نیمی از بافت شهری بندرعباس فرسوده و با سکونت غیررسمی است
+ پ -
نیمی از بافت شهری بندرعباس فرسوده و با سکونت غیررسمی است

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان گفت: از مجموع ۷هزار هکتار بافت شهری بندرعباس، سه هزار و ۷۲هکتار بافت فرسوده و یا با سکونت غیررسمی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ غلامحسین شیری مدیر کل راه و شهرسازی هرمزگان در یکصد و نود و ششمین جلسه شورای شهر بندرعباس که با محوریت بررسی معظلات بافت های فرسوده برگزار شد، اظهار کرد: از مدتی قبل مطالعات ویژه ای در خصوص بافت های فرسوده آغاز شده که بر اساس آمارهای موجود در بندرعباس یک هزار و ۳۷۲هکتار بافت فرسوده داریم.

وی در خصوص شاخص های تعیین بافت های فرسوده، گفت: بافت های فرسوده با سه شاخص تعیین می شوند چنانچه اگر ۵۰درصد کوچه ها و معابر کمتر از شش متر باشد، اگر ۵۰ درصد زمین های ملکی در آن منطقه کمتر از ۲۰۰ متر مساحت داشته باشد و یا ۵۰ درصد از بناهای موجود در منطقه با سازه های ناپایدار ساخته شده باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان، افزود: علاوه بر بافت های فرسوده، در بندرعباس یک هزار و ۷۰۰ هکتار بافت با سکونت غیر رسمی داریم و این دو در کنار هم معظلات فراوانی را برای شهر بندرعباس رقم زده که باید با همکاری مردم، شورای شهر و شهرداری برای آن چاره اندیشی کرد.

این مقام مسوول با بیان اینکه طی بررسی های انجام شده در راستای بازسازی بافت های فرسوده، نقاط ضعف و قوت هر یک از این طرح ها با دقت مورد بررسی قرار گرفته است، با اشاره به بافت فرسوده محله چاهستانی ها، اضافه کرد: در این منطقه سه هزار و ۲۹۸ قطعه درخواست ثبت سند کرده اند، که از این تعداد دوهزارو ۴۴۷ قطعه کوچک و ریزدانه هستند، لذا با ارائه سند به این قطعات کوچک، بی شک بافت فرسوده با چهره ای مدرن تر در جای خود باقی خواهند ماند.

شیری با اشاره به «مطالبات بحق ساکنان مناطق بافت های فرسوده» گفت: با توجه به اینکه شهر بندرعباس بر روی کمربند زلزله قرار گرفته است، ما باید هر چه سریع تر نسبت به بازسازی بافت های فرسوده اقدام کنیم که در این راستا باید نسبت به مطالبات بحق مردم این مناطق نظیر دریافت ارزش افزوده زمین، دریافت سند و پروانه ساخت و ساز پاسخگو باشیم.

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان با تأکید بر برنامه ریزی در راستای بازسازی بافت های فرسوده  تصریح کرد: یکی از پیشنهادات ما قطعه بندی زمین ها در قطعات ۲۵۰متری است که پس از اجرای طرح به صاحبان بافت های فرسوده واگذار شود.

شیری، تعیین قیمت کارشناسی زمین و پرداخت آن به مالکان بافت های فرسوده و در نظر گرفتن امتیازاتی نظیر پرداخت ۵۰درصد ارزش افزوده به صاحبان این زمین ها را عاملی برای استقبال مردم عنوان کرد و افزود: پیشنهاد دیگر ما این است که ۶۰۰ واحد را خریداری کنیم و به مالکان واحدهای فرسوده واگذار کنیم که اگر قیمت زمین در بافت فرسوده پس از کارشناسی قیمت کمتر بود، در قالب تسهیلات با بهره پایین واحدهای جدید به آن ها واگذار شود.

مدیر کل راه و شهرسازی هرمزگان، زمان جمع آوری کامل بافت فرسوده در شهر بندرعباس را که با همکاری شهرداری بندرعباس اجرایی خواهد شد، در صورت اجرای این طرح، حداکثر دو سال عنوان کرد کرد.

انتهای پیام/

 

 

 

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff