هجوم لنج های اماراتی و صیادان هندی به آب های ساحلی پارسیان
+ پ -
هجوم لنج های اماراتی و صیادان هندی به آب های ساحلی پارسیان

با ممنوعیت صید در آب های ساحلی کشورهای حاشیه خلیج فارس،صیادان پارسیانی شاهد هجوم لنج های اماراتی و صیادان هندی به آب های ساحلی این شهرستان هستند که بدون هیچ گونه مجوز و محدودیتی معشیت صیادان را تحت شعاع قرار داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛با آغاز ممنوعیت صیادی و تعطیلی صید در آب های ساحلی کشور امارات،لنج های امامراتی و صیادان هندی با شیوه صیادی ترال وارد آب های ساحلی پارسیان شده اند که این موضوع نه تنها موجب کسادی بازار صیادان می شود بلکه استفاده از تورهای اسرائیلی، انقراض نسل ماهی ها و آّبزیان را به همراه دارد.

مشاهده شده که لنج های اماراتی تا ۲۰ مایلی آب های پارسیان ورود پیدا کرده اندکه  توسط صیادان شناسایی  شده اند.

عبدالله یکی ازصیادان پارسیانی با گلایه از نداشتن گول وعدم سازماندهی صیادان اظهار کرد: با روی آوردن صاحبین برخی حرف ومشاغل به صیادی ، مزاحمت را برای صیادان موجب شده اند که کم شدن صید  و به طبع آن  مشکلات معیشیتی این جامعه کوچک ساحل نشین را بهمراه دارد.

وی افزود:برخی از روستاهای همجوار با ساحل بستانو از تورهای پلاستیکی استفاده می کنند این در حالی است صیادان بستانو با نظارت های اداره شیلات وحراست در ساحل اجازه هیچگونه استفاده از این تورها راندارند.

احمد دیگر صیاد پارسیانی نیز با انتقاد از عدم صدور گول به صیادان گفت:صیادان در این ساحل از قایق های موتورهای با قدرت  ۵۵ اسب بخار استفاده می کنند که توان طی کردن مسیر ۵۰ الی ۱۰۰ مایلی را ندارد این در حالی است که صیادان  استان های همجوار(بوشهر) از موتورهای با اسب بخار بالا استفاده می کنند، و قایق هایشان دارای سند(گول) است و می توانند موتورهای یا اسب بخار بالا خریداری نمایند.

وی استفاده از روش سنتی صیادی را ناکارآمد دانست و تصریح کرد:استفاده از روش سنتی برای صید که همان تور انداختن می باشد،کارایی خود را از دست داده و در شهرهای ساحلس این روزها از روش دفور(محاصره ای)وحلقه انداختن استفاده می شود که با مانع شدن اداره شیلات شهرستان،این نوع روش و تجهیزات جدید بدون استفاده شده است.

عدم صدور مجوز صید صیادان ٢۶ ساله شد

ابراهیم روشناس مدیر شرکت تعاونی صیادان بستانو پارسیان اظهار کرد:از آغاز شش ماهه فصل صید در این شهرستان تاکنون  بیش از هفت هزار تن انواع ماهیان صنعتی توسط صیادان پارسیانی صید شده است.

روشناس افزود:تن ماهیان ، شیر ماهی ،هوور، و زرده از جمله ماهیانی است که از مهرماه تا اسفند ماه در پارسیان صید می شود لذامیزان صید امسال  هفت هزار تن می باشد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایشی نداشته است.

مدیر شرکت تعاونی صیادان پارسیان با بیان اینکه بیش از دو هزار صیاد پارسیانی با دویست فروند قایق و چهارده فروند لنج صیادی از طریق دریا امرار معاش می کنند،تصریح کرد: صیادی از شغل های اصلی مردم روستاهای بستانو ، زیارت،شیو و مغدان می باشد که عدم صدور مجوز صیادی (گول) از سال ۱۳۷۰ از مشکلات صیادان است و علی رغم پیگیری های صیادان این شهرستان تاکنون هیچ مجوزی برای آنان صادر نشده است.

 

 

انتهای پیام/

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff