هرمزگان رکوردار کشف مواد مخدر در کشور/قاچاق مواد مخدر معضل اصلی استان هرمزگان
+ پ -
هرمزگان رکوردار کشف مواد مخدر در کشور/قاچاق مواد مخدر معضل اصلی استان هرمزگان

هرمزگان در سال گذشته جزء سه استان رکوردار کشور در زمینه کشف مواد مخدر بوده که با افزایش ۱۴درصدی کشفیات، ۷۴ تن انواع مواد مخدر در استان کشف شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ پدیده قاچاق مواد مخدر و اعتیاد معلول ساختارهای فرهنگی، اجتماعی ، سیاسی، اقتصادی و عرصه های بین المللی و منطقه ای است که مجامع بین المللی، قاچاق مواد مخدر و اعتیاد را در کنار سه بحران دیگر(هسته ای، جمعیتی و زیست محیطی) قرار داده که بشریت را در قرن حاضر تهدید می کند.

 

استان هرمزگان به عنوان جنوبی ترین استان کشور با داشتن ۵ هزار و ۸۰۰ کیلومتر ساحل همیشه با معضلات و مشکلات متفاوتی روبرو بوده که پدیده ورود مواد مخدر به استان یکی از ذغدغه های  مسئولان استانی به شمار می رود.

 

گسترش ورود مواد مخدر به کشور به دلیل هم‌مرز بودن با افغانستان که بزرگترین تولیدکننده مواد مخدر در سطح جهان محسوب می‌شود همچنین استفاده قاچاقچیان از مسیر ایران برای ترانزیت مواد مخدر به کشورهای اروپایی از جمله موضوع‌های مهمی است که همواره در خصوص قاچاق مواد مخدر مطرح بوده است.

 

استان سیستان و بلوچستان حدود هزار و ۵۰۰ کیلومتر مرز خاکی و ۵۰۰ کیلومتر نیز ساحل و مرز آبی دارد، این مرزهای خاکی با دو کشور پاکستان و افغانستان است که این موضوع درباره قاچاق اهمیت دارد.

 

افغانستان که به عنوان بزرگترین کشور تولیدکننده مواد مخدر است، با استان سیستان و بلوچستان هم‌مرز است همچنین مسیر ایران باصرفه‌ترین مسیر برای قاچاقچیان و نیز عبور و تردد مواد مخدر و کاروان‌های قاچاق مواد مخدر به داخل کشور ایران و ترانزیت به کشورهای اروپایی است.

 

استان هرمزگان نیز به دلیل همجواری با سیستان و بلوچستان از این قائله مستثنی نیست و هرمزگان در سال گذشته جزء سه استان رکوردار کشور در زمینه کشف مواد مخدر بوده است.

 

روزانه در گوشه و کنار هرمزگان پهناور شاهد کشف و ضبط محموله های بزرگ مواد مخدر و  درگیری های نیروهای نظامی با قاچاقچیان می باشیم که در این راستا تعداد بسیاری از نیروهای نظامی و انتظامی استان به درجه رفیع شهادت نائل شده اند.

 

فرمانده انتظامی استان هرمزگان با اشاره به کشف ۷۴ تن انواع مواد مخدر و افزایش ۱۴ درصدی کشفیات مواد مخدر در سال ۹۴، افزود: ۷ هزار و ۷۰۶ نفر در رابطه با مواد مخدر دستگیر، ۹۵۸ خودروی سبک و سنگین نیز در این خصوص توقیف و ۲۰۶ باند مواد مخدر متلاشی شده است.

 

همچنین همجورای استان به دریا و کشورهای خلیج نشین هرمزگان را با معضل قاچاق مشروبات الکی مواجهه کرده است که در سال گذشته با اقدامات سازنده دریابانی در زمینه مشروبات الکلی شاهد کاهش ۶درصدی قاچاق بوده ایم.

 

علی میر شمسی، فرمانده دریابانی هرمزگان با اشاره به عملکرد دریابانان این در طول نوار مرزی در سال گذشته گفت: طی ۱۱ ماه گذشته ۱۳۶نفرقاچاقچی مواد مخدر را دستگیر و ۵ تن و ۴۱۳کیلو گرم انواع مواد مخدر را کشف کردند که در پی این اقدامات ۲ هزار و ۹۰ قاچاقچی دستگیر شدند.

 

نماینده عالی دولت در هرمزگان درنخستین نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان هرمزگان در سال ۹۵ با اشاره به گستردگی مرزها و وسعت استان هرمزگان گفت: میزان کشفیات و مقابله با مواد مخدر در استان طی سال گذشته رشد چشمگیری داشته که بیانگر تلاش‌ نیروهای انتظامی و نظامی مقابله‌کننده با مواد مخدر در هرمزگان است.

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff