تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 432867
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۸| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
مدیر کل اوقاف هرمزگان

هرمزگان رتبه اول وقف در کشور /۶۰۰۰ موقوفه در استان ثبت شده است

مدیر کل اوقاف هرمزگان با اشاره به اینکه از ۲۵۰ سال پیش تا کنون ۶۰۰۰ موقوفه با میانگین سالانه ۲۴ موقوفه در استان ثبت شده گفت: هرمزگان در مباحث وقف نسبت به کل کشور رتبه اول را دارا است.

هرمزگان رتبه اول وقف در کشور /۶۰۰۰ موقوفه در استان ثبت شده است

حجت الاسلام والمسلمین محمدطاهر گرایلی، مدیر کل اوقاف و امور خیریه هرمزگان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار هرمز؛ با اشاره به اینکه در سطح استان مجموعا هفت هزار موقوفه ثبت شده که بیش از دویست موقوفه شامل امامزاده و مجتمع فرهنگی،مذهبی است؛ گفت: موقوفات در استان به چند دسته تقسیم می شوند؛ یک سری موقوفات متعلق به اهل تسنن، یک سری موقوفات در اختیار متولی، یک سری موقوفات هم در اختیار اداره اوقاف و یک سری از موقوفات هم موقوفات اولادی است که متعلق به فرزندان متوفی است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه هرمزگان اظهار کرد: موقوفات به عنوان مرکز تجاری در کشور محسوب می شوند و دارای فعالیت بهره برداری مناسبی است که مردم باید نگاه مناسبی به موقوفات داشته باشند یعنی اموال موقوفه را از پاکترین مال ها بدانند و ارزانی ملک موقوفه به نسبت ملک های دیگر  به این  دلیل است که نگاه مردم نسبت به مال موقوفه نگاه منفی است.

حجت الاسلام والمسلمین محمدطاهر گرایلی ضمن اشاره به اینکه مردم را از موقوفه ها نترسانیم بلکه آنها را برای ایجاد نگاه وقف تشویق کنیم؛ بیان کرد: سرمایه گذاران برای انجام پروژه های   عمرانی بیشتر روی مراکز موقوفه سرمایه گذاری کنند که بیشترین بهره وری را برای موقوفات دارد. سرمایه گذاری در موقوفات دو جنبه دارد؛ یک جنبه کار خیر و منفعت رساندن به مردم و دوم اینکه سود آوری در اماکن موقوفی است که حتی نگاه مسئولین نیز به موقوفات باید تغییر کند.

وی با بیان اینکه بر خلاف کشور ما که موقوفات بی ارزش ترین مال محسوب می شود؛ در کشور های خارجی موقوفه ها کاربری تجاری و آموزشی دارند؛ ادامه داد: برخی به موقوفه به عنوان گوشت مرده نگاه می کنند و این تبلیغات سوء  به موقوفه باعث استقبال کم مردم از وقف شده است. اولویت اول دولت در بخش سرمایه گذاری باید در موقوفات باشد.

 

 

حجت الاسلام و المسلمین محمدطاهر گرایلی، مدیر کل اوقاف و امور خیریه هرمزگان افزود: بخش عمده ای از موقوفات؛ وقف بر مسجد، حسینیه، حوزه علمیه و بیمارستان است که علاوه بر اینکه درآمد آنچنانی ندارد بلکه هزینه بر است و برای اداره اوقاف فشار مالی بوجود می آورد. با سامانه ای که در اوقاف راه اندازی شده است همه درآمد ها در نیت ها تقسیم می شود؛ برای اجرای نیت واقف تمام نیت های آن مدنظر است و اگر واقف بیش از ده نیت شامل کمک به فقرا، حوزه و غیره باشد باید همه اموال بین نیت های واقف تقسیم شود.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه هرمزگان با اشاره به اینکه اداره اوقاف و امور خیریه امانت دار میراث ماندگار اجداد مردم است؛ گفت: موقوفات را از اماکن اداره اوقاف دانست بلکه موقوفات متعلق به خود مردم است. وقف در استان هرمزگان به جهت خاص اقتصادی با استقبال زیادی مواجه است. در استان مجموعا ۳۰ پروژه سرمایه گذاری در امر وقف انجام شده که بالغ بر ۵۳۰ میلیارد تومان می باشد که نیاز به توجه سرمایه گذاران دارد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد طاهر گرایلی با دخالت نداشتن اوقاف در امور داخلی مسجد عنوان کرد: قانون در خصوص مساجد برای اوقاف حیطه اختیاراتی را مشخص کرده که از تعیین هیئت امنای مساجد و دادن حکم مسئولیت تا امور مسجد توسط خود مردم  را شامل می شود. از طریق دولت اعتباری را برای تجهیز مساجد در نظر گرفته که آن اعتبار طبق مصوبه مجلس و دولت از طریق سازمان اوقاف به مساجد توزیع می شود. اوقاف در زمینه تقویت مساجد با تزریق اعتبارات دولتی نقش بسزایی دارد ولی برای تقویت مساجد این اعتبارت بسیار ناچیز است.

وی یادآور شد: مساجد هزینه های امام جماعت و هزینه های جاری را تامین می کند. آن چیزی که باعث تقویت مسجد می شود باز بودن و خدمات دهی به مردم است. مسجد فقط مخصوص نماز نیست و در همه حوزه ها مساجد باید فعالیت کنند. اوقاف با همه محدودیت هایی برایش در مساجد ایجاد شده اما از کمک کردن در بخش فرهنگی مساجد دریغ نخواهد کرد.

 

 

حجت الاسلام و المسلمین محمدطاهر گرایلی افزود: استان هرمزگان در مباحث وقف نسبت به کل کشور رتبه اول را دارا است. از ۲۵۰ سال پیش تا کنون ۶۰۰۰ موقوفه با میانگین سالانه ۲۴ موقوفه در استان ثبت شده است. در سه ماهه اول امسال ۵۴ تا وقف ثبت شده است که نشانه گر استقبال مردم از وقف است. خیریه ها یکبار مصرف است ولی موقوفه برای همیشه باقی می ماند.

وی با اشاره به اینکه ۳۰ امامزاده محوری در استان دارای زائر بیشتر است که برخی از آنها کشوری هستند؛ خاطر نشان کرد: حدودا ۲۰۰ امامزاده و مکان های مذهبی در سازمان است. برخی از هزینه های امامزادگان صرف برنامه های مذهبی و اعیاد در خود آنجا می شود. شرعا و قانونا اوقاف نمی تواند هزینه های جاری امامزادگان را صرف برنامه های دیگر کند و این شائبه در بین مردم ایجاد نشود که اوقاف این هزینه ها را در موارد دیگر استفاده می کند و حتی تامین مسکن خادمان بقعه متبرکه نیز برعهده اداره اوقاف است.

 

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=432867
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,513 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل