هم زمانی روز هواشناسی با عید نوروز باستانی/ حکیم عمر خیام متبحر ترین هواشناس ایرانی
+ پ -
هم زمانی روز هواشناسی با عید نوروز باستانی/ حکیم عمر خیام متبحر ترین هواشناس ایرانی

سازمان جهانی هواشناسی، ۲۳ مارس مصادف با عید نوروز هر سال را به عنوان روز جهانی هواشناسی تعیین کرده است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از فرهنگ کده ، سازمان جهانی هواشناسی، ۲۳ مارس  را به عنوان روز جهانی هواشناسی تعیین کرده است ، عهدنامه سازمان هواشناسی جهانی در کنفرانس معروف واشنگتن تهیه و تدوین شد و در اکتبر سال ۱۹۴۷ توسط نمایندگان ۳۱ کشور شرکت کننده به امضاء رسید و در ۲۲ مارس ۱۹۵۰ میلادی مطابق با عید نوروز فروردین ۱۳۳۹ سازمان جهانی هواشناسی بصورت قانونی درآمد.

همه ساله کلیه کشورهای عضو، چنین روزی را به عنوان روز جهانی هواشناسی جشن می‌گیرند.

بررسی و مطالعه جو همیشه مورد نظر دانشمندان ایرانی بوده است ، در دوران سامانیان دانشمندان بزرگی چون محمد بن ذکریای رازی وابن سینا با برخورداری از امکانات موجود به پیشرفتهای قابل توجهی در زمینه های گوناگون علمی رسیدند.

حکیم عمر خیام شاعر و ریاضید ان عالیقدر ایرانی نیز از هواشناسان متبحر زمان خود بوده است،تاریخ واقعی هواشناسی ایران ازسال ۱۲۹۸شمسی اغاز میشود.

در این سال درس هواشناسی در برنامه درسی مدرسه برزگران گنجانده شد و تدریس آن توسط معلمان فرانسوی انجام می شد، در همان محل هم اولین سکوی هواشناسی احداث شد که در ان اندازه گیری درجه حرارت ورطوبت نسبی ومیزان بارندگی اندازه گیری می شد.

البته قبل از آن دربوشهر در کنسولگری انگلیس بعضی از پارامترهای هواشناسی ثبت می شده است. بتدریج بر اثر نیاز شدید بخشهای کشاورزی و ابیاری تعدادی ایستگاه نیز بر حسب ضرورت در نقاط مختلف کشور تاسیس شد که مسوولیت های ان با بنگاه مستقل ابیاری وابسته به وزارت کشاورزی وقت بود.

پس از جنگ جهانی دوم نیروهای متفقین برای سلامت پرواز هواپیما های خود یک واحد کوچک هواشناسی دایر کردند که نیازهای هواشناسی بخش هواپیمایی انها را تامین می کرددر سال ۱۳۳۴اداره کل هواشناسی کشور وابسته به وزارت راه تاسیس شد وپس از ان در سال ۱۳۳۸سازمان هواشناسی ایران به عنوان یکصدوسومین عضو سازمان هواشناسی جهانی به عضویت این سازمان جهانی در امد .

سازمان هواشناسی کشور قبل از انقلاب بیشتر در خدمت حمل ونقل هوایی وصنعت هواپیمایی بود و به مسائل هواشناسی کاربردی توجه کمتری داشت، اما پس از انقلاب اسلامی وبا تعیین کشاورزی به عنوان محور اصلی فعالیتهای اقتصادی کشور،این سازمان نیز خدمات خود را به سمت کشاورزی متوجه کرد و امروزه توسعه ایستگاه ها وبهبود سیستم امارهواشناسی کشور در جهت ارائه خدمات به بخشهای تحقیقاتی  کشاورزی،دامداری، ابیاری و… گرایش دارد.

در ادامه این یادداشت به آیات و روایات متناسب با روز جهانی هواشناسی می پردازیم :
قرآن کریم:
وَمِن آیاتِهِ أن یُرسِلَ الرِّیاحَ مُبَشِّراتٍ
و از نشانه‏های او این است که بادهای بشارت آور را می‏فرستد
روم ، آیه ۴۶
امام صادق‏ علیه السلام :
و هکَذا الهَواءُ ، لَولا کَثرَتُهُ و سَعَتُهُ لَاخْتَنَقَ هذا الأنامُ مِنَ الدُّخانِ و البُخارِ الَّذی یَتَحیَّرُ فیهِ
هوا نیز چنین است : اگر فراوان و گسترده نبود، مردم از دود و بخار سرگردان در هوا خفه می‏شدند
بحار الأنوار ، ج ۶۰ ، ص ۸۸
امام صادق‏ علیه السلام :
إعتَبِر بِهذهِ الحَرِّ و البَردِ کَیفَ یَتَعاوَرانِ العالَمَ و یَتَصِّرفانِ، هذا التَّصَرُّفُ فِی الزِّیادَهِ و النُّقصانِ و الإعتِدالِ لإِقامَهِ هذِهِ الأزمِنَهِ الأربعَهِ مِنَ السَّنَهِ و ما فیهِما مِنَ المَصالِحِ
به گرما و سرما بنگر که چگونه چرخ نظام جهان را به گردش در می‏آورند و خود نیز در گردش‏اند . این گردش در فزونی و کاستی و اعتدال ، برای برقرار ماندن فصل‏های سال و مصالحی است که در آن دو است
بحار الأنوار ، ج ۵۸ ، ص ۱۷۳
امام صادق‏ علیه السلام:
إنَّ الصَّحوَ إذا دامَ جَفَّتِ الأرضُ وَاحتَرَقَ النَّباتُ وَ غیضَ ماءُ العُیُونِ والأودِیَهِ فَأضَرَّ بِالنّاسِ و غَلَبَ الیُبسُ عَلَی الهَواءِ فَأحدَثَ ضُرُوباً اُخری مَنَ الأمراضِ
اگر هوا همیشه صاف و آفتابی بود ، زمین خشک می‏شد و گیاهان می‏سوخت ؛ آب چشمه‏ها و رودها فرو می‏رفت و به مردم زیان می‏رسید ؛ خشکی بر هوا چیره می‏شد و گونه دیگری از بیماری را پدید می‏آورد
بحار الأنوار ، ج ۳ ، ص ۱۲۵
امام صادق‏ علیه السلام:
فَإنَّهُ یُلَیِّنُ الأبدانَ و یَجلُو کَدِرَ الهَواءِ فَیَرتَفِعُ الوَباءُ الحادِثُ مِن ذلِکَ
بارش باران بدن‏ها را لطیف می‏کند و آلودگی را از هوا می‏زداید و وبای پدیدآمده از آن را از بین می‏برد
بحار الأنوار ، ج ۵۹ ، ص ۳۸۶
امام رضاعلیه السلام :
طَبائِعُ الجِسمِ عَلی أربَعَهٍ : فَمِنها الهَواءُ الَّذی لاتَحیَا النَّفسُ إلّا بِهِ و بِنَسیِمِهِ
طبیعت جسم بر چهار گونه است : یکی از آنها هوا است که جان با آن و با نسیمش زنده می‏شود
الکافی ، ج ۸ ، ص ۲۳۰

این سازمان امروزه با نام اختصاری IRIMO شناخته میشود .

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff