تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 380950
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ - ۹:۱۹| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
مشاور وزیر جهادکشاورزی :

هرمزگان با طرح آبیاری نوین پیشرو در کشور است

مشاور وزیر جهادکشاورزی و مجری طرح سامانه های آبیاری در کشور اظهار کرد:۲۵۰هزار هکتار در امسال به سامانه نوین آبیاری تجهیز می شود.

هرمزگان با طرح آبیاری نوین پیشرو در کشور است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛:عباس زارع ظهر مشاور وزیر جهادکشاورزی امروز درحاشیه گردهمایی مدیران آب و خاک کشور گفت:۸/۷ میلیون هکتار از اراضی آبی در کشور وجود دارد که از این میزان ۳/۲میلیون هکتار زیر شبکه های مدرن و ۵/۵ میلیون هکتار اراضی که پایاب منابع آبی کوچک چشمه و آبهای سطحی کوچک است که تاکنون یک میلیون و ۵۴۰هزار هکتار به سامانه نوین آبیاری تجهیز شده است.

وی افزود: در امسال و براساس برنامه اقتصاد مقاومتی سامانه ی نوین آبیاری یکی از برنامه های اقتصاد مقاومتی است که طبق برنامه ریزی انجام شده ۲۵۰ هزار هکتار در سال ۹۵ سامانه نوین آبیاری تجهیز شود.

مجری طرحهای سامانه آبیاری های نوین در کشور اظهارکرد:خوشبختانه در سال جاری از صندوق توسعه ملی و خزانه اسلامی حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان در کشور برای سامانه های نوین آبیاری تامین اعتبار شده است.
وی افزود:در سالجاری برای هر هکتار بالغ بر ۱۰ میلیون تومان از طرف دولت سرمایه گذاری می شود که مابقی از خودیاری کشاورزان تامین شود .
زارع تصریح کرد: با توجه به برنامه موجود به طور متوسط برای هر هکتار آبیاری موضعی ۷/۵ میلیون تومان پیش بینی شده که ما بقی آن کشاورزان باید تامین کنند و کشاورزان باتوجه به منابع مالی با مشکلات زیادی روبه رو هستند.
وی افزود: اما با توجه به اثر بخشی شیوه نوین آبیاری چه به لحاظ صرفه جویی که هر هکتار حدود ۴هزار و ۴۰۰ متر مکعب صرفه جویی می شود وچه از لحاظ افزایش محصول که ۴۰۰درصد افزایش محصول دارد کشاورزان استقبال زیادی در این امر داشته اند.

مشاور وزیر جهاد بیان کرد:اگر کشاورزان از سامانه‌های نوین آبیاری استفاده کنند قطعاً علاوه بر کاهش مصرف آب، بهره‌وری آب را هم به همراه خود خواهند داشت.
زارع تاکید کرد:عمدتاً سیاست وزارت جهاد کشاورزی این است که کشاورزان ایرانی به سمت آبیاری قطره‌ای و موضعی پیش بروندو آبیاری قطره‌ای هیچ محدودیتی ندارد، مخصوصاً استان هرمزگان که با کمبود آب روبرو است، باید روش‌های نوین آبیاری به ویژه آبیاری قطره‌ای را مدنظر خود قرار دهندکه در این رابطه هرمزگان از استانهای پیشرو کشور است.
وی افزود:با توجه اثر بخشی این طرح که دارد هم ۳۰صرفه جویی رادر پی دارد و هم کاهش مصرف کودشیمیایی،سم و بذر را دارد و مناطقی که آب زیرزمینی را دارند ۲۵درصد مصرف انرژی هم شامل می شود.
زارع اظهار کرد:در قانون پیش بینی شده که ۸۵ درصد در این روش دولت و ۱۵درصد کشاورزان سرمایه گذاری کنند که کشاورزان در این امربیشتر از سهم خود مشارکت داشته اند،سال گذشته طرحهایی که در سراسر کشور اجراشد حدود ۹۲هزار هکتار بود و باتوجه به اینکه اعتبار ۱۳۰۰میلیارد تومان بود ولی ۳۰۰میلیارد تومان تخصیص معادل ۲۲٫۵درصد بیشتر نبودبا این تخصیص کم ۵۵درصد عملکرد فیزیکی داشته ایم که به نسبت ،عملکرد ۲برابری را داشته ایم.
مشاور وزیر جهادکشاورزی بیان کرد:از آبان ماه سال گذشته تا ماه قبل هیچ گونه تخصیصی به استانها داده نشد ولی در حال حاضر اعتبارات به سمت استانها ارسال شده و از الان سیر صعودی عملکرد را از این تاریخ به بعد را خواهیم داشت.
وی افزود:پیش بینی ما بر اساس برنامه سال اقتصاد مقاومتی و هدفی که برنامه ریزی شده برای آبیاری تحت فشار حدود ۲۵۰هزار هکتار است که امیدواریم در سالجاری تحقق داشته باشد.
مجری طرحهای سامانه آبیاری های نوین در کشور تصریح کرد:با توجه به اینکه محدودیت آبی و نیاز و امنیت غذایی که مورد تاکیدنظام است باید از آب موجود به نحو مطلوب استفاده نماییم و یکی از شیوه هایی که مزرعه را مدیریت می کند بهره وری آب را باید در دستور کار داشته باشیم .
زارع خاطرنشان کرد:شیوه های آبیاری قطره ای و موضعی در دوسال گذشته هم درمحصولات زراعی و هم در محصولات باغی از آن استفاده می شود و بهره برداران و اولویت اول خودرا تا جایی که شرایط فنی اجازه می دهد برروی آبیاری موضعی و قطره ای داشته باشند وهمزمان با اجرای آبیاری از بذر خوب هم استفاده نمایند ودر زمان کشت هم صرفه جویی لازم را داشته تا به ضریب امنیت غذایی در کشور افزوده شود.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=380950
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,260 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی