هر ۱۲ ثانیه یک قربانی جرایم سایبری در دنیا/ خنثی‌سازی حمله هکرهای آمریکایی/ قدرت کشف ۸۰ درصد جرائم سایبری توسط پلیس فتا
+ پ -
مشروح/ رئیس پلیس فتا در نشست جهانی «جرایم سایبری در جهان به هم پیوسته» مطرح کرد

هر ۱۲ ثانیه یک قربانی جرایم سایبری در دنیا/ خنثی‌سازی حمله هکرهای آمریکایی/ قدرت کشف ۸۰ درصد جرائم سایبری توسط پلیس فتا

رئیس پلیس فتا با بیان اینکه در هر ۱۲ ثانیه یک نفر قربانی جرایم سایبری می‌شود، به کسب درآمد ۳۸۸ میلیارد دلاری مجرمان سایبری در سال ۲۰۱۳ و خنثی شدن حملات هکرهای آمریکایی به وزارت نفت پرداخت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سردار سیدکمال هادیان‌فر رئیس پلیس فتای ناجا در نشست جهانی جرایم سایبری در جهان به هم پیوسته اظهار داشت: فناوری اطلاعات و ارتباطات جامعه جهانی را به طور بنیادین دستخوش تغییر و تحول کرده و در پرتو آن، شیوه و سبک زندگی انسان‌ها و روابط اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی جوامع را تحت تأثیر خود قرار داده است.

رئیس پلیس فتای ناجا به رشد چشمگیر اینترنت طی سال‌های اخیر پرداخت و تصریح کرد: براساس گزارشات در حال حاضر بیش از ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان آنلاین هستند و بررسی‌ها نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۱۸ نیز حدود ۳ میلیارد و ۶۰۰ نفر در جهان کاربر اینترنت وجود خواهد داشت و این بدان معناست که ۴۸ درصد از جمعیت جهان می‌توانند آنلاین و یکی از قربانیان جرایم اینترنتی باشند و به شبکه جهانی اینترنت دسترسی خواهند داشت و نیمی دیگر در طرح‌های توسعه، برای دسترسی آنلاین قرار خواهند گرفت.

وی به آمار و گزارشات جهانی پرداخت و گفت: آمار جهانی بیانگر آن است که در سال ۲۰۱۸ ترافیک جهانی اینترنت تقریباً به طور مساوی بین کامپیوترهای شخصی، تبلت‌ها، دوربین و حتی لوازم خانگی هوشمند تقسیم خواهد شد و این در حالی است که ارتباط اینترنتی و شبکه‌ای بین همه چیز درحال شتاب است و تا سال ۲۰۱۸ تقریباً به اندازه همه انسان‌ها ارتباط بین‌دستگاهی وجود خواهد داشت.

رئیس پلیس فتای ناجا تصریح کرد: پیش‌بینی‌های دهه قبل حاکی از آن بود که سونامی اطلاعات و افزایش دیتا در راه است، به طوری که آدرس های آی‌تی کل دنیای فناوری را دربرمی‌گیرد و امروز شاهدیم که این پیش‌بینی‌ها کاملاً درست بوده است.

سردار هادیان‌فر به پیش‌بینی های سازمان معتبر جهانی اشاره کرد و افزود: در سال ۲۰۱۹ جرائم و حملات سایبری و سرقت اطلاعات ضرری مالی برابر ۲ تریلیون دلار به اقتصاد جهانی وارد خواهد کرد و در این میان، دستگاه‌های هوشمند و خدمات آن نیز سهم گسترده‌ای را به عنوان عضوی از شاکله فنی اطلاعات به خود اختصاص خواهند داد.

وی گفت: هر تکنولوژی همزمان با فرصت های فراوانی که می‌تواند در بلندمدت تهدیدات فراوان و خسارت‌های جبران‌ناپذیر را به دنبال خواهد داشت و باید گفت که بی‌شک فناوری اطلاعات و تکنولوژی‌های مدرن، سرچشمه همه جرایم نیز هستند و در این رهگذر، استفاده شتابان انسان از تکنولوژی‌های تکامل‌نیافته باعث سوءاستفاده مجرمین در جهان شده است، چرا که طبق نظر دانشمندان، هر تکنولوژی برای تکامل خود به یک دوره ۱۰ تا ۱۵ ساله نیاز دارد.

این مقام ارشد انتظامی کشور تأکید کرد: آنچه باید به آن اذعان نمود آن است که تفکر بشر در طول ۲ هزار سال تغییر نکرده بلکه ابزار مجرمانه تغییر کرده و مجرمین در گذشته با جثه‌های بزرگ، مغزهای کوچک و سلاح‌های خشن به بزه مبادرت می‌کردند، ولی امروز مجرمین، با جثه‌های کوچک، مغزهای بزرگ و سلاح‌هایی که تبدیل به اپلی‌کیشین‌ها و دیبایس‌های گوناگون شده حتی خطرناک‌تر از انسان های گذشته جلوه می‌کنند.

سردار هادیان‌فر به آخرین آمارهای منتشرشده از سازمان اینترپل پرداخت و گفت: طبق این آمارها در هر ۱۲ ثانیه یک نفر قربانی جرایم سایبری می‌شود که این آمارها رو به افزایش است و در همین سال، کشورها، سازمان‌ها و کشورها به طور میانگین ۱۲۲ حمله سایبری موفق را تجربه کرده‌اند.

وی ادامه داد: در گزارشات اکثر سازمان‌های پلیسی جهان، بیشترین انگیزه مجرمان سایبری در سراسر جهان کسب درآمد نامشروع بوده و گزارشات حاکی از آن است که در سال ۲۰۱۳ مجرمین توانسته‌اند بیش از ۳۸۸ میلیارد دلار درآمد برای خودشان در جهان کسب کنند.

این مقام ارشد انتظامی خاطرنشان کرد: همین سازمان‌ها پیش‌بینی‌ می‌کنند که در سال ۲۰۱۶ بیش از ۸۰ درصد جرایم سایبری از یک عمل سازماندهی شده سرچشمه بگیرد و بازارهای سیاه جرایم در چرخه خلق بدافزار، نفوذ کامپیوترها، مدیریت بادنت‌ها و درو کردن داده‌های شخصی، مالی و بهره‌برداری از اطلاعات صورت پذیرد.

پنهان ماندن هویت یکی از چالش‌های اصلی فضای سایبری/ قدرت کشف ۸۰ درصد جرائم سایبری توسط پلیس فتا
رئیس پلیس فتای ناجا در ادامه سخنان خود در نشست جهانی جرائم سایبری در دنیای به هم پیوسته اظهار داشت: مرتکبان به جرائم سایبری دیگر نیازی به مهارت‌ها و تکنیک‌های پیچیده ندارند به ویژه در عرصه‌ کشورهای در حال توسعه زیرفرهنگ‌هایی از جوانانی که در کلاهبرداری‌های مالی کامپیوتر درگیر هستند ظهور یافته که بسیاری از آنها در سال‌های آخر نوجوانی درگیر جرائم سایبری شده‌اند.

رئیس پلیس فتای ناجا تصریح کرد: براساس همین گزارش در کشورهای توسعه یافته یا بعضی کشورهای در حال توسعه قربانی شدن فردی جرم سایبری به میزان چشم‌گیری از قربانی شدن شکل‌های عادی یا جرائم قدیمی جرم بیشتر است.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: نرخ قربانی برای کلاهبرداری‌های آنلاین، کارت‌‌های اعتباری، دسترسی غیرمجاز به اطلاعات شخصی افراد یا دسترسی به حفاظ یک ایمیل و سرقت هویت بین ۱ تا ۱۷ درصد جمعیت آنلاین برای ۲۱ کشور در نقاط مختلف دنیا متغیر است، این در حالی است که نرخ سرقت از منازل، دزدی و سرقت اتومبیل برای همین کشورها ۵ درصد است؛ این آمار در کشورهای کمتر توسعه یافته بالاتر است.

سردار هادیانفر ادامه داد: این بدان معنا است که این تغییر شکل جرائم یک حرکت تکاملی نیست بلکه یک حرکت انتقالی است و بشر در عصر کنونی با رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات با پدیده جرائم نوظهور در جهان مواجه است.

وی افزود: امروز ۳ عامل اصلی و محرک در ارتکاب جرائم سایبری یعنی رادارهای پنهان، شرایط سودآور و اینکه جرم به عنوان یک سرویس یا خدمات ارائه می‌گردد و همین عوامل سبب شده که اقبال مجرمین به جرائم افزایش بیشتری یابد به گونه‌ای که روزانه ۱۰۰ هزار سایت در دنیا متولد می‌شود و هفته‌ای ۸۰ هزار سایت با انگیزه مجرمانه ساخته می‌شود و اینکه تولد ۴۷۶ سایت مجرمانه در هر ساعت در دنیا مجرمان را بر آن داشته که از این سهولت و دسترسی نهایت استفاده را برده و خود را در پشت دیگران پنهان کنند و به همین سبب امروز پنهان ماندن هویت به عنوان یکی از چالش‌های اصلی فضای سایبری مطرح است.

رئیس پلیس فتای ناجا در ادامه این مطلب اظهار داشت: پنهان ماندن هویت با استفاده از ابزارهای گوناگون و جرائم سازمان یافته در لایه‌های پنهان دارک‌نت و استفاده کاربران گوشی‌های هوشمند از ۱٫۷۶ میلیارد در جهان به ۲٫۷۳ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۸ به عنوان فرصتی برای مجرمان، گروه‌‌های سازمان یافته و تروریست‌ها تلقی می‌شود.

وی به تهدیدات آینده جهان که موجب نگرانی جامعه جهانی خواهد شد پرداخت و تصریح کرد: گذشته از پنهان ماندن هویت افزایش فعالیت گروه‌های تروریستی در فضای سایبری به منظور جذب، آموزش و به کارگیری افراد در عملیات‌های تروریستی در سراسر جهان خواهد بود.

این مقام ارشد انتظامی کشور فعالیت مجرمین و گروه‌های سازمان یافته و تروریستی با انگیزه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، دینی و فرهنگی را در دارک‌نت حمله به سیستم‌های پرداخت الکترونیک، نفوذ به شبکه‌های بانکی، نفوذ هکرها به خانه‌های کاربران برای سرقت اطلاعات شخصی با توسعه اینترنت اشیاء و همچنین توسعه بی‌رویه پیام‌رسان موبایلی OTT‌ها دانست و گفت: از سوی دیگر اپراتوری بات‌نت‌ها که مجرمان بیش از ۱ تا چند میلیون آدرس منحصر به فرد آی‌تی به عنوان سرور‌های فرماندهی و کنترل در جهان به کار می‌گیرند تا پازل تهدیدات را در دنیا کامل و مضمون اینترنت و فضای سایبری را به یکی از نگرانی‌ها و تهدیدات عمده برای مردم و دولت‌ها تبدیل کنند.

سردار هادیانفر افزود: مسئله این است که تأمین امنیت در فضای سایبری بسیار دشوار است چرا که فضای سایبری ناملموس، بدون مرز و ناشناخته است. بنابراین این امکان را برای مجرمان و افراد ناشناس فراهم می‌کند که در هر نقطه از دنیا دست به ارتکاب جرم و کار خلاف بزنند بدون اینکه محدودیتی داشته باشند.

رئیس پلیس فتای ناجا تأکید کرد: نباید فراموش کرد که فضای سایبری، امروز در دنیا تبدیل به بخشی جداناپذیر از زندگی جامعه جهانی شده و هیچ چاره‌ای جز برداشتن گام‌های بنیادی برای تضمین امنیت وجود ندارد.

وی افزود: تأمین امنیت فضای سایبری و مبارزه با جرائم نیازمند یک فرایند تعاملی است و همکاری بخشی و فرابخشی، ملی، فراملی و بین‌المللی است و نه یک محصول که تصور شود که با خرید آن کشوری قادر است امنیت سایبری خود را تأمین کند.

این مقام ارشد انتظامی به ویژگی این فضا و ذات فرامرزی بودن جرائم پرداخت و گفت:‌ ذات فرامرزی بودن جرائم همه کشورها را ناگزیر به همکاری با یکدیگر در عرصه بین‌المللی می‌کند؛ در دهه گذشته شاهد فعالیت چشمگیری در انتشار اسناد ملی و بین‌المللی با هدف مقابله با جرائم سایبری در دنیا بوده‌ایم که تلاش‌ها برای همه کشورهای فعال ستودنی است ولی کافی نیست.

وی به فعالیت پلیس سایبری کشورها اشاره و تصریح کرد: امروز پلیس سایبری کشورها گذشته از توافقات و همکاری‌های رسمی باید با استفاده از شیوه‌های غیر رسمی که برای حدود دو سوم کشورها ممکن است در جهت پیشگیری و مقابله با جرائم سایبری گام بردارد.

رئیس پلیس فتای ناجا تصریح کرد: سازمان اینترپل به عنوان بزرگترین سازمان جهانی بعد از سازمان ملل از حیث اعضا در سال ۲۰۱۱ با درک صحیح از شرایط موجود در فضای سایبر جهان اقدام به تأسیس مجتمع جدیدی برای مبارزه با جرائم سایبری در کشور سنگاپور نموده است.

این مقام ارشد انتظامی کشور ادامه داد: توجه به ابعاد فراملی و بین‌المللی جرائم سایبری در تبادل و اشتراک اطلاعات جرائم، مجرمین و تجربیات فنی و تأمین دسترسی‌های پلیسی و تعامل و همکاری پلیس سایبری کشورها ظرفیت‌سازی و دستیابی با استانداردهای جهانی با محوریت ITCI می‌تواند عرصه را بر مجرمین در سراسر جهان تنگ کرده و شرایط فعالیت آنها را سخت نماید.

سردار هادیانفر به فعالیت پلیس سایبری ایران پرداخت و گفت: پلیس سایبری ایران (فتا) براساس سند راهبردی خود در محورهایی همچون صیانت از حقوق شهروندان و حفظ سرمایه‌های مادی و معنوی، اصرار کسب و کار، مالکیت خصوصی، حریم خصوصی و آزادی‌های مشروع و مشارکت مؤثر در تعامل و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تأکید دارد و تاکنون توانسته با مشارکت همه جانبه در راستای پیشگیری و مقابله با جرائم سایبری و همکاری تنگاتنگ با سازمان اینترپل در زمینه تأمین امنیت فضای سایبری دستاوردهایی همچون ارتقای امنیت توأم با احساس امنیت کاربران، خانواده‌ها، توسعه کسب و کار آنلاین، افزایش قدرت کشف به وقوع، افزایش خطرپذیری ارتکاب برای مجرمین و توسعه ارتباطات و همکاری‌های بین‌المللی را در ایران فراهم سازد.

وی تأکید کرد: همچنین با توجه به فراملی بودن جرائم توانسته‌ایم در راستای اهداف سازمان‌های بین‌المللی و قوانین و معاهدات بین‌المللی اقدامات بسیار گسترده‌ای را برای همکاری و تعامل سازماندهی نماییم و افزایش این همکاری‌ها را در اولویت‌های اساسی پلیس سایبری کشورمان پیش‌بینی نماییم.

این مقام ارشد انتظامی کشور خاطرنشان کرد: پلیس سایبری ایران دارای مراکز استاندارد و توانمندی مناسب علمی، فنی و پلیسی با توان کشف جرائم با قدرت بیش از ۸۰ درصدی جرائمی سایبری و دارای تجربیات آموزشی مناسب آمادگی کمک به سایر کشورها را برای ایجاد و راه‌اندازی پلیس سایبری و همچنین کشف پرونده‌های مهم دارد و می‌تواند تجربیات خود را در اختیار سایر کشورها قرار دهد.

دستگیری شخصی که به شبکه شتاب کشور نفوذ کرده بود/ خنثی شدن حملات هکرهای آمریکایی به وزارت نفت
سردار هادیان‌فر در حاشیه همایش جرایم سایبری در دنیای به هم پیوسته که در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد با حضور در نشست خبری گفت: یکی از اجزای جدایی‌ناپذیر در پیشگیری و کشف حجرم حوزه دیپلماسی سایبری است.

بر اساس آمار در سال ۲۰۱۴، ۷۰ درصد پرونده کشورهای اروپایی جنبه فراملی داشته و در آسیا این مقدار به ۴۰ درصد رسیده است.

وی افزود: این نشست به منظور تقویت و توسعه همکاری‌ها با محوریت اینترپل برگزار شد و نمایندگان پلیس در حوزه سایبر از کشورهای مختلف به همراه مسئولین حوزه امنیت سایبری کشورمان حضور داشتند.

رئیس پلیس فتای کشور با بیان اینکه عمر این پلیس بیش از ۴ سال است گفت: پلیس فتا تا کنون بیش از ۳۷ هزار پرونده را رسیدگی کرده که ۹۰ درصد آنها کشف شده همچنین ۵۶ درصد پرونده‌ها زیر یک ماه کشف قطعی شده است.

وی ادامه داد: ۳۰ درصد از پرونده‌های کشف شده جنبه بین‌المللی و کلاه‌برداری نیجریه‌ای داشته که باعث شد تا تجار ایرانی بیش از ۵۵ میلیارد تومان را از دست بدهند.

رئیس پلیس فتای کشور در رابطه با سایت‌های همسریابی گفت: سایت‌های همسریابی که متولی آن وزارت ورزش و جوانان است در کشور فعالیت ندارند و تاکنون به هیچ سایتی مبنی بر فعالیت‌های همسریابی مجوز داده نشده است و اگر سایتی از این طریق فعالیت کند قطعا با آن برخورد می‌کنیم.

وی ادامه داد: پشت پرده سایت‌های همسریابی اغلب کلاه‌برداری و انحرافات اخلاقی برای آقایان و خانم‌ها است که این کلاهبرداران به یوزرنیم و پسوورد افراد دسترسی پیدا می‌کنند و حساب بانکی وی را خالی می‌کنند.

به عنوان مثال فردی را دستگیر کردیم که ۲۳ سرور مجازی در دنیا داشت و ۷۰ میل برای خود درست کرده بود و با ترفند سایت همسریابی به حساب بانکی ۲ هزار نفر دست پیدا کرده بود و ۴ هزار اطلاعات از افراد به دست آورده بود که بازداشت شد.

سردار هادیان‌فر به یکی از بزرگترین پرونده‌های کشف شده در پلیس فتا اشاره کرده و گفت: یک شخصی که سابقه فنی هم داشته به یکی از بانک‌های کشور نفوذ کرده بود و از همین طریق توانسته بود به شبکه شتاب کشور نفوذ کند و ۱۱۷ میلیون تومان را در مدت یک ماه برداشت کرده بود که دستگیر شد.

وی همچنین به سایت‌های آموزش تولید مواد مخدر اشاره کرد و گفت: تمام سایت‌هایی که در کشور در حوزه مواد مخدر فعالیت ‌می‌کردند ۶۵۶ سایت بود که شناسایی شد و ۲۵۷ سایت نیز در حوزه آموزش تولید مواد مخدر در آپارتمان و خرید و فروش آن فعال بود که با پیگیری‌های پلیس فتا این سایت‌ها بسته شد و تعدادی هم دستگیر شدند.

رئیس پلیس فتای کشور به شکایت هنرمندان اشاره کرد و گفت: تعداد زیادی از هنرمندان کشور شاکی بودند که صفحاتی در برخی از شبکه‌های اجتماعی به نام آنها ایجاد شده است و پلیس فتا نیز آن صفحات را حذف کرد همچنین مردم می‌توانند گزارشات و شکایات خود را به مرکز فوریت‌های پلیس فتا گزارش دهند.

وی با بیان اینکه شبکه اجتماعی اینستاگرام در کشور فیلتر نیست گفت: نظام فیلترینگ هوشمند بر شبکه اینستاگرام حاکم است و مصادیق مجرمانه آن توسط شورای مصادیق مجرمانه حذف می‌شود.

وی گفت: امروز در این نشست کشور ایران میزبان ۴۲ کارشناس و متخصص از کشورهای مختلف است که این نشست‌ها را اینترپل برگزار می‌کند و ایران فقط میزبان آن است و حتی تمام سخنرانان برنامه را نیز اینترپل مشخص می‌کند.

هادیان‌فر در مورد مبارزه با داروهای قاچاق و غیرمجاز گفت: پلیس فتا از سال ۲۰۱۱ علیه داروهای قاچاق و غیرمجاز در عملیات پانجیا شرکت کرد و در سال ۲۰۱۴ نیز در پانجیای ۷ شرکت داشتیم. همچنین جمهوری اسلامی ایران به عنوان سرگروه در عملیات پانجیای ۸ انتخاب شد که این عملیات از هفته گذشته آغاز شده است.

وی افزود: در عملیات پانجیای ۷ پلیس فتا توانست ۶۰۰ میلیون تومان داروهای غیرمجاز را در ایران کشف کند و ۱۰۲ نفر را در این زمینه دستگیر کند.

سردار هادیان‌فر به حمله هکرهای آمریکایی به وزارت نفت در سال جدید اشاره کرد و گفت: مرکز فوریت‌های واکنش به حملات سایبری که در پلیس فتا فعال است توانست در سال جدید حمله هکرها به وزارت نفت را خنثی کند.

وی در تشریح این ماجرا اظهار داشت: IP این هکرها از کشور آمریکا بود و ما با نامه‌ای رسمی هم به آنها اعلام کردیم و همچنین دستور قضایی بین‌المللی نیز ارسال کردیم و این موضوع از سوی وزارت امورخارجه درحال پیگیری است. این هکرها در ۴ روز تعطیلی ایران به وزارت نفت حمله کردند و ما توانستیم درگاه‌های حملات سایبری را متوقف کنیم و همچنین به هکرها وانکش نشان دهیم که حملات آنها خنثی شد.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff