هشدار بارش‌های سیل‌آسا در ۹ استان/ کاهش ۱۴ درجه‌ای دما در برخی مناطق

سازمان هواشناسی با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به بارش‌های سیل‌آسا در ۹ استان از جمله هرمزگان و کاهش تا ۱۴ درجه‌ای دما در برخی مناطق کشور هشدار داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های ساحلی دریای خزر، چهارمحال و بختیاری، ‌کهگیلویه و بویراحمد، ‌ اصفهان، ‌ فارس، ‌کرمان، یزد، خراسان رضوی و به‌صورت پراکنده در استان‌های خراسان شمالی، ‌ تهران، ‌ جنوب مرکزی، ‌ شرق لرستان و ارتفاعات سمنان بارش برف و باران و وزش باد پیش بینی شده است. در استان‌های هرمزگان و بوشهر نیز افزایش ابر، ‌رگبار و رعدوبرق پراکنده و وزش باد پیش بینی شده است.

فردا در بخش‌هایی از استان فارس، ‌کرمان، هرمزگان رگبار باران و وزش باد و روز جمعه در ارتفاعات کرمان بارش پراکنده برف پیش بینی شده است. آخر هفته در سایر مناطق کشور جو آرام خواهد بود که برای شهرهای صنعتی و پرتردد افزایش غلظت آلاینده‌های جوی پیش بینی شده است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی امروز در شمال شرق کشور دمای هوا ۷ تا ۱۴ درجه کاهش می‌یابد به طوریکه در خراسان رضوی بارش‌ها به صورت برف خواهد بود.   کاهش دما در استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز، مناطق مرکزی و شرق کشور ۶ تا ۱۲ درجه پیش بینی می‌شود.

روزهای یکشنبه و دوشنبه آینده با ورود سامانه بارشی به کشور در استان‌های خوزستان، ‌لرستان، ‌چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ‌ فارس و به‌صورت پراکنده در شمال غرب و غرب کشور بارش‌ها آغاز می‌شود.

توصیف سامانه اول: فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش برف یا باران و در نواحی با اقلیم گرم همراه با رعدوبرق

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۲۶ : کرمان، سمنان، فارس، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، نیمه جنوبی یزد.

پنج‌شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۲۷ : هرمزگان، نیمه جنوبی فارس، شرق بوشهر و ارتفاعات کرمان.

اثر مخاطره: احتمال جاری شدن روان آب، احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها همراه با کاهش دید بویژه در گذرگاه‌های کوهستانی و احتمال تاخیر در پروازها.

توصیه: احتیاط در تردد و عدم توقف حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، احتیاط در عبور از جاده‌های کوهستانی، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی، در مناطق زلزله زده اسکان و رسیدگی فوری به هموطنان

توصیف سامانه دوم: نفوذ توده هوای سرد

زمان شروع: چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۲۶

زمان پایان: پنج‌شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۲۷

نوع مخاطره: کاهش ۷ تا ۱۴ درجه ای دما در شمال شرق کشور و کاهش ۵ تا ۱۰ درجه ای دما در شرق و مرکز کشور و استان های جنوبی رشته کوه البرز (قزوین، البرز، تهران و سمنان)

منطقه اثر: شمال شرق و شرق و مرکز و استانهای جنوبی البرز

اثر مخاطره: احتمال افت فشار گاز و افزایش مصرف انرژی و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی و صدمه به ماشین آلات و ادوات کشاورزی

توصیه: مدیریت در مصرف حامل های انرژی، احتیاط در تردد جاده ای و فعالیت های کو هنوردی، جابجایی محصولات برداشت شده باغی و زراعی به انبار و استفاده از ضدیخ در رادیاتورها

انتهای پیام/