نژاد پرستی یکی از عوامل مهم تغییر نام خلیج فارس
+ پ -
نژاد پرستی یکی از عوامل مهم تغییر نام خلیج فارس

درباره نام خلیج فارس تا اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی هیچ گونه بحث و جدلی نبوده و در تمام کشورها و منابع تاریخی و جفرافیایی همین نام رایج بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ اصطلاح خلیج عربی برای اولین بار توسط «رودریک» نماینده سیاسی انگلیس در سال ۱۹۵۸ در کتابی به نام «حباب های طلایی در خلیج عربی» برده شد و شیخ نشین های عربی این نام را به کار بردند.

 

این نویسنده خود نیز می گوید من در کتاب ها و نقشه های جفرافیایی نامی غیر از خلیج فارس ندیده ام ولی در چند سالی که در خلیج فارس اقامت دارم متوجه شدم که ساکنان اصلی سواحل این خلیج همه عرب هستند بنابر این ادب حکم می کند که این خلیج را خلیج عربی بنامیم.

 

سر چارلز بلگریو که بیش از ۳۰سال نماینده سیاسی انگلیس در خلیج فارس بوده و خود نیز در سال۱۹۶۶ کتابی منتشر کرده و نام ساحل دزدان را بر این کتاب نهاده می گوید: عرب ها ترجیح می دهند که این خلیج را عربی بنامند.

 

جمال عبدالناصر در سال ۱۹۵۷ این خلیج را عربی نامید ولی رسمیت پیدا نکرد و نیز عبدالکریم قاسم رییس جمهور عراق در سال ۱۹۵۸ مطالبی را بر اساس موضوعات نژاد پرستی مطرح کرد و این آبراهه را خلیج عربی نام نهاد.

 

ولی صدام حسین بر این نژاد پرستی دامن زد و نام خلیج عربی در کشور های عربی رسمیت پیدا کرد. پس از آن در یک فراخوان عمومی از سوی رهبران قوم پرست در اتحادیه عرب مقرر شد که خلیج فارس را خلیج عربی بنامند و اکنون این نام در ۲۲ کشور عربی به کار می رود.

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff