد ، اما همین فضای مجازی آسیب‌های بسیار زیادی را می تواند با خود به همراه داشته باشد و عواقب بدی داشته باشد، که یکی از آسیب‌های اصلی فضای مجازی بر افراد جامعه ، تغییر سبک زندگی و شکستن مرز باورها و ارزش‌هایی همچون حجاب و حیا در میان بانوان و دختران جوان ماست؛ قشری که قرار است مولد و پرورش ‌دهنده‌ی نسل‌های بعدی باشند و با تغییر در هویتشان، می‌توان هویت نسل ایرانی را استحاله کرد. غرب و حاکمان فضای مجازی برای نیل به چنین هدفی، برنامه‌ریزی گسترده دارند.

 

 

زمانی که فضای مجازی بر پوشش مردان، پسران، زنان و دختران در جامعه تاثیر می گذارد. زندگی در فضای مجازی به افسردگی و تنهایی منجر می شود. هرچه وابستگی کودک و افراد به  فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بیش تر می شود، فاصله بین او و پدر و مادرش نیز افزایش می یابد . اضطراب  ناشی از زندگی در چنین فضایی به تعارضات بین والدین و فرزندان دامن می زند.

 

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=338878
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,798 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی