تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
اقتصادی
کد خبر : 541767
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۴| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
حکایت میوه ای محبوب جهان، مغفول در استان:

جنوبی ترین نقطه کشور فاقد صنایع تبدیلی لیمو/چوب حراج به باکیفیت ترین لیموی کشور در فصل برداشت

تابستان فصل برداشت بهترین نوع لیموی جهان در استان های گرمسیری همچون هرمزگان است که بعلت نبود کارخانه آبلیموگیری و صنایع تبدیلی باکیفیت در استان، این میوه محبوب به حراج گذاشت و با قیمت پایین به فروش می رسد.

جنوبی ترین نقطه کشور فاقد صنایع تبدیلی لیمو/چوب حراج به باکیفیت ترین لیموی کشور در فصل برداشت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ طبق مطالعات صورت گرفته لیموترش میوه ارزشمندی است که اکثر متخصصین تغذیه به مصرف فراوان آن اشاره دارند که یکی از پر مصرف‌ترین و پر خاصیت‌ترین مواد غذایی در جهان است، تقریبا برای هرچیزی، از گوشت‌های کباب شده گرفته تا بسیاری از پای‌ها و کیک‌های خوشمزه، از آن استفاده می شود.

از لیمو می توان برای اهداف مختلفی که حتی برخی از آنها خوراکی نیستند نیز استفاده کرد، ماهیت اسیدی لیمو و روغن موجود در پوست این میوه آن را به یک عامل چند منظوره تبدیل کرده است، افزون بر این، لیمو به آسانی در دسترس است و محصولی مقرون به صرفه محسوب می شود.

در واقع لیموترش درختچه‌ای است که بلندی آن به چهارمتر می‌رسد و کشت آن فقط در مناطق گرمسیر امکان دارد، شاخه‌هایش بلند و برگهایش پهن و سبز مات و بیضوی است، دمبرگها واضح و اندکی بالدارند، گلهایش از درون سفید و از بیرون ارغوانی است و به غایت معطر است.

اکنون نیز فصل تابستان و آغاز برداشت لیمو در استان گرمسیری چون هرمزگان است اما اینکه چه تمهدیداتی برای برداشت هرچه با کیفیت تر این محصول اندیشیده شده است پاسخش را کشاورزان و مسئولین مربوط در این زمینه خواهند داد، بر همین اساس خبرنگار هرمز با چندتن از مسئولین شهرستان رودان استان هرمزگان به گفتگو پرداخته است تا مشکلات آن را بررسی کنند.

افضل خاشعی رئیس مجمع صنفی کشاورزی رودان در گفتگو با هرمز اظهار کرد: قیمت لیمو بستگی به نوع آن دارد و با این وضع اقتصادی نمی توان همه را راضی نگه داشت، اما قیمت تمام شده ای که برای جهاد کشاورزی فرستاده ایم ۵ هزارتومان و برای مصرف کننده بین ۷ تا ۷۵۰۰ تومان است.

رئیس مجمع صنفی کشاورزی رودان افزود: برداشت لیمو بیشتر شده و ثبات بازار نیز داریم اما در استان هرمزگان صنایع تبدیلی با کیفیت وجود ندارد، اگر می توانستیم لیمو ترش ها را در همین شهرستان های استان و در کارخانه های آبگیری به آبلیمو تبدیل کنیم قطعا هزینه مازاد نداشتیم، خشک کردن لیمو نیز به دلیل شرایط آب و هوایی در استان های اطراف انجام می شود، باغداران تنها کاری که می توانند انجام دهند این است که محصول باکیفیت وارد بازار کنند.

خاشعی ادامه داد: دولت می تواند با یارانه ای که برای کود و سم می دهد هزینه کشاورزان را کاهش دهد، اگر یارانه ای را که در بخش کشاورزی اختصاص دارد در کود، بذر و سموم استفاده شود در قیمت تمام شده کلیه محصولات تاثیر گذاشته و برای کشاورز نیز به صرفه است.

وی اضافه کرد: دولت علاوه بر اینکه می تواند در صنایع تبدیلی به ما کمک کند حقوق مصرف کننده را نیز باید در نظر بگیرد زمانی که کشاورز محصولی را تولید می کند ۱۲ ماه تلاش می کند تا به نتیجه برسد.

برندسازی دستاورد بزرگی برای کشاورز است

خاشعی تصریح کرد: با وجود اینکه در استان هرمزگان تعاونی درخوری نداریم اما دولت می تواند کمک کند تا نهادها هزینه های بیشتری را به کشاورزان تحمیل نکند، کود و ابزار کشاورزی گران نشود و در هزینه ها به آنها کمک کند.

رئیس مجمع صنفی کشاورزی رودان ادامه داد: این عرضه و تقاضا است که قیمت را مشخص می کند اما قدرت خرید مردم نیز کاهش یافته است، اگر سمی که پارسال لیتری ۳۰ هزار تومان بوده امسال افزایش داشته باشد برای کشاورز یک ضرر است که این را نیز باید کنترل کنیم تا گران نشود.

وی با تاکید بر اینکه لیمو از رودان باید به اسم رودان خارج شود ادامه داد: کشاورزان رودانی به این بلوغ فکری رسیده اند که محصول خود را با بهترین برند عرضه کنند که دستاورد بزرگی برای کشاورز است نظام صنفی رصد کرده و اگر مشاهده کند برخورد خواهد کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد لیموی رودان برای خشک کردن مصرف می شود اما قابلیت سردخانه ندارد زیرا بلافاصله پس از یک هفته تغییر رنگ داده و زرد می شود، ماه آبان که کشاورز لیمو را عرضه می کند باید یک توجیح اقتصادی داشته باشد تا ضرر نکند زیرا زمانی است که تداخل استانی داشته و اوج برداشت لیموی جهرم است.

رئیس مجمع صنفی کشاورزی رودان خاطرنشان کرد: در یک اطلاع رسانی و ارسال کلیپ هایی در فضای مجازی به کشاورزان آموزش دادیم تا لیموی باکیفیت برداشت کنند یک ماه پیش با این معضل روبه رو بودیم که لیموی بی کیفیت از شهرستان خارج می شد و یک تنش برای کشاورز بود اما اکنون لیموها به کیفیت مطلوب رسیده است و روزی ۱۰۰۰ تن برداشت می شود.

کشاورزی کاری پرخیر و برکتی

غلامرضا انباز باغدار نمونه استان هرمزگان که یک کشاورز و کشاورز زاده است، در گفتگو با هرمز اظهار کرد: در زمان هایی که محصل بودم همراه پدر در باغ کار می کردم و علاقه زیادی به کشاورزی داشتم، مستقل که شدم باغی صد هکتاری از نخیلات، مرکبات، لیمو و خرما در بخش رودخانه شهرستان رودان تهیه کردم.

این باغدار و کشاورز نمونه افزود: کارگاه تولیدی فرآوری و بسته بندی خرما را نیز در منطقه رودخانه و شهرستان رودان راه اندازی کردم و اکنون خرماهای مختلفی از جمله کریته، مرداسنگ را بسته بندی می کنم.

انباز ادامه داد: خرماهایی که برند صادراتی دارند را نیز به چندین کشور آسیایی و اروپایی صادر می کنم، ۱۴۰ نفر نیرو دارم که ۳۰ نفر به صورت ثابت و ۱۱۰ نفر روزمزد کار می کنند.

وی با بیان اینکه هرکاری تلاش و پشتکار می خواهد، اضافه کرد: از کشاورزی راضی هستم کاری پر خیر و برکتی است اما باید نهاد های دولتی نیز آنها را حمایت کنند، اکثر ضرر و زیان به کشاورزان از اجناسی است که از بازار وارد می شود و تقلبی است اگر نظارت در فروشگاه های کود و سم بیشتر شود کشاورز دیگر زیان نمی بیند.

انباز تصریح کرد: سازمان جهاد کشاورزی با توجه به ترویج هایی که دارد می تواند آموزش های لازم را برای کشاوزان داشته باشد آموزش برندها و استاندارد کودها و شرکت هایی که مورد تایید هستند را به کشاورزان نشان دهد البته در این شرایط کرونا نمی توان تجمع و آموزش های حضوری برگزار می کرد اما فضای مجازی نیز یکی از راه هایی است که می توانند کشاورزان را توجیح کنند.

راه اندازی کنوانسیون کشاورزی در هرمزگان

این کشاورز نمونه استان هرمزگان ادامه داد: فصل برداشت لیمو آغاز شده و اکنون در جنوب کرمان، هرمزگان و بوشهر نیز هم زمان برداشت می شود، با توجه به تعداد بالای سرد خانه ها در استان هرمزگان، می شود بخشی از لیمو را ذخیره و بازار آن را کنترل کرد تا کشاورز زیان نبیند.

وی خاطرنشان کرد: اگرسازمان جهاد کشاورزی آموزش های لازم را به متولیان سرخانه های استان بدهند تا بتوانیم طریقه نگهداری محصولات در دماهای مختلف را بیاموزیم رنگ لیمو دیگر بر نمی گردد و زرد نمی شود، باید توجه داشت زمانی که لیمو نگهداری شود قیمت بالا آن می رود و کشاورز نیز زیان نمی بیند.

انباز ادامه داد: باتوجه به اینکه لیمو به صورت قاچاق از کشورعمان وارد ایران می شود باید کنوانسیون های کشاورزی را در استان هرمزگان از طریق اتاق بازرگانی، صنف و خانه کشاورزی فعال کنیم تا بازار جهانی را به دست بگیریم، در کشورهای دیگر کنوانسیون ها بازاریابی می کنند و کار بسیار راحتی است که تنها لازمه آن برند محصول است، لیمو، انبه خرما و تمام محصولات استان باید با برند خود را داشته باشد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=541767
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

9,885 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی