هزینه تراشی در ابعاد بین المللی در ثبت نام های معنا دار/ انتخابات نظام را در سایه دین تحکیم می بخشد
+ پ -
هزینه تراشی در ابعاد بین المللی در ثبت نام های معنا دار/ انتخابات نظام را در سایه دین تحکیم می بخشد

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان اظهار کرد: انتخابات در این دوره به ویژه در مجلس خبرگان به دلایلی مختلفی اهمیت دارد و این روزها زمزمه هایی از برخی افراد می شنویم که حرف هایی فراتر از قانون اساسی بر زبان جاری می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از فرهنگ کده ، معمولا با نزدیک شدن به انتخابات، سیر بداخلاقی ها نیز فزونی می گیرد بی احترامی به نهادهای قانونی، زیر سئوال بردن سالمت انتخابات، بدبین کردن مردم نسبت به افراد و گروه ها و اینکه اگر ما بیاییم حتما انتخابات سالم است، تهمت زدن، استفاده ابزاری از خانواده شهدا، برگزاری محافل و نشست هایی با هنرمندان، اهدای امکاناتی مثل فرش، بخاری و کولر به مساجد و مدارس و پخش غذا و کباب دادن بخشی از مواردی است که برخی کاندیداها در این مقطع زمانی صرفا در محافل و فضاهای انتخاباتی خود به یادگار گذاشته اند.

انتخابات مجلس خبرگان نیز محملی شده است برای ایجاد شبهه نسبت به ولایت فقیه از طریق مطرح کردن رهبری شورایی و…ازین رو سراغ حجت الاسلام محمدعبادی زاده، مدرس فلسفه اخلاق و عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان رفتیم تا با وی درباره این مسائل گفتگو کنیم.

با توجه به حجم گسترده ثبت نام افراد برای شرکت در پنجمین دوره مجلس خبرگان و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، اهمیت انتخابات در این دوره را چگونه ارزیابی می کنید؟

انتخابات در این دوره به ویژه در مجلس خبرگان به دلایلی مختلفی اهمیت  دارد. این روزها زمزمه هایی از برخی افراد می شنویم که حرف هایی فراتر از قانون اساسی بر زبان جاری می کنند؛ زیرا تا یک نظریه ای در قالب قانون درنیاید، انتشار آن در فضای عمومی آنهم در آستانه انتخابات معنادار است.

طرح این مسائل در آستانه انتخابات نقض میثاق و وحدت ملی کشور است و امیدواریم به فضل خدا عمر رهبری انقلاب ما آنقدر طولانی شود که نیاز به نظر دادن و تعیین رهبری از سوی خبرگان رهبری نداشته باشیم؛ اما براساس شرایط عادی، دشمنان انقلاب در این فکر هستند که مجلس خبرگان رهبری در این دوره به تعیین رهبری بینجامد و بر اساس ظواهر و شواهد در این دوره از انتخابات خبرگان، می بینیم گروه های داخلی و برخی افراد که به مجلس خبرگان راه نیافته اند، با یک برنامه ریزی ویژه وارد شده اند و متاسفانه کارهایی صورت می گیرد که به نظر می رسد با هدف به چالش کشاندن شورای نگهبان صورت می گیرد از جمله حضور کسانی که حتی واجد شرایط اولیه برای انتخابات خبرگان نیستند این را هم حتی خودشان که می دانند شورای نگهبان آنها را رد صلاحیت می کند، اینها می خواهند برای شورای نگهبان و برای کشور در ابعاد بین المللی هزینه تراشی کنند.
در چند وقت گذشته می بینیم برخی با پرچم حضرت امام، حرف از شورایی کردن رهبری می زنند، در حالی که این موضوع خلاف قانون اساسی است، آیا ایجاد شبهه کردن در این زمینه می تواند مصداق بداخلاقی انتخاباتی باشد؟
کسانی که این حرف ها را می زنند خودشان هم می دانند که این حرف از نظر قانون اساسی اشکال دارد حتی اگر این افراد وارد خبرگان شوند و به این جمع بندی هم برسند و بگویند می خواهیم رهبری را شورایی کنیم، این اقدام باید براساس قانون اساسی انجام شود. قانون اساسی این اجازه را حتی به مجلس خبرگان نیز نمی دهد، چرا که انتخاب مجلس خبرگان در چارچوب قانون اساسی است. سازوکارش این است که رهبر باید بحث بازنگری قانون اساسی را مطرح کند یعنی خود مقام معظم رهبری باید این پیشنهاد را بدهند که این بند قانون اساسی تغییر کند که رهبری “فردی” را به رهبری “شورایی” تغییر دهند و براساس آن، مجلس خبرگان، شورای رهبری انتخاب کند. این فشارها و القائات مسموم از سوی برخی جریانات به نتیجه نخواهد رسید، مردم یک اشتباه را دوبار تکرار نخواهند کرد چرا که این شورا بعدها و طبق معایبی که از امام رضا علیه السلام نقل شده، ابزاری مشکل ساز برای نظام خواهد بود. لذا دامن زدن به این مسئله در آستانه انتخابات مجلس خبرگان و شورای اسلامی، آلوده کردن فضا، فرافکنی و تحریک و سیگنال دادن به دشمنان انقلاب و اسلام است. این کار، کار عاقلانه ای نیست که متاسفانه برخی افراد در کشور به آن دامن می زنند.

با توجه به اهمیت مجلس شورای اسلامی و دامن زدن به اختلافات در این دوره، به نظر شما چه کسانی در این اختلافات بیشترین ضرر را می بینند؟ چه توصیه هایی به کاندیدا و مردم دارید؟ 

اگر این مسئله را بخواهیم از منظر نهج البلاغه از کلام امیرالمومنین علی(ع) مورد ارزیابی قرار دهیم آن حضرت می فرمایند: «شرالناس من باع دینه بدنیا غیره، بدترین مردم کسانی هستند که دین خودشان را برای دنیای دیگران بفروشند. » بر این اساس توصیه من به مردم استان این است که دین خود را برای دنیای دیگران نفروشند و بدانند که باید پاسدار ارزش های انقلاب باشند، چرا که این مردم هستند که بیشترین ضربه را می بینند و مردم این استان دین شان را برای دنیای برخی از کاندیدای خبرگان و مجلس شورای اسلامی نفروشند.

بد اخلاقی های انتخاباتی در چه ابعادی تعریف می شود؟

در بحث بداخلاقی ها، یک حوزه بداخلاقی های انتخاباتی به ویژه در این دوره، مربوط به بدنه اجتماعی و بخشی هم مربوط به کاندیداهایی است که وارد میدان می شوند. هردوی این دو گروه باید بر مسائل نظارت داشته باشند و اجازه ندهند برخی افراد و گروه ها و جریانات که به اختلافات، مشاجرات و بداخلاقی ها دامن بزنند.

از طرفی خود مردم نیز باید مراقبت کنند، اما همانطور که می بینیم نگاه ها در سطح بین المللی در رابطه با انتخابات مجلس و حجم تبلیغات مسموم رسانه ای در رسانه های بیگانه نشان می دهد که یک خط جهت داری برای تضعیف و تخریب انتخابات وجود دارد تا فضای انتخابات ۸۸ تکرار شود. مردم و مسئولان باید آگاه باشند، مسائل را خوب رصد کنند تا دشمن درصدد یک فتنه اکبر به تعبیر مقام معظم رهبری در کشور نباشد.

فلسفه این انتخابات این است که نظام را در سایه دین تحکیم ببخشیم، ما اگر بخواهیم غربی و غیراسلامی  وارد فضای انتخابات شویم نتیجه اش رواج بداخلاقی است؛ نظامی را که براساس ارزش های اسلامی شکل گرفته و نیاز به مراقبت و حراست دارد، اگر به اصول دینی پایبند نباشیم، مسئله ای مهم را نقض کرده ایم هم دم از ارزش های اسلام بزنیم اما بخواهیم اسلام را با اهداف غربی و غیراسلامی حفظ کنیم.

لذا کسانی که دل برای مردم می سوزانند و دم از احساس تکلیف می زنند از هر دو جناح اصولگریان و اصلاح طلبان باید پاسدار ارزش های انقلاب و اسلام در عرصه انتخابات باشند. نه اینکه علیه همدیگر در بین مردم دروغ، افترا و تهمت ببندند. کاندیداها و طرفداران آنها هم نباید دست به بداخلاقی ها بزنند. مسموم شدن فضای انتخابات منجر به پاشیده شدن بذرکینه و عدوات حتی در بین خانواده ها می شود.

کاندیداها جدا باید مراقبت کنند، اینها برای مجلسی ثبت نام و باهم رقابت می کنند که عصاره خون شهدا و زحمات عالمان و مجاهدان است و چقدر خوب است افرادی که در این دوره از مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی احساس تکلیف کرده و وارد عرصه انتخابات شده اند، کتاب
“شهدای راه فضیلت” آیت الله علامه امینی که به زندگینامه بیش از هزارسال مجاهدت ها و تلاش های فقها و شهدای مسیر ارزش های انقلاب پرداخته است، را مطالعه کنند و بدانند که این انقلاب و ارزش های اسلامی  به این راحتی به دست نیامده است.

برخی با واژه احساس تکلیف وارد عرصه انتخابات می شوند در دوره های گذشته برخی افراد با همین الفاظ، سلامت انتخابات را زیر سئوال بردند نظر شما دراین باره چیست؟

برخی مواقع انسان می ماند که بر این رفتارهای کاندیدا که برخی از آنها پرورش یافته حوزه های علمیه هم هستند، گریه کند با بخندد! بعضی از افراد به بهانه اینکه ما احساس تکلیف می کنیم، می خواهیم از انقلاب دفاع کنیم و به هرشکلی که شده می خواهند به مجلس ورود پیدا کنند و اینها با به کار بردن دو واژه احساس تکلیف به بهانه اینکه می خواهند از ارزش های انقلاب دفاع کنند، دست به هرکاری می زنند، این تفکر ماکیاولی است و در واقع تز ماکیاولیستی که می گوید: هدف وسیله را توجیه می کند، یعنی اگر کسی یک هدف مقدسی را داشت خودش را مجاز می داند از هر وسیله ای استفاده کند.

این تفکر با روح تعالیم و اندیشه اسلامی سازگاری ندارد.ما نباید اینگونه فکر کنیم که چون هدف ما مقدس است پس باید ابزار رسیدن به این هدف را با هر وسیله ای استفاده کنیم ولو منجر به بداخلاقی و زیرپاگذاشتن ارزش های این انقلاب و نظام شود! این رفتارها که بخصوص در این دوره برخی در پیش گرفته اند، زیبنده این نظام و انقلاب و برخی شخصیت های انقلابی ما نیست.

مردم اگر می خواهند بدانند که آیا واقعا معیار کاندیداها براساس احساس تکلیف است، به گفتار آنها توجه نکنند بلکه به رفتارهای آنها توجه داشته باشند، به نوع سلوکی که در انتخابات پیش گرفته، توجه کنند. اگر برای رسیدن به پیروزی، دست به کارهای خلاف اخلاق و انسانیت و هنجارها و ارزش های انقلاب می زند، بدانند که این براساس ادای تکلیف و صداقت حرکت نکرده و این اگر وارد مجلس شود حافظ و پاسدار ارزش های انقلاب نخواهد بود.

احساس تکلیف یک مقدماتی دارد اول توانایی خود را بررسی کند، بعد ببیند آیا خداوند از او خواسته که واقعا باید این کار را انجام بدهد، آیا می تواند با ضوابط شرعی این کار را دنبال کند و به نتیجه برسد؟ آیا می تواند در قبال مسئولیت هایی که به وی محول شده آنها را به درستی انجام بدهد و از همه مهمتر با اهل شور و مشورت و اهل خبره، مشورت کرده است؟ در این دوره حضور چشمگیر افراد برای ثبت نام و در این سطح خود گویای این واقعیت است که برخی افراد بدون توجه به مقدمات در این احساس تکلیف، این واژه را به بازی گرفته اند و وقت و هزینه خود را بیهوده تلف می کنند.

جالب اینجاست که برخی از چهره های شناخته شده و خانواده مسئولان هم، به یکباره احساس تکلیف کرده اند. واقعا وظایف نمایندگی چیست، آیا آقازاده بودن دلیلی بر خوب بودن برای نمایندگی است؟

بله ،  اما علما، بزرگان، خانواده های شهدا و شخصیت های تاثیرگذار بایدبه این نکته توجه کنند که چه زمانی باید برای مجلس چه خبرگان و چه شورای اسلامی ورود پیدا کنند و چه زمانی نباید وارد شوند. امروز آنچه مهم است کاندیداها باید مطالعه کنند که رسالت نمایندگی چیست؟ بعضی ها فکر می کنند رسالت نمایندگی فقط این است که مشکلات حوزه انتخابیه خود را در مجلس مطرح کند. درحالی که اصلی ترین وظیفه یک نماینده وضع قانون است که نیاز به دانش، تخصص، تجربه و تعهد دارد تا این قوانین برای کشور مفید واقع شود. دومین وظیفه یک نماینده، نظارت بر قوانین است و رسیدگی به مشکلات مردم و حوزه انتخابیه نمایندگان در جایگاه سوم وظایف قرار می گیرد. مردم استان فریب شعارهایی از این دست که نماینده آب و برق و گازشان را تامین می کند یا بیکاری جوانان شان را برطرف می کند، نمی خورند. وظیفه یک نماینده فراتر از این مسائل است، هنر نماینده این است که براساس میزان بودجه دولت، نظر مشورتی و کار کارشناسی، طرح های کلان در
حوزه انتخابیه خود را پیاده کند.

ما در همین استان چه در دوره های قبل و حتی الان شاهد حضور افرادی در برخی محافل از جمله تشییع شهدا هستیم. در حالی که در این چندسال در چنین برنامه هایی حضور نداشتند، آیا این حضور را می توان سوء استفاده از خانواده شهدا، تصور کرد؟
همانطور که گفتم تفکر ماکیاولی این است که هدف وسیله را توجیه می کند شاید وسیله اش استفاده و دست گذاشتن بر روی مقدسات و خانواده شهداباشد و خانواده های شهدا عزت و حرمت دارند، این خانواده ها به حرمت خون شهیدانشان عزت و آبرو دارند، اینکه در آستانه انتخابات نامزدها سراغ خانواده شهدا می روند و از اعتبار و جایگاه آن ها برای اهداف شخصی استفاده کنند، کار درستی نیست. البته اینکه خانواده شهدا هم از آبروی شهیدشان برای این افراد استفاده کنند، کار درستی نیست خانواده های شهدا باید این عزت را جایی خرج کنند که در راستا پاسداشت خون شهدا باشد این آبرو را برای انقلاب اسلامی، رهبری و اصول اسلام خرج کنند.

بنابراین این خانواده ها رسالتی مهم تر برعهده دارند و آن اینکه در حمایت از کاندیدا و نامزدهای انتخابات دقت و توجه بیشتری داشته باشند. کاندیداها نیز نباید به خودشان اجازه بدهند که از عزت، حرمت و شخصیت شهدا و خانواده های آن استفاده ابزاری و وجه المساله اهداف شخصی کنند.

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff