تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 408500
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۷| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
در نشست شورای فرهنگ عمومی هرمزگان:

هرمزگان دروازه جمهوری اسلامی ایران در پیوند با جهان/توسعه فرهنگی زیربنای توسعه اقتصادی کشور است

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست شورای فرهنگ عمومی هرمزگانگفت: توسعه فرهنگی زیربنای توسعه اقتصادی کشور است .

هرمزگان دروازه جمهوری اسلامی ایران در پیوند با جهان/توسعه فرهنگی زیربنای توسعه اقتصادی کشور است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از فرهنگ کده ؛ علی اصغر کاراندیش مروستی در نشست شورای فرهنگ عمومی هرمزگان که با حضور اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی برگزار شد ضمن تاکید بر تقدم توسعه فرهنگی بر توسعه اقتصادی گفت : علیرغم اینکه همگان در سخن و گفتار بر اهمیت فرهنگ و جایگاه رفیع و ارزشمند آن تاکید دارند اما در عمل اقدامات چندانی صورت نگرفته و همچنان با مشکلات فراوانی به لحاظظ اعتباری و بودجه ای مواجه هستیم .

وی افزود : حوزه فرهنگ و هنر کشور ، شرح وظایف ،ساختار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار گسترده و دارای زیر مجموعه های متعددی است که میزان وظایف محوله با اعتبارات همخوانی لازم ندارد .
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مسائل و مشکلات فرهنگ عمومی جامعه بیان کرد: با گذشت این همه سال و با توجه به محدودیت ها و محرومیت های مالی ، فرهنگ سازی  به ویژه در حوزه فرهنگ گفتگو و تعامل با مشکلات مختلفی مواجه است که حتی دو نفر نمی توانند در خصوص مسئله ای مشترک با هم صحبت کنند و این وضعیت در همه حوزه های سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی و… به چشم می خورد.
کاراندیش به ساختار شورای فرهنگ عمومی پرداخت و عنوان کرد : شورای فرهنگ عمومی در تمامی سطوح ایجاد شده و همه دستگاه های اجرایی ، امنیتی ، پژوهشی ، علمی ، اجتماعی ، اقتصادی در آن عضویت دارند و به جرات می توان گفت مهمترین شورای موجود در هر استان است و ظرفیت لازم را برای شناسایی و حل مشکلات فرهنگی جامعه را دارا می باشد.
وی به ارائه گزارشی از عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد در سطح کشور گفت : با توجه به محدودیت های موجود فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سال های اخیر دو برابر شده است به ویژه در حوزه موسسات قرآنی که از ۳۰۰ باب به دو هزار باب ، کانون های مساجد از ۱۳ هزار به ۲۲ هزار کانون رسیده و در بخش سینما نیز شاهد رونق سینماها و ساخت فیلم هستیم و یارانه مطبوعات ۳۵ درصد ، یارانه حوزه کتاب و نشر به ۸۶ درصد رسیده است .
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ظرفیت های ایجاد شده در فضای مجازی اشاره کرد و افزود : بخش رسانه های دیجیتال به وزارت فرهنگ و ارشاد اسللامی اضافه شده و بستر بسیار خوبی برای توسعه فرهنگی می باشد اما به شدت نیازمند تولید محتوا هستیم که در این راستا باید همه دستگاه های عضو شورای فرهنگ عمومی مشارکت جدی و گسترده ای داشته باشند.
کاراندیش اضافه کرد : یکی از زیر مجموعه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می باشد که در ۸۰ کشور رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی حضور دارند و ظرفیت بسیار خوبی برای انتقال فرهنگ و هنر ایرانی – اسلامی در سطح جهان می باشد .
شورای فرهنگ عمومی بهترین مرجع رسیدگی به فرهنگ جامعه است
جمشید جعفر پور که چندی پیش از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان ناظر شورای فرهنگ عمومی هرمزگان منصوب شد در نشست شورای فرهنگ عمومی هرمزگان گفت :حضور کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در استان جنبه نظارتی و بررسی عملکرد استان در حوزه های مختلف فرهنگ و هنر دارد و هرمزگان بعنوان اولین استان انتخاب شده تا در تصمیم گیری های آینده بتوان از دستاوردهای سفر در تدوین قانون های مورد نیاز ،بهتر استفاده کرد .
وی با تاکید بر اهمیت و جایگاه شورای فرهنگ عمومی در کشور افزود : بدون شک این شورا با ساختار منحصر به فرد می تواند در شناسایی آسیب ها، بررسی علل و جمع آوری اطلاعات فرهنگی و هنری کشور و انتقال آن به نهادها و کمیسیون فرهنگی مجلس ، نقش مهمی در توسعه فرهنگی استان فراهم کند .
عضو ناظر شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان عنوان کرد : با توجه به شعار سال که اقتصاد مقاومتی ، اشتغال و تولید نام دارد و ظاهر آن بیشتر اقتصادی به نظر می رسد اما کاملا زیربنای فرهنگی دارد و مشکل اصلی در آنجاست که به رویکرد فرهنگی پروژه های اقتصادی توجه چندانی نمی شود و همین امر در آینده تبعات فراوانی را به کشور تحمیل می کند.
جعفر پور به ظرفیت های استان هرمزگان در ابعاد مختلف اشاره کرد و اظهار کرد : هرمزگان مرکز گردشگری ، صنعت ، تجارت و… کشور است و این یعنی هرمزگان مرکز اشتغال کشور میباشد و باید از این پتانسیل بیش از پیش استفاده کرد .
حفظ استقلال فرهنگی کشور از اهم وظایف است
حجت الاسلام و المسلمین نصرالله پژمان فر ،رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در نشست شورای فرهنگ عمومی هرمزگان اظهار کرد: حفظ استقلال فرهنگی کشور از اهم وظایف است .
 پژمان فر گفت : به استناد سخنان مقام معظم رهبری استقلال فرهنگی ارجح بر استقلال اقتصادی است و این امر باید سرلوحه کار همه دستگاه ها قرار گیرد .
وی افزود : کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با توجه به برنامه ریزی و سیاستگذاری که انجام داده هر از چند ماه به یکی از استان های کشور سفر و از نزدیک با وضعیت فرهنگی آن آشنا خواهد شد.
وی به ثمرات این سفرها اشاره کرد و افزود : بدون شک لمس نزدیک مشکلات و مسائل فرهنگی هر استان می تواند ما را در تصمیم گیری های آتی کمک نماید و از این طریق زیر ساخت های فرهنگی تقویت شود .
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی توجه به مسائل و آسیب های اجتماعی را بسیار مهم دانست و اظهار کرد : اما پرداختن ظاهری به این آسیب ها مشکلی را حل نمی کند و لازم است به علل و مبنای مشکلات پرداخته و راهکار مناسب از طریق قانون اعمال شود.
 ژمان فر ضمن تاکید بر این موضوع که مسائل اجتماعی در جلسات متعدد مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است عنوان کرد : ایشان در جلسات منظم با سران سه قوه بر لزوم پرداختن ریشه ای به آسیب های اجتماعی و فرهنگی تاکید کرده و همگان را از اقدامات عجولانه بر حذر داشته اند.
وی اضافه کرد : انجام برخی کارها در حوزه فرهنگ و اجتماع نیازمند صرف زمان زیاد و دقت فراوان است و لازم است در برخی از سیاست ها تجدید نظر کنیم .
رییس کمیسیون مجلس شورای اسلامی به سبک زندگی اسلامی پرداخت و گفت : الگوی زندگی امروزی بسیار تغییر کرده است و همخوانی چندانی با چشم انداز های تدوین شده ندارد و باید راه حلی عاجل در این خصوص در نظر گرفته شود .
اعضای مجلس باید به طور مستقیم مشکلات مردم را لمس کنند
 آیت الله غلامعلی نعیم آبادی، نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس افزود : اعضای مجلس شورای اسلامی باید به طور مستقیم مشکلات مردم را لمس کنند.
 نعیم آبادی در نشست شورای فرهنگ عمومی هرمزگان با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت : حضور مستقیم اعضای کمیسیون های مختلف مجلس در استان ها می تواند راه حل خوبی برای حل مشکلات ، اصلاح قانون و توزیع مناسب اعتبارات و منابع باشد.
 وی به برخی از معضلات فرهنگی و آسیب های اجتماعی جامعه اشاره کرد و افزود : طلاق یکی از مهمترین معضلات جامعه و هر استان است که ریشه در دلایل مختلف دارد که لازم است همه این علل بررسی و به صورت علمی به آن پرداخته شود.
 رئیس شورای فرهنگ فرهنگ عمومی استان هرمزگان یکی از علل امروزی طلاق را اشتغال زنان دانست و اظهار داشت : این مسأله باعث شده حضور بانوان در خانه کمرنگ و کانون گرم خانواده به سردی بگراید و در تربیت فرزندان وقفه ایجاد شود هرچند که اشتغال زنان در جامعه امروزی برای تأمین اقتصاد خانواده ضروری به نظر می رسد اما باید در قانون گذاری به گونه ای عمل شود که زنان فرصت بیشتری را در خانه حضور داشته باشند.
 امام جمعه بندرعباس به مسأله حاشیه نشینی در شهر بندرعباس پرداخت و بیان کرد : هم اکنون شهری در کنار بندرعباس ایجاد شده که حاشیه نشین می باشد و کانون معضلات و آسیب های اجتماعی است و عدم توجه به روستائیان در تامین نیازهای اساسی همچون تحصیل ، آب ، برق ، جاده و … عدم دقت مدیران شهری ، عدم نظارت لازم بر ساخت و سازها و عدم اعمال قانون از جمله مهمترین علل آن است .
 نعیم آبادی مبارزات صورت گرفته در حوزه قاچاق کالا را چندان تاثیر گذار ندانست و گفت : تا زمانی مشکل اقتصادی نیروهای مستقر در این بخش ها تامین نشود ، قاچاق ریشه کن نمی شود، زیرا کسی که در تامین امرار و معاش روزانه خود مانده است چگونه می تواند قانون را تمام و کمال اجرا کند و این مبارزات هرچند ارزشمند و قابل تقدیر است اما ریشه ای و بنیادی نیست .
هرمزگان دروازه جمهوری اسلامی ایران در پیوند با جهان است
استاندار هرمزگان در نشست شورای فرهنگ عمومی هرمزگان که با حضور ۱۷ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی برگزار شد ؛ اظهار کرد: هرمزگان دروازه جمهوری اسلامی ایران در پیوند با جهان است.
 جادری در نشست شورای فرهنگ عمومی هرمزگان که با حضور ۱۷ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی برگزار شد ، ضمن تاکید بر اهمیت این استان در بخش های مختلف گفت : به لطف اقدامات صورت گرفته و حضور مستمر مسئولان نظام تحرک ویژه ای در بخش های فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی ، تجارت و … استان ایجاد شده که موجب تقویت وحدت، همگرایی ، افزایش شور و نشاط و رفاه مردم شده است.
وی اضافه کرد : هرمزگان به عنوان مرکز صنعت، تجارت و اقتصاد کشور ، اشتغال فراوانی را برای مردم ایجاد کرده که همبستگی مردم و علاقه آن ها را به سرزمین اصلی بیش از پیش نموده است .
نایب رئیس شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان ضمن تاکید بر برکات حضور کمیسیون فرهنگی مجلس در استان هرمزگان عنوان کرد : این سفر و نتایج آن می تواند به برگ زرینی از عملکرد مجلس شورای اسلامی تبدیل شود و از سوی دیگر نیز زمینه رشد و توسعه استان را فراهم سازد.
استاندار هرمزگان اضافه کرد : استان هرمزگان استانی با امنیت بالا و برخوردار از توسعه پایدار است و به همین دلیل توانسته زمینه توسعه اشتغال و جذب سرمایه را فراهم سازد و برای مردم خود برکت و شادمانی به ارمغان آورد.
جادری به جایگاه و رتبه های استان هرمزگان در بخش های مختلف در سطح کشور اشاره کرد و اظهار کرد : کسب مقام اول در اقتصاد مقاومتی و جذب اعتبار از صندوق توسعه ملی ، جزء پنج استان برتر در توسعه عمرانی ، رتبه نخست درآمد های گمرکی و توسعه بنادر در کشور از جمله مهمترین رتبه های استان در چند سال اخیر است .
وی اضافه کرد : از سوی دیگر شاهد بالارفتن سرمایه های اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی استان و افزایش مشارکت های سیاسی در استان هستیم که همگی آنها بالاتر از میانگین کشوری است اما با توجه به گستردگی و اهمیت هرمزگان بعنوان استانی مرزی لازم است این حمایت از مرکز بیش از پیش افزایش یابد.
استاندار هرمزگان به تشریح وضعیت استان هرمزگان به استناد آمار و ارقام پرداخت و گفت : بهره مندی مردم از خدمات درمانی با ایجاد ۲۰۰ تخت و احداث چندین بیمارستان افزایش یافته و نرخ بیکاری استان با ۳/۱۰ درصد پایین تر از میانگین کشور است و درآمدهای گمرکات استان به بیش از سه برابر افزایش یافته و به ۰۲/۱۲ میلیارد تومان رسیده و صادرات غیر نفتی ۷۰ درصد افزایش یافته و به ۰۱/۱۱ میلیون دلار رسیده و توسعه سرمایه گذاری خارجی با ۷ طرح به ۶۶/۱ میلیون دلار رسیده است .
استاندار هرمزگان اضافه کرد : طی سال های اخیر به ۷۰۰ بنگاه اقتصادی تهسیلات کافی داده شده و بیش از ۷۷۶ پروژه اقتصادی ایجاد که بالغ بر ۴۱ هزار شغل با رویکرد اقتصاد مقاومتی بوجود آمده است .
جاسم جادری به کاهش آمار جرایم در استان اشاره کرد و افزود: در همه موارد و مصادیق جرم نسبت به سال های قبل کاهش چشم گیری داشته ایم و همچنین برای همبستگی بیشتر اقوام و مذاهب مختلف از برادران و خواهران اهل سنت در ۲۰۰ منصب مدیریتی در سراسر استان استفاده شده است .
خاطر نشان می شود؛ اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی جهت بررسی و آشنایی با ظرفیت های فرهنگی – هنری هرمزگان دیروز وارد هرمزگان شدند و مهمترین برنامه این کمیسیون ، شرکت در شورای فرهنگ عمومی استان ، بازدید از اماکن فرهنگی – هنری و سفر به شهرستان جاسک می باشد.
انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=408500
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,526 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی