هراس استراتژیست‌های آمریکایی از ارتقای روابط ایران و چین/ فروش تسلیحات پیشرفته نظامی چین به ایران با هدف حذف نفوذ آمریکا در منطقه
+ پ -
هراس استراتژیست‌های آمریکایی از ارتقای روابط ایران و چین/ فروش تسلیحات پیشرفته نظامی چین به ایران با هدف حذف نفوذ آمریکا در منطقه

چین می‌تواند تسلیحات و آموزش‌هایی به ایران بدهد تا توانایی نامرئی بودن و ناشناس بودن نیروهای نظامی ایران در عملیات‌ها افزایش یابد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، اندیشکده چاینا یو اس فوکس واقع در هنگ کنگ نوشت: چین و ایران پس از اعمال تحریم‌های غرب علیه تهران و قطع روابط تجاری ایران با اروپا، همکاری اقتصادی نزدیکی به هم پیدا کردند. با اینکه توافق هسته‌ای می‌تواند روابط تجاری ایران را با اروپا و روابط امنیتی را با آمریکا تقویت کند، اما سفر رئیس‌جمهور چین به ایران پس از توافق، نشان‌دهنده این است که چین می‌خواهد جایگاه خود را در ایران حفظ کند.

 

در حوزه دیپلماتیک، شی جین پینگ با رهبر عالی ایران [آیت‌الله] علی خامنه‌ای، رئیس‌جمهور حسن روحانی و دیگر مقامات ایران ملاقات داشت و برنامه استراتژیک ۲۵ ساله برای توسعه روابط بین چین و ایران به امضا رسید.

در حوزه اقتصادی، قراردادهای زیرساختی زیادی بین چین و ایران منعقد شد و در پی آن، شرکت‌های چینی متعهد شده‌اند که به ایران در ساخت بخش‌های انرژی هیدروکربنی و هسته‌ای کمک کنند.

چینی‌ها خود را دارای قدرت، فناوری و تجهیزات معرفی می‌کنند و ایران را به‌عنوان یک منبع غنی و یک بازار بالقوه وسیع.

چین در عرصه بین‌الملل روابط پیچیده‌ای را باید هدایت کند؛ از یک‌سو رابطه با ایران و از سوی دیگر رابطه با آمریکا و کشورهای خلیجی.

در حوزه امنیتی، ممکن است چین فروش تسلیحات به ایران را افزایش دهد یا اینکه ایران را از لحاظ نظامی تقویت کند تا جایگاه نظامی آمریکا در خلیج‌فارس را به چالش بکشاند؛ خلیج‌فارس مهم‌ترین راه انتقال محموله‌های نفتی از خاورمیانه به چین است.

برخی از استراتژیست‌های آمریکایی از این می‌هراسند که چین به‌عمد سعی کند نیروهای ایران را تقویت نماید تا تمرکز و قدرت نظامی آمریکا در منطقه را از بین ببرد و در نتیجه به خواسته‌های خود در شرق آسیا دست یابد؛ برای مثال، چین می‌تواند تسلیحات و آموزش‌هایی به ایران بدهد تا توانایی نامرئی بودن و ناشناس بودن نیروهای نظامی ایران در عملیات‌ها افزایش یابد.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff