نیایشگاه میترا دریچه ای به تاریخ کهن جزیره قشم+تصویر
+ پ -
نیایشگاه میترا دریچه ای به تاریخ کهن جزیره قشم+تصویر

نیایشگاه میترا یکی از مکان های مذهبی برای زرتشتیان می باشد و گویا این تالار محل به جای آوردن مراسم مذهبی ویژه ای برای بزرگداشت در گذشتگان است. ساکنان تمدّن کهن ایران نیز از برای خود خدایی و آیین پرستشی داشته اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، هرمزگان گذشته از جایگاه ویژه طبیعی ، جغرافیایی ، استرتژیک و دارا بودن منابع سرشار زیر زمینی و دریــایی از لحــاظ تاریخی نیز از مناطق کهن ایران به شمار می رود و از گذشته های دور دارای فرهنگی درخشان بوده است .

 

در پانزده کیلومتری شهر قشم در مسیر راهی که به منطقه باستانی خربز یا خربس و سپس به بندر سوزا منتهی میشود. یک رشته کوه طولانی وجود دارد که در دل آن معماری صخره ای شگفتی قرار دارد. ورود به این فضای صخره ای از طریق روزنه های غارمانندی ممکن است که تعداد آن ها به نه روزن در سه ردیف می رسد. در ردیف بالا شش، در حاشیه وسط دو و در پایین یک روزن تعبیه شده است.

 

نیایشگاه میترا یکی از مکان های مذهبی برای زرتشتیان می باشد. گویا این تالار محل به جای آوردن مراسم مذهبی ویژه ای برای بزرگداشت در گذشتگان است. ساکنان تمدّن کهن ایران نیز از برای خود خدایی و آیین پرستشی داشته اند. ستایش میترا، خدای خورشید و عدالت، پیش از زرتشت و دست کم ۶ قرن پیش از میلاد در ایران رواج داشت؛ دینی چند خدایی که میترا گران قدرترین ایزد آن بود. ردّ پای این خدا را می توان تا ۱۵ قرن پیش از میلاد مسیح نیز یافت. پیروان میترا در غارهای طبیعی دور از گذرگاه ها و شهرها به نیایش می پرداختند.

alalam_635293469020731825_25f_4x3

درپشت این روزنه های متعدد، تالاری به مساحت ۲۵ متر مربع و با ارتفاع ۲/۷۰ متر در دل صخره و سنگ حفر شده است که سقف آن مسطح می باشد. یک رشته کوه طولانی وجود دارد که در دل آن معماری صخره ای شگفتی قرار دارد. ورود به این فضای صخره ای از طریق روزنه های غار شکلی ممکن است که تعداد آنها به نه روزن در سه ردیف می رسد. در ردیف بالا شش، در حاشیه وسط دو و در پایین یک روزن تعبیه شده است .

‏این نیایشگاه نشانگر احداث آن در دوره مادها است. این مجموعه، از نظر نماسازی ، با معبد یا آرامگاه صخره ای ” ‏کلات خورموج” در دامنه کوه مند بوشهر شباهت بسیار دارد. هم جواری این محل با شهر باستانی خربز نشان می دهد، در دوره مادها یک تمدن بزرگ پیشرفته در جزیره قشم وجود داشته است. در دوره مادها یک تمدن بزرگ پیشرفته در جزیره قشم وجود داشته است.

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff