تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 149406
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۹| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

هجرت پیام مبر (ص) از مکه به مدینه تاریخ هجری قمری اسلامی

گروه اجتماعی هرمز: به مناسبت هجرت پیامبر (ص) از مکه به مدینه در یاداشتی به اهمیت این روز پرداخت. هجرت در لغت به معنای جدا شدن از چیزی است،به ترک وطن وکاشانه نیز به این جهت هجرت گویند که جدا شدن از خانه وسرزمین است.عوامل مختلفی می تواند موجب هجرت شود .اما قرآن کریم از […]

هجرت پیام مبر (ص) از مکه به مدینه تاریخ هجری قمری اسلامی

گروه اجتماعی هرمز: به مناسبت هجرت پیامبر (ص) از مکه به مدینه در یاداشتی به اهمیت این روز پرداخت.

هجرت در لغت به معنای جدا شدن از چیزی است،به ترک وطن وکاشانه نیز به این جهت هجرت گویند که جدا شدن از خانه وسرزمین است.عوامل مختلفی می تواند موجب هجرت شود .اما قرآن کریم از هجرتی به کسی یاد می کنند که برای رضایت خداوند به سوی سرزمینی باشد که بتوان در آن،دین خویش را حفظ وآموزه های آن را اجرا کرد.در قرآن کریم هجرت امری واجب ومقدس شمرده شده است.

در آیه صدم از سوره نساء ودیگر آیات مربوط به هجرت قرآن کریم به مسلما نان دستور می دهد که اگر در جامعه ای ،نمی توانید وظیفه خویش را انجام دهند ،به منطقه ای امن دیگر هجرت کنند؛زیرا اسلام محدود به مکان ومحیطی معینی نیست. بدین ترتیب آشکار می شود که علاقه به زادگاه وامثال آن، نمی تواند عذری برای هجرت نکردن مسلما نان باشد.

هجرت قانون همیشگی برای همه مکان هاست بدین صورت که هر گاه در جایی ،آزادی مسلمانان به طور کامل سلب شود وماندن در آن جا نتیجه ای جز زبونی وتر وظایف الهی نداشته باشد،وظیفه مسلمانان است که به مکان هایی هجرت کنند که در آنجا آزادانه به آیین خویش بپردازند.

خداوند متعال در آیه ۵۶ سوره عنکبوت بندگانش را چنین راهنمایی می کند ای بندگان من که ایمان آورده اید وهم اکنون برای انجام وظایف دینی خود تحت فشار دشمن هستید،زمین من وسیع است. به جای دیگر هجرت کنید وتنها مرا بپرستید. مسلمانان در نتیجه آزار وفشارهای قریش دسته دسته رهسپار مدینه شدند ورسول خدا به انتظارات اذن پروردگارش در هجرت از مکه ورفتن به مدینه باقی ماند .مشرکان مکه از پیشرفت وگسترش اسلام پیوسته در بیم وهراس بودند وشکست وزوال را نزدیک ونزدیکتر می دیدند.

از این رو در دار الندوه گرد آمده وبه فکر چاره افتادند.وتصمیم به کشتن حضرت محمد (ص) را گرفتند وشب اول ماه ربیع الا ول پیامبر (ص) از شر کفار از مکه به مدینه هجرت کردند. در آن شب (ص) آقا ومولایمان امیر المومنین (ع) جاننثاری فرموده به جای رسول گرامی اسلام(ص) در بستر ایشان خوابیدند ،چه اینکه کفار قریش قصد کشتن حضرتش را داشتند.

به این مناسبت آیه «ومن الناس من یشری نفسه ابتغاء مرضات الله »از مردم کسی هست که جان خویش را در راه رضایت خداوند می فروشد وخدا بر بندگان مهربان است. در شان علی بن ابی طالب نازل شد.

غزالی در کتابش (احیاء العلوم کتاب هفتم در بحث ایثار نفس) آورده است : در شبی که امیر المومنین (ع) به جای پیامبر (ص) خوابید به جبرئیل و میکا ئیل خطاب رسید که من بین شما دو نفربرادری قرار دادم وعمر یک از شما را بیش از دیگری قرار دادم. کدامیک از شما ایثار می کند که عمر طولانی از آن دیگری باشد؟ هر دو عمر طولانی را اختیار کردند.

خطاب آمد «به زمین نگاه کنید وببینید که چگونه علی (ع)حیات خود را به برادرش پیامبر(ص) ایثار نموده است. به زمین بروید واو را از دشمنان حفظ کنید.» آنان آمدند وجبر ئیل بالای سر امیر المومنین (ع) ومیکائیل سمت پا های آن حضرت نشست وندا کرد:«بخ بخ من مثلک یابن ابی طالب ،خداوند در جمع ملائکه به تو مباهات فرمود» اینجا بود که آیه شریفه «ومن الناس من یشری نفسه ابتغاء مرضات الله » نازل شد.

پیامبر اسلام۱۳ سال پس از بعثت به مدینه طیبه هجرت فرمودو اولین کسی که دستور تاریخ هجری قمری راداد رسول خدا (ص) بود.در زمان عمر حضرت امیر المو منین علی بن ابی طالب (ع) آن را به تفصیل بیان نمود و تقویم هجری قمری اسلامی از هجرت رسول خدا (ص) قرار داده شد و نسبت وضع تاریخ قمری به دیگران اشتبا ه است.

برچسب ها: ,
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=149406
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,478 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی