همایش علمی آموزشی صنعت پرورش شتر در سیریک
+ پ -
همایش علمی آموزشی صنعت پرورش شتر در سیریک
با شرکت 70 شتردار برگزارشد؛

همایش علمی آموزشی صنعت پرورش شتر در سیریک

همایش علمی آموزشی صنعت پرورش شتر با شرکت ۷۰ نفر از شترداران استان و سرمایه گذاران بخش شترداری با حضور دکتر سعید زیبایی رئیس هیات مدیره انجمن علمی شتر ایران در شهرستان سیریک برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ؛ دکتر سعید زیبایی رئیس هیات مدیره انجمن علمی شتر ایران در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار آذینی سیریک ، گفت: سند چشم انداز شتر کشور با هدف توجه بیشتر به صنعت پرورش شتر ، کمک به توسعه مناطق مستعد پرورش شتر ، کمک به بیابان زدایی، تولید محصولات فراسودمند و دارویی و تولید محصولات غذایی سودمند و نقش موثر در سلامت جامعه  در سیریک برگزار شد.

 

 رئیس هیات مدیره انجمن علمی شتر ایران ، افزود: سه بخش مهم ضرورت توجه به شتر  را بیشتر کرده ، کمبود آب در جهان و ایران، گرم شدن آب و هوا و تغییراتی مثل ال نینو در جهان و ایران و کمبود منابع تغذیه برای دام در ایران و ایجاد بیابان هایی که در آن مراتع از مرتع متوسط به فقیر تبدیل شدند  دست به دست هم داده تا شتر بنا به پتانسیل های ذاتی اش اهمیت داده شود.

وی  ابراز داشت: ظرفیت های ذاتی شتر را مقاوم بودن به کم آبی و تنش های گرمائی، تغذیه از گیاهان بیابانی ، ایجاد اشتغال بخصوص در مناطق کم برخوردار و بیابان ها ، ایجاد شغل در مناطق دور افتاده و محرم بیابانی، ایجاد محصولات فراسودمند ( شیر ، گوشت و مدفوع شتر) که در سلامت جامعه و بیابان نقش مهم و ارزشمندی دارد.

دکتر زیبایی ، اظهار داشت: در کشور حدود ۲۰۰ هزار نفر شتر وجود دارد که به طور میانگین سالانه ۱۰ هزار تن گوشت تولید و روانه بازار مصرف می شود.

وی اضافه کرد: متاسفانه بعلت بی توجهی در کشور میزان رشد شتر در کشور منفی ۲ درصد است ولی در جهان با رشد ۱٫۵ درصد به ۲۷ میلیون نفر شتر رسیده که در این میان کشور عمان با ۵ درصد رشد در رتبه اول رشد شتر در جهان قرار دارد.

رئیس هیات مدیره انجمن علمی شتر ایران ، یادآور شد: برای توسعه صنعت ملی شتر در کشور سند چشم انداز شتر کشور در دست تدوین است که در این سند انواع خدمات و کمک ها به شترداران شامل ، ارائه تسهیلات قرض الحسنه، در اختیار گذاشتن زمین و مرتع، احداث آبشخورها در مناطق مستعد پرورش شتر، تامین آب شرب برای شتر و توجه به معیشت شترداران و اشتغال پایدار آنها دیده شده است.

دکتر سعید زیبایی اذعان کرد: محصولات شتر شامل گوشت و بویژه از شیر شتر طی بررسی های علمی صورت گرفته برای درمان هپاتیت c ، طب سنتی، دیابت ،بی ام سی و درمان الرژی  مورد استفاده قرار می گیرد.

در شهرستان سیریک بیش از ۵ هزار نفر شتر با ۵۵۰ نفر بهره بردار وجود دارد که از این راه امرار و معاش و شغل اصلی آنها شترداری است و مهمترین مناطق پرورش شتر در شهرستان روستاهای پالور ، گچینه ، کنارجو ، کرپان ، زیارت حسن آباد ، جیفری ، میشی ، گز ، و گونمردی است.

12 3 4 5 6 7 8 20151221_114457
انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff