تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 569089
تاریخ انتشار:جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۸:۴۶| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
وزیر نیرو:

نیروگاه بزرگ ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک، گام بلندی در توسعه روابط اقتصادی بین ایران و روسیه است

وزیر نیرو از نیروگاه بزرگ ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک در استان‌ هرمزگان، به عنوان گام بلندی در توسعه روابط اقتصادی بین ایران و روسیه نام برد تا مسیر روشنی به‌ویژه پس از الحاق جمهوری اسلامی ایران به موافقت‌نامه اقتصادی اوراسیا در توسعه، آبادانی و صلح و ثبات منطقه برداشته شود.

نیروگاه بزرگ ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک، گام بلندی در توسعه روابط اقتصادی بین ایران و روسیه است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛دکتر رضا اردکانیان، وزیر نیرو در آیین آغاز عملیات اجرایی ساخت نیروگاه بزرگ ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک در استان‌ هرمزگان و افتتاح واحد دوم نیروگاه کلاس F هنگام، اظهار کرد: کار بزرگی تاکنون انجام شده است؛ معمولا گام اول، گام حساس و تا حدودی پیچیده و سنگینی است اما انشالله طبق توافق صورت گرفته با مقام‌های روسیه، پروژه‌های بعدی این مجموعه شامل برقی کردن راه‌آهن اینچه برون _ گرمسار، راه‌آهن زاهدان _ بیرجند و توسعه نیروگاه حرارتی رامین و نیروگاه برق آبی گتوند علیا و واگن‌های مترو برای کلانشهرهای ایران همه یکی پس از دیگری عملیاتی و اجرایی خواهند شد.

وی با یادآوری برگزاری اجلاس بزرگ کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه در اصفهان و تهران و تصمیم‌های خوب گرفته شده در این اجلاس از جمله مشکل‌گشایی برای طرح نیروگاه سیریک گفت: بعد از صدور ضمانت نامه‌های بانکی و گشایش اعتبار اسنادی، آیین آغاز رسمی عملیات اجرایی این پروژه برگزار شده است.

وزیر نیرو با حائز اهمیت خواندن این پروژه نه تنها به جهت داشتن ظرفیت بالا و نقش مهمی در حفظ پایدادی برق کشور در نواحی جنوب و جنوب شرقی که واقع شدن در کنار دریا اظهار داشت: در این پروژه مطابق با ضوابط زیست محیطی در صورت لزوم می‌توان از سوخت‌های جایگزین استفاده کرد و صرفه‌جویی قابل ملاحظه ای در مصرف سوخت گاز داشت.

وی افزود: امید می‌رود دیگر طرح‌های این مجموعه هم هر چه زودتر در مسیر و مدار اجرا قرار گیرد.

اردکانیان گفت: اتفاق ‌های خوبی بویژه در صنعت آب و برق استان هرمزگان صورت گرفته است. در پایان دوره هشت ساله فعالیت دولت تدبیر و امید به کارنامه آن در استان هرمزگان نگاه می‌کنیم، بسیار نقطه روشن و دلگرم‌کننده‌ای است که امروز بخش عمده‌ای از نیاز آبی مرکز استان با آب با کیفیت و آب شیرین کن‌ها تامین می‌شود.

وی گفت: طرح‌های متعدد دیگری در دست اجراست. کلید اصلی توسعه در مناطق در حال توسعه نظیر کشور ما در شایسته سالاری و شایسته گزینی و انتخاب مدیران فراشایسته است.

وزیر نیرو اظهار داشت: توسعه مانند یک عرصه آموزش و پرورشی است که لازم است معلمان و مدرسانی با سطح سواد و آگاهی بالاتر حضور داشته باشند تا موجب رشد و ارتقا شوند.

وی گفت: مدیران فراشایسته می‌توانند موجب توسعه و ارتقای شرایط شوند. کسانی که حد رضایت و مطلوبیت آنها روزمرگی نیست.

اردکانیان افزود: خوشبختانه در اغلب استان‌ها بویژه هرمزگان از این فرصت برخوردار بودیم.

وزیر نیرو با اشاره به‌ آغاز کار اجرایی پروژه نیروگاه حرارتی سیریک در هرمزگان، گفت: بدیهی است که این پروژه نقش مهمی در توسعه و رونق فعالیت در منطقه و استان هرمزگان خواهد داشت.اکنون استان هرمزگان از لحاظ ظرفیت‌های تولید برق برای توسعه استان و تامین آب شیرین از دریا وضعیت بسیار خوبی در پیش رو دارد.

اردکانیان اظهار کرد: پنج سال پیش، وام دولتی فدراسیون روسیه به میزان پنج میلیارد یورو به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در دستور کار دو دولت ایران و روسیه قرار گرفت.

وی افزود: طرح‌هایی برای استفاده از این وام مورد توافق طرفین واقع شد. به دلایل مختلفی از جمله بروکراسی‌ پیچیده در هر دو سازمان دولت و مشکلات اداری، مالی و سایر مسائل، عملا گام اجرایی جدی برای این پروژه تاکنون برداشته نشده بود.

وی ادامه داد: این پروژه از حدود ۲.۵ سال پیش بعد از برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک، کارها در مسیر پیشرفت قرار گرفت، باید مصوبات متعددی در دو دولت تهیه می‌شد، مجوزات لازم داده می‌شد و توافقات جزئی صورت می‌گرفت و حتی در این فاصله تغییر پیمانکار هم انجام شد.

اردکانیان با بیان اینکه در اسفندماه سال ۹۸، ضمانت‌نامه بانکی اولین پروژه به نام نیروگاه حرارتی سیریک صادر شد، گفت: این نیروگاه با ظرفیت ۱۴۰۰ مگاوات و سرمایه‌گذاری یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو بوده و اخیرا موفق شدیم تا اعتبار اسنادی را گشایش کنیم.

وی ادامه داد: امروز با حضور نماینده وزارت انرژی روسیه و شرکت پیمانکاری و شرکای ایرانی، کار اجرای این پروژه به صورت عملی و رسمی آغاز می‌شود و ظرف حدود ۴۰ ماه آینده تمامی واحدهای این نیروگاه به مدار خواهند آمد که اولین واحد آن حدود سال ۱۴۰۳ بهره‌برداری خواهد شد.

وی در خصوص اهمیت این پروژه گفت: اهمیت این نیروگاه به جهت ظرفیت در حفظ پایداری شبکه برق در جنوب و شرق کشور است؛ هم‌چنین به لحاظ مجاورت با دریا امکان استفاده از سوخت جایگزین در آن وجود دارد که به معنای صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در حد دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب گاز در سال است.

وزیر نیرو اظهار کرد: تمامی سرمایه‌گذاری این پروژه از طریق وام انجام گرفته و طبق قراردادها، ۸۵ درصد فاینانس‌ها برعهده مرجع وام دهنده و ۱۵ درصد مابقی برعهده وام گیرنده است.

وی افزود: تمامی برق تولید شده در این نیروگاه متعلق به مردم استان هرمزگان و کشور است زیرا ما شبکه سراسری برق داریم و تمامی آب و برق کشور متعلق به ملت ایران است. ما کشور پهناور و ثروتمندی داریم و همانطور که منابع انسانی آن گران قدرترین ثروت بوده و متعلق به کل مردم است، تمامی منابع زیرزمینی، روی زمینی و … نیز از آن تمامی مردم است.

اردکانیان گفت: در بخش برق که استان هرمزگان نگین استان‌های بهره‌مند و فعال در طرح‌های تولید انرژی است، امروز نیروگاه کلاس F گازی هنگام در بندرعباس به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات افتتاح خواهد شد. این نیروگاه‌ها از جمله نیروگاه‌های با راندمان بالا هستند که در سیکل ترکیبی این راندمان را به ۵۸ درصد خواهند رساند.

وی همچنین به آغاز عملیات اجرایی احداث پروژه نیروگاه سیریک اشاره کرد و تاکید کرد: بهره‌برداری از طرح‌های وزارت نیرو بدون وقفه و هفته به هفته تا پایان ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت.

وی گفت: در این دولت ۲۰ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شده است. فقط در طول برنامه ششم توسعه از سال ۹۶ تاکنون احداث ۳۱ واحد نیروگاهی با ظرفیت ۱۵ هزار مگاوات شروع شده که از این میزان ۳۱۸۵ مگاوات بهره‌برداری شده و ۱۲ واحد دیگر هم به ظرفیت ۴۸۳۵ مگاوات در حال آماده سازی سایت قرار دارند.

وزیر نیرو گفت: امسال موفق شدیم برای ۲۰ هزار مولد خورشیدی هم برنامه‌ریزی کنیم و تا پایان سال در اختیار عشایر کوچنده قرار گیرد و چون برق‌رسانی به روستاها عموما تمام شده بر اساس تسهیلاتی که در قانون بودجه در اختیار داریم برنامه بهسازی شبکه برق روستاها در دستور قرار گرفته که شبکه برق ۱۰ هزار روستای کشور امسال بهسازی می‌شود؛ به این معنا که روستاییان از ظرفیت بیشتری برای فعالیت‌های تولیدی خود بهره‌مند شوند اما سیریک مهمترین و یا اولین پروژه بزرگی است که با استفاده از وام دولتی فدراسیون روسیه ساخته می‌شود که چند سال پیش با مجوز مجلس شورای اسلامی در مسیر استفاده قرار گرفت.

وی یادآوری کرد: متاسفانه به دلیل بوروکراسی پیچیده در هر دو سوی میدان و یک سری مشکلات اجرایی و فنی دیگر، زمان قابل ملاحظه ای صرف حل و فصل مسائل شد‌.

وزیر نیرو گفت: با پیگیری روسای جمهوری ایران و روسیه، سال گذشته موفق شدیم در چارچوب فعالیت کمیسیون مشترک همکاری‌ها، ضمانت نامه بانکی این پروژه صادر شود و امسال گشایش اعتبار اسنادی صورت گرفت.

وی اضافه کرد: هفته پیش در روسیه وزیر انرژی این کشور با تاکید اشاره داشت که سایر پروژه‌ها هم بعد از سیریک در مسیر اجرا قرار خواهد گرفت و به همین منظور نماینده ویژه وی در مراسم امروز حضور دارد.

وزیر نیرو گفت: با بهره برداری از نیروگاه سیریک و با امکان استفاده از سوخت جایگزین با رعایت ملاحظات زیست محیطی،  در صورت لزوم می‌توانیم تا ۲.۳ میلیارد متر مکعب سالانه در مصرف گاز صرفه جویی کرد که به مصارف داخلی و صادراتی خواهد رسید.

وی گفت: بهره‌برداری از این نیروگاه تحول چشمگیری را در منطقه از حیث اشتغال و رونق فعالیت اقتصادی ایجاد می‌کند و امید است با مجموعه تمهیدات اندیشیده شده در فرصت ۴۰ ماه هر چهار واحد یکی از پس از دیگری به مدار بهره‌برداری بیاید.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=569089
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

اقتصادی