نگاهی به معضل تکدی گری شهری در بندرعباس
+ پ -
نگاهی به معضل تکدی گری شهری در بندرعباس

این روزها خیابان های شهر بندر عباس شاهد حضور افرادی است که با دستفروشی و تکدی گری و شگردهای مختلف با ایجاد شرایط تاسف برانگیز سعی در جلب توجه رهگذران دارند و ناقض حقوق شهروندی هستند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به  نقل از  ندای ساحل ، عده ای از این افراد با خواباندن کودکان معصوم در پیاده رو ها در هوای گرم، با سد کردن راه عابران سعی  در  در آمد زایی از راه  کاذب  دارند.

 

این افراد در خیابان ها ،سرچهارره ها با گل فروشی ،فروش دستمال کاغذی ، پاک کردن شیشه ماشین ها و حضور در سایر نقاط شلوغ و پر تردد شهر به دستفروشی و تکدی گری می پردازند و به روش های مختلف از مردم درخواست کمک میکنند و گاه با سر و وضع نامناسب و چهره ای آزار دهنده سعی در تحریک احساسات مردم دارند.

 

 

این افراد علاوه بر آسیب های اجتماعی و دامن زدن به معضلات شهری موجب نارضایتی شهروندان شده اند افرادی که دستفروشی می کنند با سد معابر عمومی باعث نازیبا شدن چهره شهر و اعتراض مردم شده اند .

 

 

مهاجرت از روستاها به شهر، فقر ، بیکاری ،نداشتن مهارت لازم در حرفه ای مشخص،بچه های خانواده های طلاق و بی سرپرست یا بد سرپرست دلایل عمده ی روی آوردن این افراد به تکدی گری می باشد.

 

 

تکدی گری یکی از آسیب های اجتماعی است که در بروز و ترویج بسیاری از مسائل دیگر موثر است و این امر در جامعه می تواند در بروز و افزایش اعتیاد ، حمل مواد مخدر ، شیوع بیماری های پر خطر ، سرقت ، فحشا و سایر بزه های اجتماعی تاثیرگذار باشد، بسیاری از افراد، زنان و کودکانی که به این شیوه زندگی می کنند در دام افراد سودجو و فرصت طلب می افتند .

 

 

پدیده کودکان و زنان متکدی و دستفروش یکی از معضلات شهر بندرعباس است که برخی دستکاه ها متاسفانه بی تفاوت از کنار این موضوع می گذرند و مشکلات ایجاد شده توسط این افراد و کودکان و زنان این چنینی را به اتباع بیگانه نسبت می دهند .

 

 

تکدی گری یا گدایی و دستفروشی از معضلات شهر بندرعباس است حضور این افراد در سطح شهر ،چهره ی نازیبا به شهر بندرعباس که شهری ساحلی و توریستی و گردشگری می باشد داده است.

 
و متاسفانه با غفلت مسولان مواجه شده است ،این وضعیت همکاری و هماهنگی سازمانها و نهادهای مسول را با یکدگر می طلبد تا این مشکلات از میان برداشته شوند و با تحت پوشش قرار دادن این افراد و تخصیص بودچه و امکانات لازم به سامان دهی امور دستفروشان و متکدیان بپردازند.

 
با جمع آوری دستفروشان و متکدیان باید نهادهای حمایتی چون شهرداری و بهزیستی با ایجاد مراکز نگهداری و حرفه آموزی به اصلاح این افراد بپردازند با توجه به اینکه صرفا جمع آوری این افراد و رسیدگی نکردن به مشکلات آنها باعث درمان ریشه ای این معضلات نمی شود و فقط سرپوش موقتی برای این امور می باشد .

 
متولی اصلی جمع آوری متکدیان و دستفروشان براساس قانون شهرداری است و سامان دهی و اصلاح امور کودکان و زنان بر عهده ی سازمان بهزیستی است و با توجه به ظرفیت و توانمندی هایی که بهزیستی در خصوص مقابله با آسیب های اجتماعی دارد باید متولی اصلی در سامان دادن و ارائه خدمات مناسب برای اصلاح و بازگرداندن این قبیل افراد به جامعه باشد.

 
امید است با توجه مسولان ذی ربط این معضلات از سطح شهر بندرعباس برطرف بشوند.

 

انتهای پیام /س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff