همدلی دولت و مردم آرامش را به منطقه بازگرداند /از خسارت به بیش از ۳۱۰۰ واحد تا فعالیت ۶۰ پیمانکار در مناطق زلزله زده

زمین لرزه های ۶٫۳ و ۶٫۴ ریشتری  آبان ماه سال جاری در شهرستان بندرعباس گوشزدی برای مردم و مسئولان بود؛ هر چند که تنها فقط یک نفر فوتی این زمین لرزه ها داشت؛ اما خسارت های مالی فراوانی را بر جای گذاشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ زلزله را می توان یکی از ترسناک ترین بلایای طبیعی عنوان کرد، پدیده ای طبیعی اما با واکنش های کاملا غیر طبیعی، با آمدن زلزله موجی از رعب و وحشت تمام وجودی انسان را فرا می گیرد و انگار دنیا رو به پایان است.
آری چنین تلقین هایی کاملا درست است زیرا بر اساس سهل انگاری هایی که خودمان مسبب آن هستیم، یک پدیده طبیعی با جان و مال انسان ها بازی می کند زیرا در ساخت و سازهای پیرامونی مان نتوانسته ایم از اصول و فنون کافی بهره مند شویم.
عدم توجه به بافت های فرسوده از یک طرف و عادی انگاری در ساخت منازل مسکونی نیز از طرفی دیگر باعث شده است که زلزله خسارات زیای را به مردم جهان متحمل کند.
اما اگر بخواهیم از منظری دیگر به این پدیده طبیعی بنگریم می توان گفت وجود این تهدید طبیعی می تواند به یک فرصت برای انسان ها باشد، فرصتی مغتنم که از هر تهدید بتوانند بهترین اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند و از فواید آن بهره مند شوند.

زمین لرزه های ۶٫۳ و ۶٫۴ ریشتری  آبان ماه سال جاری در شهرستان بندرعباس گوشزدی برای مردم و مسئولان بود؛ هر چند که تنها فقط یک نفر فوتی این زمین لرزه ها داشت؛ اما خسارت های مالی فراوانی را بر جای گذاشت.

زلزله به بیش از  سه هزار و ۱۰۰ واحد خسارت وارد کرد/ فعالیت ۶۰ پیمانکار در ۲۹ روستا برای عملیات بازسازی

مهرداد حسن زاده، مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان در گفتگو اختصاصی با خبرنگار هرمز با اشاره به زمین لرزه های ۶٫۳ و ۶٫۴ ریشتری شهر فین در آبان ماه سال جاری اظهار کرد: از لحظه های اولیه زمین لرزه مدیریت بحران استانداری در صحنه حضور فعال داشته و اقدامات اولیه از جمله اسکان اضطراری، توزیع بسته های غذایی و… در روزهای اول انجام شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان با بیان اینکه در زمین لرزه های آبان ماه به بیش از سه هزار و ۱۰۰ واحد خانه مسکونی آسیب وارد شد، گفت: در حال حاضر ۲۸۱ واحد آوار برداری، پیاده کردن نقشه ۸۱۹ واحد، آرموتوربندی ۳۴۹ واحد، پی سازی ۱۴۳ واحد، اسکلت ۸۹ واحد، دیوار چینی ۱۰ واحد، اجرای سقف ۱۶ واحد، پلاستر و گچ خام ۴ واحد، شیب بندی ۶ واحد، کف سازی یک واحد و نصب درب و پنجره ۶ واحد صورت گرفته است.

حسن زاده عنوان کرد: شهر فین و توابع، سرزه و توابع، رضوان و توابع، سیاهو و توابع، قطب آباد و توابع بهره بندی با هدف نظم بخشی به مناطق زلزله زده و ارائه خدمات مطلوب بوده است.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون بالغ بر ۶۰ پیمانکار در ۲۹ روستا برای عملیات بازسازی مناطق زلزله زده فعال هستند، خاطر نشان کرد: بازسازی به صورت روزانه توسط بنیاد مسکن در حال انجام است و مدیریت بحران نظارت می کند.

توزیع بیش از شش هزار و ۷۰۰ دستگاه چادر بین زلزله زدگان

مهدی سلحشور، مدیر کل هلال احمر هرمزگان در گفتگو اختصاصی با خبرنگار هرمز با اشاره به پنجم دی ماه روز ایمنی در مقابل زلزله اظهار کرد: همواره سازمان هلال احمر تلاش می کند آمادگی و آگاهی آحاد جامعه را در مقابل خطرات ناشی از زلزله را افزایش دهد.

مدیر کل هلال احمر هرمزگان با اشاره به زمین لرزه های ۶٫۳ و ۶٫۴ ریشتری آبان ماه سال جاری که در فاصله زمانی کمی از یکدیگر در شهرستان بندرعباس رخ داد، گفت: قسمت هایی از شمال بندرعباس در بخش فین، مرکزی و حتی نقاطی دیگر در شهرستان های دیگر مانند میناب، حاجی آباد و… احساس شد.

سلحشور عنوان کرد: بلافاصله بعد از وقوع زمین لرزه بر اساس دستور العمل ها و پروتکل ها گروه های ارزیاب به محل زمین لرزه اعزام شدند و این ارزیابی ها هم میدانی بود و هم از منابع محلی کسب شد که اطلاعات اولیه از آثار زمین لرزه به دست آمد.

وی افزود: بلافاصله بعد از ارزیابی عملیات امدادرسانی آغاز شد؛ برخی از روستاها که جمعیت بالایی نداشتند مانند گیشان غربی، آب شیرین ، ذرتو دچار تخریب جدی شدند و زمین لرزه اثرات شدیدتری در آنها داشت.

مدیر کل هلال احمر هرمزگان عنوان کرد: ار همان شب اول عملیات اسکان اضطراری و خدمات در مناطق زلزله زده آغاز شد و در مدت کوتاهی توانستیم در مناطق تحت تاثیر و نیاز به خدمات اضطراری داشتند خدمات ارائه شود.

سلحشور تاکید کرد: بیش از شش هزار و ۷۰۰ دستگاه چادر و به تناسب آن موکت، پتو و وسایل امدادی بین کسانی که نیاز داشتند توزیع شد.

وی با تاکید بر اینکه در مناطق روستایی خسارت جانی وجود نداشت، اذعان کرد: متاسفانه یک نفر از شهروندان بندرعباسی بر اثر سقوط تیر برق در همان ساعت اولیه زمین لرزه جان خود را از دست داد.

مدیر کل هلال احمر هرمزگان با اشاره به اینکه در مناطق زلزله زده زیر آوار مانده وجود نداشت، گفت: عملیات آوار برداری برای حفظ جان وجود نداشته وعمده کار آن اسکان اضطراری بود.

سلحشور عنوان کرد: از شهروندان خواستارم در هنگام زمین لرزه خون سردی خود را حفط کنند و به آموزش های مختلف که از طریق فضای مجازی و صدا و سیما و… برای مواجه با زمین لرزه صورت می گیرد توجه لازم داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: آموزش های حضوری در مدارس و اماکن دیگر برای پیشگیری از آسیب های زمین لرزه، مواجه با زمین لرزه و… برگزار می شود که هدف آن کاهش تلفات جانی و مالی در هنگام وقوع زمین لرزه است.

زلزله به خودی خود خطر جانی برای انسان ندارد/ رعایت نکردن آیین نامه های ساخت وساز باعث بروز خسارت های جانی و مالی می شود

مهدی زاده، مسئول آموزش جمعیت هلال احمر هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: زلزله از جمله حوادث طبیعی است که بدون هشدار قبلی ممکن است در هر زمان و مکان روی دهد و در صورت آماده نبودن جامعه در برابر آن میتواند علاو ه بر ایجاد آسیب و خسارت به زیرساخت ها، صدمات و تلفات بسیار زیادی وارد کند و آمادگی در فرد در برابر وقوع زلزله، در حفظ سلامت وی و وارد کردن خسارات ناشی از آن مؤثر است.

مسئول آموزش جمعیت هلال احمر هرمزگان عنوان کرد: زلزله به خودی خود خطر جانی برای انسان ندارد؛ رعایت نکردن آیین نامه های ساخت وساز ، مقاوم نبودن ساختمان ها محکم نکردن اشیا به دیوار، روشنایی ها به سقف و….. باعث بروز خسارت های جانی و مالی می شود.

مهدی زاده عنوان کرد: کشور ما از گسل های فراوانی تشکیل شده حرکت این گسل ها باعث رها شدن انرژی ذخیره شده زمین و بروز زلزله های مکرر میشود.

وی با اشاره به اقدامات حفاظتی و مراقبتی قبل از وقوع زلزله عنوان کرد: هنگام خرید ملک با یک مهندس سازه در خصوص مقاوم بودن ساختمان در برابر وقوع زلزله مشورت کنید، هنگام ساخت وساز ، آیین نامه طراحی ساختمان رعایت شده باشد، از لوله های قابل انعطاف برای لوله کشی گاز و آب ساختمان استفاده شود.

مهدی زاده عنوان ادامه داد: از یک مهندس سازه بخواهید تا وضعیت ساختمان محل سکونت خود را از نظر مقاومت در برابر زلزله و نیاز به مقاوم سازی بررسی کند، برای جبران و کاهش خسارتهای ناشی از وقوع زمین لرزه محل سکونت خود را بیمه کنید و عیوب سیم کشی ساختمان، نشست خطوط گاز و ترکیدگی لوله های آب و فاضلاب توسط متخصصان بررسی و رفع شود.

وی با بیان اینکه راه های خروجی را برای مواقع اضطراری شناسایی کنید، گفت: راه های ورودی و خروجی، را ه پله ها و راهروها را از وسایلی که ممکن است براثر وقوع زلزله سقوط کند مسیر خروجی را در مواقع اضطراری ببندند، خالی کنید و با مشورت سایر اعضای خانواده عوامل خطرساز در ساختمان را شناسایی و رفع کنید.

مسئول آموزش جمعیت هلال احمر هرمزگان عنوان کرد: در صورت امکان و صلاحدید کارشناسان، دریچه ای خودکار برای شیر اصلی گاز نصب شود که با لرزش های قوی، جریان گاز را قطع کند و اشیای بلند و بسیار سنگین، قفسه ها، آینه ها و تابلوهای روی دیوار منازل و … را باید در جای خود تثبیت و محکم کنید.

مهدی زاده تصریح کرد: ظروف حاوی مواد خوراکی، شیشه ها و  ظروف چینی و سایر اشیای بزرگ، سنگین و شکستنی را در قفس های پایین تر کابینت قرار دهید و لوسترها و روشنایی ها را در جای خود محکم کنید.

وی با اشاره به اینکه از شیشه های سکوریت یا لایه های ایمنی و برچسب های مخصوص اشیاه برای پنجره ها استفاده کنید، اذعان کرد: اشیا و ملزوماتی را که در خارج از ساختمان قرار دارند مانند کولر، لوله های دود کش، گلدان ها و … را در جای خود محکم کنید و آن ها را در مکانی امن قرار دهید که امکان سقوط نداشته باشد.

مسئول آموزش جمعیت هلال احمر هرمزگان بیان کرد: هرچند وقت یک بار با اعضای خانواده نحوۀ پناهگیری را تمرین کنید، مکانهای پرخطر ساختمان را با مشارکت خانواده از قبیل کنار شیشه ها، پنجره، درهای خروجی، دیوارهای خارجی و … شناسایی کنید و هنگام شروع لرزش  فوراً از این مکان ها دور شوید.

مهدی زاده عنوان کرد: کیف شرایط اضطراری شامل جعبه کمک های اولیه، پول نقد، کارت شناسایی و اسناد مهم، بطری آب ، عذای خشک . کنسروی و فاسد نشدنی مانند بیسکوییت و وسایل بهداشتی ، رادیو با باتری اضافه ، چراغ قو ه و… را درون آن قرار دهید.

وی خاطر نشان کرد: با اعضای خانواده خود هماهنگ کنید اگر اتفاقی افتاد در بیرون از منزل کجا یکدیگر پیدا کنید و در یک برگه در دسترس مشخصات فردی خود را نوشته داشته باشید.

انتهای پیام/