هرمزگان در آستانه فاجعه بی خانمان ها/ هجوم بی خانمان ها به اماکن تاریخی
+ پ -
هرمزگان در آستانه فاجعه بی خانمان ها/ هجوم بی خانمان ها به اماکن تاریخی

کارتن خوابی پدیده‌ای تلخ اما واقعی در جامعه است که تا کنون اقدامات زیادی در جهت حل آن از سوی نهادهای مختلف صورت گرفته است ، اما آ‌نچه شاهد آن هستیم ، جابجایی این معضل از نقطه به نقطه دیگر است و چیزی تغییر نکرده است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، بی‌خانمان به کسانی گفته می‌شود که خانه و سرپناهی برای زندگی و آسایش ندارند و در گوشه و کنار خیابانها، پارکها و جای‌های همگانی زندگی می‌کنند .

سرپناهی وجود ندارد، سقفی در کار نیست. این ابتدایی‌ترین تعریف پذیرفته شده از معضل بزرگ و جهانی بی‌خانمانی است؛ معضلی که از نگاه اسکات لی، مدیر تامین مسکن شهروندان فاقد سرپناه در اسلو صرفا منوط به کشورهای در حال توسعه نمی‌شود و شاید از معدود معضلات بزرگی است که هم کشورهای توسعه‌یافته و هم جهان سوم با آن روبه‌رو هستند.
با وجود اعلامیه جهانی حقوق بشر به‌خصوص ماده «۲۵» ، میثاق‌های به امضا رسیده میان کشورهای جهان در سازمان ملل و قانون اساسی حداقل بیش از ۴۰ کشور دنیا که تامین سریع و آسان مسکن برای عموم شهروندان را به صورت مصرح تاکید می‌کند ، با این حال این معضل اساسی هر روز رنگ فاجعه‌آمیز‌تری چه در حیطه کمی و چه در حیطه کیفی به خود می‌گیرد.

IMG_6827

مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل موثر در افزایش بی‌خانمانی، شرایط بحرانی اقتصادی کشورهاست؛ مساله‌ای که حداقل تاثیرش افزایش فقر و کاهش قدرت خرید است. برآورد می‌شود حداقل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا هستند که در تامین حداقل نیازهای اولیه نظیر مسکن، خوراک، پوشاک و حتی آب برای زنده ماندن ناکام هستند.
زمین تنها مساله مشترک میان کشورهاست که هر ساله به ارزش و قیمت آن اضافه می‌شود. تفاوتی نمی‌کند شما در نایروبی کنیا خانه‌ای دارید یا در لوزان سوییس. هر دو نسبت به سال قبل خود گران‌ تر می‌شوند و این مساله خود عامل اصلی است که هر ساله افراد کمتری بتوانند برای خود مامنی دست و پا کنند. دولت‌ها به خاطر ارزش مسکن و وجود منافع زیادی که برای شرکت‌ های فعال در این زمینه دارد ، عموما قصد دخالت در این مساله و تنظیم قیمت بازار مسکن مطابق با خواسته و میل جمعیت فقیر یا رو به فقر خود را ندارند.

IMG_6837

بی‌خانمان‌ها عموما به زاغه و کپرنشینی در حاشیه‌ای‌ترین نقاط شهرها روی می‌آورند و برای تامین نیازهای اولیه خود به صورت غیرقانونی از امکانات اولیه نظیر برق، آب و گاز بهره‌مند می‌شوند. در بیش از ۷۰ درصد دولت‌های کشورهای جهان سوم برای مقابله با این پدیده از طریق سرکوب ‌های گسترده علیه زاغه‌ نشینان استفاده می‌کنند؛ مساله ‌ای که تا به حال همانند یک جنگ تمام‌ نشینی با وجود هزینه‌ های سنگین برای دولت ‌ها و تلفات زیاد برای بی‌خانمان‌های معترض همراه بوده است.

وضعیت کارتن‌خوابی در ایران :
وضعیت کارتن‌خوابی در ایران نیز نشان می‌دهد، وجود ۱۸ هزار کارتن‌خواب در شهر تهران که بنا به آمارهای غیررسمی از ۱۵ تا ۲۵ درصد ( آمارهای دولتی ۵ تا۱۰ درصد ) آنان را زنان و بین یک تا هشت درصد آنان را کودکان تشکیل می‌دهند و بیش از ۸۰ درصد کل آنها از اعتیاد رنج می‌برند ، باعث شده تهران تنها پایتخت کشور خاورمیانه‌ای باشد که در شرایط صلح و بهره‌گیری از ثروت عمومی از یک آمار به شدت نگران‌ کننده اما در عین حال نداشتن یک هدف و برنامه جامع برای پوشش همگی این افراد برخوردار باشد.

برخی از دلیل‌های بی‌خانمان شدن :

 1. بیکاری و نداشتن پول برای خرید یا اجاره خانه
 2. اعتیاد و در نتیجه از کار افتادن و رانده شدن به حاشیه
 3. بدهکاری های سنگین در رابطه با وام مسکن وعدم توان بازپرداخت وام. (ر. ک. بحران مالی ۲۰۱۲–۲۰۰۷)
 4. ورشکستگی یا مال باختن کسبه و بازرگانان
 5. مهاجرت بی‌رویه مردم روستا به شهر
 6. افزایش بی‌رویه و بی‌کنترل جمعیت
 7. وقوع جنگ و نابودی شمار بسیاری از خانه ها
 8. رخدادهای طبیعی مانند : زمین لرزه ، سیل ، توفان ، فوران آتش‌فشانها و آتش سوزی

کارتن خواب‌ها مدت‌هاست که دیگر در معابر و انظار عمومی زیاد دیده نمی‌شوند و شهرداری سعی در جمع کردن آنها دارد اما این اقدام آن طور که باید تاثیر گذاری لازم را نداشته است، زیرا بسیاری از کارتن خواب‌ها، به مناطق حاشیه‌ ای و جنوب شهر کوچ کرده و در پناه کوه‌ها، در غارها و قله‌های تاریخی که هیچگاه توسط هیچکس شناسایی نشده و به چشم نمی‌آید، زندگی می‌کنند.

همین که هوا ابری می­شود، سرما کم­ وبیش می­نشیند میان خانه­ ها، وقت بیرون آوردن لحاف­های پشم شیشه است و روشن کردن بخاری­های ریزو درشتی که تبلیغش را از شهریور در تلویزیون می­بینیم. زمستان فصل شال­گردن­های رنگی و پالتوهای چرم آنچنانی و بوت­های بلند با برندهای شاخ است ، زمستان فصل کلاه­های گپ است و نوشیدن قهوه پشت شیشه­ های بخار گرفته کافه محبوب

معلوم نیست هوا که تاریک می شود دلهره وجود آدم را فرا می گیرد یا وقتی دلهره آدم بیشتر می شود آسمان به سمت تاریکی میل پیدا می کند خلاصه هر چه هست شب که فرامی رسد هر کجا که باشی در این فکری که هر چه زودتر خود را به خانه برسانی مخصوصا اگر سوز استخوان شکن یک روز پاییزی مستقیما توی سر و صورت ات بخورد و مجبورت کند از کرختی لب ها و گونه هایت سکوت را به هر چیزی ترجیح بدهی این زمان است که شتاب و عجله در قدمهای همه مردم موج می زند تا خود را به جایی برسانند بنام خانه…

جالب اینجاست که کارتن خواب‌ها به صورت افراد عادی در بین شهروندان و در سطح شهر تردد می‌کنند و هیچ شهروندی از شرایط زندگی این افراد اطلاعی ندارد، غافل از اینکه زندگی آن‌ها به صورت مخفی و چراغ خاموش، آسیب‌های اجتماعی زیادی را از جمله دزدی، زشت کردن چهره بصری شهر و… در سطح شهر گسترش می‌دهند.عمق و درد و رنج این کارتن خواب‌ها که به گوشه‌ای رفته و به چشم نمی‌آیند .

واپس رده‌های اجتماعی نیازمند توانبخشی، نه جمع آوری!

کارتن خواب‌ها به طور کلی به دو گروه تقسیم می‌شوند:

گروه اول افرادی هستند که به دلیل اعتیاد و ایجاد مشکلات متعدد برای جامعه و اعضای خانواده خود، طرد شده و چون درآمد کافی ندارند، به کارتن خوابی روی می‌آورند .

گروه دوم را بیماران روانی تشکیل می‌دهند که به دلیل نامناسب با فضای اجتماعی و به تبع آن قطع ارتباط با اطرافیان خود به تدریج به کارتن خوابی گرایش پیدا می‌کنند.

مجید صفاری نیا، رئیس انجمن روانشناسی اجتماعی ایران درباره بیماری‌های روانی مختلفی که باعث ایجاد پدیده کارتن خوابی در جامعه می‌شود، معتقد است :

بیماری این نوع بیماران، اسکیزونی و از نوع کاتاتونیک آن‌ است که فرد در یک سیر تخریب قرار می‌گیرد و ارتباطش با خانواده و دوستانش قطع می‌گردد، این افراد نیازمند بستری شدن در مراکز روانی هستند که با توجه به پر هزینه بودن مراکز خصوصی و محدودیت مراکز دولتی، بسیاری از خانواده‌ها از بستری کردن بیماران خود در سر باز می‌زنند و همین امر باعث می شود تا این بیماران به کارتن خوابی گرایش پیدا کنند.

ساختن گرم خانه برای حل این معضل کافی نیست .

کارتن خوابی پدیده‌ای تلخ اما واقعی در جامعه است که تا کنون اقدامات زیادی در جهت حل آن از سوی نهادهای مختلف صورت گرفته است ، اما آ‌نچه شاهد آن هستیم ، جابجایی این معضل از نقطه به نقطه دیگر است و چیزی تغییر نکرده است، مسئولان علاوه بر اسکان و دادن غذای گرم به کارتن خواب‌ها اقدام دیگری از قبیل بازپروری، توان بخشی ، برخورد با پاتق سازی کارتن خواب‌ها ، کاهش و نا امیدی در آن‌ها و همچنین برنامه ریزی برای تغییر دید افراد جامعه نسبت به کارتن خواب‌ها با فرهنگ سازی مناسب را در دستور کار خود قرار دهد.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

 • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
 • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
 • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
 • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff