هرمزگان هم صدا با مردم میناب مخالف احداث خط سوم انتقال آب به بندرعباس
+ پ -
هرمزگان هم صدا با مردم میناب مخالف احداث خط سوم انتقال آب به بندرعباس

مشکل کم آبی استان با مدیریت تقاضا، بهبود یا تغییر روش‌های آبیاری، فرهنگ سازی و تغییر الگوی کشت باید حل شود و نمی توان برای آباد کردن و برطرف کردن مشکل آب یک شهر نم به دیگر مناطق استان ضرر وارد کرد و مشکلات جبران ناپذیری را به وجود آورد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از میناب جنوب، افزایش جمعیت، خشکسالی، کاهش نزولات آسمانی، اتلاف منابع آب، استحصال بی‌رویه، سد سازی و از همه مهم‌تر طرح‌های انتقال آب، دشت بزرگ میناب را بی رمق کرده است.

مایه تعجب و نگرانی است که چنین طرحی، احساسات مسئولان شهرستان و استان و نهادهای تخصصی را تحریک نکرده است در حال حاظر بسیاری از مناطق روستایی میناب با مشکل بی آبی مواجه هستند.

ما شهروندان مینابی از مسئولان می خواهیم در برابر این اتفاق مهم حساسیت به خرج دهند و از حفر زمین جلوگیری کنند ،ما مردم دلسوز و خود گذشته میناب با آب شرب بندرعباس مخالف نیستیم، اما بهتر است همه هم استانیهای عزیز بدانند. نکته مهم و ضروری این است که محور اصلی موضوع انتقال آب از بخش کشاورزی به واحدهای صنعتی استان و فضای سبز است.

بنابراین طرح انتقال آب میناب به بندرعباس برای مصارف شرب نیست و برای توسعه صنایع آب بر است، مردم میناب و بندر همچنان با اجرای طرح انتقال آب میناب به بندرعباس مخالف هستند.

این امر برای همگان روشن و واضع است که این پروژه به هیچ عنوان مبنای علمی ندارد و اصطلاحا حرف زور است و همچنان معتقدیم که بندرعباس کمبود آب شرب ندارد، بلکه مدیریت منابع آب در استان است که مشکل دارد و باید اصلاح شود.

اگر تامین آب شرب این استان مدنظر است می‌خواهیم بدانیم کمبود آب شرب در این طرح چگونه توجیه شده است.

فرض بر این میگیریم که بندرعباس نیاز به آب شرب دارد، اما نمی‌توان برای آباد کردن و برطرف کردن مشکل آب این شهر به دیگر مناطق استان ضرر وارد کرد و مشکلات جبران ناپذیری را به وجود آورد این در حالی است که مشکل کم آبی استان با مدیریت تقاضا، بهبود یا تغییر روش‌های آبیاری، فرهنگ سازی و تغییر الگوی کشت باید حل شود.

راه‌های علمی‌تری برای تامین نیاز آب شرب مرکز استان ‌وجود دارد، استفاده از آب بسته‌بندی برای شرب بهترین گزینه است و از هدرروی هزینه‌های ملی جلوگیری می کند؛شیرین کردن آب‌های شور دریا نیز راه‌حل دیگری است که با توجه به خشک و کم آب بودن کشور، این مساله در آینده اجتناب‌ ناپذیر خواهد بود و بهتر است به جای نابود کردن دشت میناب و به جوش آوردن خون مردم از همین حالا به فکر اجرای این طرح باشید.

 

 

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff