هدف بزرگ، همت بزرگ مي طلبد/ نااميدى مانع پيشرفت شود
+ پ -
هدف بزرگ، همت بزرگ می طلبد/ ناامیدى مانع پیشرفت شود

کنکوری موفق پارسیانی با بیان اینکه هدف بزرگ، همت بزرگ می طلبد،افزود: پس بهترین دوست خودتان باشید و براى رسیدن به خواسته هایتان بجنگید. مطمئن باشید هیچکس از تلاش خود پشیمان نمیشود، حتى اگر به نتیجه مطلوب نرسد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هر مز به نقل از پارسیان خبر  فرشته روزبین، گروه تجربی و دانشجوی پذیرفته شده در رشته پزشکی کنکور سراسری امسال از شهرستان پارسیان در گفتگو با خبرنگار پارسیان خبر در پاسخ به اینکه  انگیزه‌ی اصلی شما در دوران کنکور چه چیزی بود؟ چگونه می‌توان در خود هدف و انگیزه ایجاد کرد؟

– انگیزه من قبولى در رشته دلخواهم بود و با توجه به توانایى اى که در خود یافته بودم تلاش مداوم براى رسیدن به هدفم را وظیفه خود میدانستم. براى ایجاد انگیزه تنها کافیست این باور را در خود ایجاد کرد که میتوان با کمترین ها، به بهترین ها رسید. همچنین قرار گرفتن در جو درس خواندن و رقابت با دوستان، گفت و گو با رتبه هاى برتر و موفق، در نظر گرفتن خواسته ها و منطقى بودن در انتخاب هدف، از عوامل ایجاد انگیزه هستند.

● دوره‌ی مطالعاتی نوروز چه اهمیتی دارد؟ و این دوران در موفقیت شما چه سهمی داشت؟

– ایام نوروز یک فرصت طلایى است، از آنجا که بسیارى از دانش آموزان در این دوران درس خواندن را رها میکنند، باید به این نکته توجه داشت که این کار مساویست با خالى کردن میدان رقابت! با توجه به تجربه خودم عرض میکنم، مطمئن باشید در همین ۲ هفته میتوان خیلى از عقب افتادگى ها و کاستى ها را جبران کرد و به برنامه خود نظم دوباره بخشید.

● بهترین روش را برای مرور و خواندن درس‌ها در دوران عید را چه روشی می‌دانید؟

– براى کسانى که در آزمون هاى آزمایشى شرکت میکنند، بهترین کار مرور و تحلیل آزمون هاى قبلى است، همچنین جمع بندى دروس پایه و پیش ۱ که وقت کمترى به آنها اختصاص داده شده و مرور تست هاى نشان دار. هر چند هر داوطلبى با توجه به وضعیت خود، میتواند تشخیص دهد که چگونه از این ایام بهترین استفاده را بکند.

● برای دوران عید چه برنامه‌ریزی اى را پیشنهاد می‌کنید؟ به نظر شما چه دروسی در اولویت قرار دارند؟

– مرور کردن درس‌های پیش ۱ و دروس سال سوم خصوصا فیزیک و شیمى و تمام کردن تمامی درس‌های عربی و زبان.

● آیا شما در دروس خود خلاصه نویسی می‌کردید؟ در فرصت باقیمانده، چه دروسی برای خلاصه نویسی در اولویت قرار دارند؟

بله. با توجه به مباحث دروس که تحلیلى یا حفظى هستند، میتوان خلاصه نویسى کرد، در درسى مثل زیست لایت کردن مطالب مفید تر خواهد بود، چرا که خط به خط آن مهم و تست خیز است، البته دانش آموزان میتوانند نکات جالبى را که از تست ها یاد میگیرند، یادداشت کنند.

● کیفیت سؤالات آزمون‌های آزمایشی قلمچى را چه‌طور می‌دانید؟ آیا سؤالات این آزمون‌ها سخت است؟

– در بالا بودن کیفیت سؤال ها باید بگویم همین بس که هر سال شمار زیادى از رتبه هاى برتر دانش آموز کانون بوده اند، مطمئنا کسب این موفقیت هاى پى در پى اتفاقى نیست.
براى کسى که درس خواندن را جدى نگیرد و فقط به دنبال بهانه جویى باشد، نه تنها سؤالات این مؤسسه، بلکه سایر آزمون ها نیز دشوار خواهند بود. آن دسته از داوطلبان عزیزى که چنین نگرشى دارند؛ توجه داشته باشند که به فرض اگر هم سؤالات آزمون هاى آزمایشى سخت باشند؛ در واقع کمک بزرگى به خودشان است، چون کنکور شوخى بردار نیست! و هر سال ممکن است سبک سؤالات عوض شود، پس بهتر است که خود را به بهترین نحو آماده کنند.

● اگر دوباره کنکور بدهید، چه اشتباهی را تکرار نمی‌کنید؟

– تأثیر پذیرفتن از جو اطراف و دوستان و مشورت با آنها در مورد برنامه درسى م که فقط استرسم را بیشتر میکرد!

● مهم‌ترین عامل موفقیت شما در کنکور چه چیزی بود؟

– اول از همه توکل بر خداوند متعال و بعد از آن تلاش و پشتکار خودم، حمایت و دلگرمى خانواده، مشاور خیلى خوب و … کمک کردند از سد کنکور با موفقیت بگذرم.

و در آخر این چند نکته را به خاطر داشته باشید:

* هیچ کس به اندازه خودتان شما را نمیشناسد، پس خودتان بهتر از هر کسى میتوانید تشخیص بدهید که چه کتاب ها، کلاس هاى تقویتى، مشاور، برنامه ریزى درسى و نحوه درس خواندنى برایتان مفید و مؤثر خواهد بود.

*کنکور را دست کم نگیرید و با جدیت تمام براى رسیدن به خواسته هایتان تلاش کنید.

* هیچوقت اجازه ندهید ناامیدى سد راه و مانع پیشرفتتان شود، همه دانش آموزان حتى رتبه هاى برتر در طى این مسیر خسته میشوند، اما کسى موفق است که خودش را نبازد و با اعتماد به نفس بیشترى کار را دنبال کند.

* در انتخاب دوستان خود دقت کنید! دوستانى انتخاب کنید که اهل زحمت و تلاش باشند و شما را به درس خواندن و زحمت کشیدن تشویق کنند.

* واقع بین باشید و هدفتان را با میزان توانایى خود تطبیق دهید. قرار نیست همه به یک رشته و یک دانشگاه خاص برسند! علایق خود را در نظر بگیرید و سپس هدف خود را تعیین کنید.

* سخت کوش و خلاق باشید؛ هر کسى رازهاى نهفته اى در خود دارد که شکوفا شدن آن ها فقط به دست خودش میسر است. نقاط قوت خود را بیابید و آنها را در خود تثبیت کنید.

* در مورد کلاس هاى خارج از برنامه و تقویتى افراط نکنید.

* هدف بزرگ، همت بزرگ می طلبد. پس بهترین دوست خودتان باشید و براى رسیدن به خواسته هایتان بجنگید. مطمئن باشید هیچکس از تلاش خود پشیمان نمیشود، حتى اگر به نتیجه مطلوب نرسد.

* وقت براى تفریح زیاد است! پس خودتان را گول نزنید و با تلف کردن وقتتان لذت موفقیت را از خود نگیرید.

* به ” من مى توانم” ایمان بیاورید. باور داشته باشید که شایسته بهترین ها هستید.

* سست و بى اراده نباشید؛ هر روز با انگیزه بیشتر راه خود را ادامه دهید. با اهداف مشخص، تلاش هاى پررنگ و برنامه هاى شفاف، خود را به موفقیت نزدیک تر کنید.

* اگر هدف خود، تلاش کردن و درس خواندن را دوست دارید؛ پس زمان را هم دوست بدارید و از آن به نفع خود و در جهت رسیدن به اهدافتان استفاده کنید.

یکى از بهترین توصیه هاى آقاى قلمچى :

“زود رنج و نازک نارنجى نباشید. اگر میبینید شرایط ایده آل مطالعه در خانه فراهم نمیشود، کمى هم به خودتان سختى بدهید. کسانى که در شرایط سخت تلاش میکنند، انسان هاى والاترى میشوند.”

سخن کوتاهى هم داشته باشم با پدرها و مادرهاى عزیز:

فرزندان خود را تحت فشار قرار ندهید.
آن ها را با دوستانشان مقایسه نکنید؛ چرا که همه مثل هم نیستند!
کارهاى درسى شان را دنبال کنید اما اجازه بدهید تصمیم نهایى را خودشان بگیرند.

اگر در آزمون هاى آزمایشى و امتحان هاى مدرسه، چند بار پیاپى نتیجه خوبى نگرفتند، به آن ها سرکوفت نزنید! حفظ روحیه از دانش علمى مهمتر است و این دو در کنار هم معنى پیدا میکنند. پس دلگرمشان کنید و شرایط را برایشان فراهم سازید.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff