هجوم زمین خواران پایتخت نشین به سواحل مکران/ تخریب قبرستان پروژه جدید زمین خواری در جاسک
+ پ -
هجوم زمین خواران پایتخت نشین به سواحل مکران/ تخریب قبرستان پروژه جدید زمین خواری در جاسک

بعد از کوه خواری ، دریا خواری و زمین خوران این بار در اقدامی عجیب زمین خواران به جان قبرستان جاسک افتاده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ در سال‌های اخیر با مطرح شدن شهرستان جاسک به عنوان پایتخت طلایی اقتصاد، طرح توسعه مکران و بندر راهبردی بندر جاسک، ایجاد صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی، ایجاد خط نفتی نکا – جاسک شهر جاسک و حومه  آن مورد توجه افراد سودجو و زمین خوران قرار گرفت و افزایش ناگهانی ملک و زمین‌های مسکونی و تجاری را در پی داشته است.

زمین خواری در شهرستان جاسک تاحدی بالا گرفت که برخی  از پایتخت نشینان هم دندان طمع خود را برای این سواحل  تیز کردند که واکنش‌های مسئولان و نمایندگان هرمزگان در مجلس را به همراه داشت.

*زمین‌خواری با استفاده از رانت اطلاعاتی

ابوالقاسم جراره نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی  با اشاره به تصمیم دولت برای تبدیل جاسک به منطقه ویژه صادرات پتروشیمی گفت: پس از این تصمیم دولت قیمت زمین در این منطقه رشد چشمگیری پیدا کرده است.

وی ادامه داد:‌ در همین راستا هم در داخل استان مراجعه‌هایی برای خرید زمین در این منطقه وجود دارد و حتی از استان‌های همجوار و غیر بومی افرادی متقاضی خرید زمین در این منطقه هستند.

نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی افراد از روش‌های غیرقانونی در حال خرید زمین در منطقه جاسک هستند، تصریح کرد: این افراد از رانت‌های اطلاعاتی به دست آمده از برخی منابع استان درباره جانمایی پروژه‌ها، استفاده کرده و اقدام به خرید زمین در این مناطق می‌کنند.

جراره با تأکید بر اینکه استفاده از رانت‌های اطلاعاتی برای سواستفاده از طرح های توسعه ای استان، پیش از این نیز برای پروژه‌ها و طرح‌ها در این منطقه مورد استفاده قرار گرفته است، اظهار داشت: افرادی که منابع اطلاعاتی داشته‌اند به این پروژه‌ها ورود کرده و سوءاستفاده کردند.

وی با انتقاد از توسعه ناهمگون استان هرمزگان ادامه داد: زمانی که توسعه‌ای در استان رخ می‌دهد سود آن برای مردم نیست و تنها معایب آن به مردم می‌رسد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در مورد تصرف اراضی جاسک توسط برخی افراد سودجو و دارای رانت خبری، اظهار کرد: شورای حفاظت از اراضی ملی و املاک استان با جدیت واگذاری‌های اراضی در شهرستان جاسک را پیگیری می‌کند تا جائیکه آقازاده‌ها و افرادی که با عناوین مختلف قصد گرفتن زمین در جاسک را داشتند با اطلاع از وضعیت قرمز در جاسک کتبا انصرافشان را از گرفتن زمین اعلام کردند.

از سویی دیگر استاندار هرمزگان و معاون عمرانی استاندار با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه زمین خواری‌ها، تصریح کرد: علاوه بر این مسئولان، مدیرکل جدید بازرسی استان هرمزگان از برخورد با خاطیان پرونده زمین خواری جاسک خبر داده است  و یکی از الویت‌های کاری خود را رسیدگی به معضل زمین‌خواری در شهرستان جاسک عنوان کرده بود.

 

IMG_4718

به رغم موضع گرفتن مسئولین استانی در خصوص زمین خواری‌های جاسک تاکنون اقدام چشمگیری در برخورد با زمین خواران جاسک مشاهده نشده که دال بر برخورد قهری با زمین خواران حاصل از رانت اطلاعاتی و برخی نفوذها در جاسک صاحب زمین شده بودند.

هم  اکنون با افزایش قیمت‌ها در مرکز شهر جاسک نوبت قبرستان خواری در این مکران شده و  قبرستان قدیمی جاسک که در نزدیکی میدان اصلی شهر قرار دارد مورد تجاوز زمین خوران قرار گرفته است.

زمین خواران این بار به جان قبرستان جاسک افتاده‌اند و در این میان تعدادی قبر تخریب و حتی قسمتی از قبرستان جاسک نیز تسطیح شده است.

این شیوه نوین زمین خوارای موجب اعتراض برخی از ساکنین جاسک شده است

حال با توجه به دستور و اظهار نظر مسئولان قضایی و سیاسی استان در خصوص رسیدگی ویژه به پروژه زمین خواری در جاسک چگونه ممکن است زمین خواران در روز روشن در مرکز شهر جاسک به قبرستان هم رحم نکنند و شکلی جدید در زمین خوارای را رقم بزنند؟

انتهای خبر/پ

 

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff