هرگونه چالش فرهنگی و اجتماعی در جامعه انگشت اتهام را به سوی رسانه دراز می کند
+ پ -
هرگونه چالش فرهنگی و اجتماعی در جامعه انگشت اتهام را به سوی رسانه دراز می کند

با ورود فناوری های نوین به کشور و امکانات آنها و هجوم این فناوری ها در محدوده زمانی کوتاه و عدم فرهنگ سازی پیش از ورود، ما را وارد مباحث و معضلات جدیدی کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از جهانگیریه،

امید ابراهیم‌زاده طی یادداشتی به پایگاه خبری جهانگیریه نوشت: همان‌طور که بسیاری از کارشناسان حوزه فرهنگ بیان می‌کنند، ما در کشور با چالش‌های فرهنگی و اجتماعی جدیدی مواجه هستیم، این در حالی است که مشکلاتی که در این حوزه‌ها در گذشته داشته‌ایم به قوت خود باقی است، مشکلاتی از جمله؛ اعتیاد ، طلاق و حجاب که برای آن‌ها نه تنها راه‌حلی مشکل‌گشا نیافتیم بلکه شاهد توسعه روز افزون آن‌ها نیز هستیم.
امروز ما با چالش‌های جدیدی مواجه هستیم که اگر برای آن‌ها راه‌حلی نیابیم قطعاً نیک نامی ما در دنیا به مخاطره می‌افتد.
با ورود فناوری‌های نوین به کشور ما و امکانات آن‌ها و هجوم این فناوری‌ها در محدوده زمانی کوتاه و عدم فرهنگ‌سازی پیش از ورود ما را وارد مباحث و معضلات جدیدی کرده است.
در ابتدای امر گوشی‌ها موبایل و فناوری بلوتوث آن بود که موجی از انتشار فیلم‌های شخصی مردم و کلیپ‌ها غیراخلاقی را به دنبال داشت، با آمدن شبکه اجتماعی موبایل این کار سرعت بیشتری به خود گرفت به‌گونه‌ای که انتشار فیلم ها و عکس های شخصی در برخی موارد منجر به خودکشی تعدادی از هم‌وطنانمان شد که تحمل هجمه سنگین فشارهای اجتماعی را نداشتند.
اگر بخواهیم به استان هرمزگان برگردیم انتشار چند فیلم که مثلاً یکی از هم استانی‌هایمان را به سخره گرفته موجب تبعات اجتماعی سنگینی علیه او و خانواده این افراد شده است که گناهی بس بزرگ و نابخشودنی است و قطعاً این یک معضل بزرگ است که نیازمند راه‌حلی زمان‌بر دارد و مسئولین امر باید برنامه‌ریزی منسجم تری حرکت کنند.
اما تا اینجای کار بیشتر مشکلات داخلی بود اما گسترش روز افزون اینترنت و دستاوردهای آن به‌گونه‌ای رقم خورده است که هر فردی یک صفحه اجتماعی دارد که کل دنیا می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند، به‌طور مثال در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ برزیل که زدن گل توسط لیونل مسی به تیم ملی فوتبال کشور ما این بازیکن خوش آتیه بین المللی را با فرستادن حدود ۸۰ هزار صفت ها غیراخلاقی توسط هموطنان ما در صفحه اجتماعیش بدرقه کردند، یا در جام ملت های اسیا که داور استرالیایی قضاوت ضعیفی را در دو بازی برای کشور ما داشت متحمل زشت ترین فحاشی ها در صفحه اجتماعیش کرد .
قطعاً هیچ ضمانتی وجود ندارد که از جمله این اتفاقات در آینده ای نزدیک دوباره تکرار نشود هر چند در حوزه‌های دیگر مانند انتشار یکی کلیپ ناپسند یک ایرانی و گسترش آن در دنیا موجی از نگاه های تحقیر امیز را در دنیا متوجه کشور اسلامی و متمدن ما کرده است، به صراحت بگویم این چالش‌های فرهنگی و اجتماعی جدید به عزت و شرافت ما یورش برده است و موجب تغییر وجهه ما در دنیا می شود .
آیا وقت آن نرسیده است که چاره‌ای اندیشیده شود؟
یکی از راه‌حل‌هایی که مسئولین برای این امر همیشه روی میز دارند فیلترینگ است، اما این امکانات همان‌طور که تهدیدکننده هستند می‌توانند فضای جدیدی را در اختیار ما قرار دهد که بیشتر بدانیم و بیشتر فرهنگ‌های نیک خویش را به دنیا عرضه کنیم و حتی تجارت کنیم، قطعاً محدود کردن راه‌حل مناسبی نیست همان‌طور که تاکنون نبوده است.
در این حوزه بیشترین مسئولیت را خود رسانه‌ها دارند و قطعاً متهم ردیف اول خود افراد مشغول در حوزه رسانه است البته پیدا کردن متهم کمکی به ماجرا نمی‌کند و هدف ما نیست و باید به فکر راه‌حل بود.
متأسفانه در کشور ما بیشتر رسانه‌ها تشریفاتی هستند و یا وابسته با افراد و گروه‌ها، رسانه‌ای را می‌تواند رسانه ارزشی خطاب کرد که مصالح عمومی کشور و مردم در نظر بگیرد و به قانون و اخلاق رسانه‌ای پایبند باشد.
در کشور ما دلسوزان زیادی هستند که صاحب‌فکر و ایده اند، باید به آن‌ها میدان داد و این وظیفه رسانه‌هاست، رسانه‌ها نباید ابزاری باشند برای به دست آوردن قدرت توسط عده‌ای قدرت‌طلب، بلکه باید ابزاری باشد برای اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به جامعه.
با نزدیکی به انتخابات مجلس شوری اسلامی و مجلس خبرگان، رنگ و بوی بسیاری از رسانی‌ها جناحی و رنگی شده است و اهداف متعالی خود را فراموش کرده‌اند.
امروز همه آحاد جامعه در قبال معضلات پیش رو مسئول‌اند، کلمه نفوذی که رهبری بیان نمودند نباید برای تبلیغات انتخاباتی استفاده شود یا یک شعار تشریفاتی قلمداد شود بلکه باید برای آن برنامه ریخت و کار عملی انجام داد، فرهنگ بی بند و باری و بی اخلاقی های اجتماعی در حال ورود به کشور ماست و این بزرگ‌ترین تهدید برای کشور ما محسوب می‌شود.

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff