تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
اجتماعی
کد خبر : 574906
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۸:۳۳| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
کمبودهایی که صدای مردم را درآورد؛

نوش‌دارو پس از مرگ بیماران خاص؛ دارو از داروخانه‌ها رخت بست

کاهش ذخایر دارویی و نایابی برخی از این اقلام در سطح داروخانه‌های کشور مشکلاتی را برای بیماران خاص به‌وجود آورده است.

نوش‌دارو پس از مرگ بیماران خاص؛ دارو از داروخانه‌ها رخت بست

به گزارش خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ در دو سال گذشته، شبیخون زدن ویروس کرونا بر زیر و روی زندگی‌هایمان، بهانه خوبی شد تا بسیاری از مشکلات دیگر در پرده باقی بماند، یکی از مهم‌ترین‌ آنها، کمبود یا نبود برخی از داروها در بازار است که در ماه‌های گذشته بیش از همیشه برای بیماران و پزشکان دردسرهای زیادی درست کرده است.

سال سیاهِ کرونا و تحریم‌ها، درد کسانی که سایر درد‌های جامعه نیز بر سرشان آوار شده است زیادترکرده. بیمارانی که حالشان رو به بهودی نیست، چون داروهای خودشان یا پیدا نمی شود، یا اگر هم باشد، قیمت‌های نجومی دارد.

حکایت دارو برای تعدادی از بیماران مصداق ضرب المثل«دست ما کوتاه و خرما بر نخیل» شده است.

دقیقا زمانی که جامعه پزشکی و مردم درگیر انواع و اقسام مشکلات عمومی و مشکلات سلامت هستند ناگهان گرفتاری های بی دلیل دیگری، بر سر راهمان سبز می شوند و همه چیز را غیرقابل تحمل تر می کنند و مورد هجوم گلایه ها، پیام ها، تلفن هایی قرار می گیریم که فلان قرص پیش پا افتاده و قدیمی و ارزان مثلا برای صرع یا برای لرزش و یا آلرژی، یا حتی برخی از مسکن ها در تمام شهر حتی یک دانه اش هم پیدا نمی شود.

این روزها که بسیاری از افراد جامعه با بیماری کرونا دست به گریبان هستند، تهیه داروی این بیماران هم دردسرهای زیادی به دنبال دارد، حالا تحریم‌ها و کمبود دارو با وجود این حجم از نیاز کشور به دارو، مشکلات جدی را به وجود آورده است.

نسخه صبر و تحمل دارویی برای مردم پیچیده شد

دارو مثل خیلی از نیازهای جامعه نیست که برای آن نسخه صبر و تحمل پیچیده شود، واقعا نمی‌توان به بیمارانی که زندگی آنها به دارو وابسته است بگوییم مقاومت کن، چون مقاومت برای بیمار نیازمند انسولین، کما و بعد از آن مرگ است.

کمبودهایی که ناباورانه گفته می‌شود بیشتر ناشی از به‌ صرفه نبودن سود اقتصادی برای تولیدکنندگان است، آن هم در شرایطی که چند سالی است وزارت بهداشت، واردات بسیاری از داروها را ممنوع کرده است.

کمبود دارو‌های وارداتی و داخلی معضلی است که کشور را درگیر کرده و مشکلاتی را به وجود آورده است که در این رابطه مهدی زارعی رییس شورای عالی داروخانه‌های کشور هشدار داده و اظهار کرده است که اقلام زیادی از دارو‌های ایرانی حتی برای بیماران سرپایی هم در بازار دارویی کشور کمیاب شده‌اند و نبود به موقع دارو باعث می شود، درمان بیماران دچار مشکل شود.

بر اساس همین گفته ها، زیرساخت‌های لازم برای تولید و توزیع دارو مهیا است، اما عدم مدیریت صحیح و مداخلات دستوری در سازمان غذا و دارو در مراحل توزیع و تولید و واردات به کمبود‌ها دامن زده است.

مشکل کم‌ بودن و حتی در مواقعی نایاب‌شدن برخی از داروها،‌ به‌ خصوص در دو سال گذشته که تاخت و تاز کرونا بهانه‌ای شده تا این موضوع، بیش از گذشته خودی نشان دهد، ماجرایی که به‌ نظر می‌رسد در سه مسئله مهم ریشه دارد، سیاست وزارت بهداشت در ممنوعیت واردات دارو، تحریم‌ها و همچنین سیاست‌ قیمت‌گذاری و سود پایین ساخت دارو که به بی‌انگیزگی برخی از تولیدکنندگان داخلی می‌انجامد.

سود پایین یکی از دلایل کمبود دارو

گرچه اغلب متخصصان و فعالان حوزه دارو هر یک به‌ نحوی سود پایین دارو را یکی از مهم‌ترین دلایل کمبود دارو در بازار می‌دانند، اما  با این حال سیدحمید خوئی، رئیس انجمن داروسازان تهران  می گوید: به هیچ‌ وجه این مسئله را تأیید نمی‌کنم؛ من نمی‌پذیرم تولیدکننده به‌ دلیل مقرون ‌به‌ صرفه نبودن، داروی خاصی را تولید نکند.

واقعیت این است که تولیدکنندگان دارو در شرایط سخت هم هر کاری که از دستشان برآمده، برای تامین نیازهای دارویی کشور انجام داده‌اند و چندان از نظر سودآوری به دارو نگاه نکرده‌اند.

او مهم‌ترین دلیل کمبودهای دارویی در ماه‌های گذشته را ناشی از تامین ارز ‌به موقع برای خرید مواد اولیه می‌داند چون مواد اولیه بسیاری از داروها وارداتی است و حتی داروهایی که مواد اولیه‌شان در داخل تولید می‌شود نیز، منابع ساختشان وارداتی است، بنابراین وقتی ارز به‌موقع تامین نمی‌شود، خودبه‌خود انبارها خالی‌شده و خط تولید آسیب می‌بیند.

مهم ترین دغدغه انجمن داروسازان ایران دسترسی مردم به دارو است

دکتر علی فاطمی نایب ‌رئیس انجمن داروسازان ایران با اشاره به چالش‌های حوزه داروسازی و داروخانه‌ داری در کشور و درخواست‌ها در این حوزه از دولت اسبق، گفته است: مهمترین موضوعی که درخواست ماست، دسترسی مردم به دارو است.

متاسفانه در حال حاضر کمبودهای دارویی بیداد می‌کند و طی ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر هیچ‌گاه به اندازه امروز کمبود دارویی نداشته ایم!! ما که در داروخانه کار می‌کنیم، شاهدیم که برای بدیهی‌ترین داروها و حتی برای یک داروی زخم معده ساده هم مردم دنبال دارو می‌گردند، برای انسولین که مردم گرفتارند.

کمبود دارویی به خصوص در زمینه دارو‌های بیماران پیوند کبد و کلیه مشکل‌آفرین شده است، چون بیماری که چندین سال بوده از یک داروی خارجی استفاده می کرده اما با نایاب شدن این داروهای خارجی برای بیماران پیوندی مجبور به استفاده از نمونه داخلی آنها می شوند که البته باعث ایجاد عوارضی هم برای آنها خواهد شد.

برخی دارو‌ها مانند داروی بیماران پیوندی، اهمیت زیادی دارد، کسی که پیوند کلیه، پیوند کبد یا ریه و مغز استخوان کرده است، اگر این دارو‌ها را استفاده نکند، این عضو پیوندی دفع می‌شود. یعنی این‌ که این‌همه زحمت و دردی که کشیده و هزینه‌ای که کرده، همه از بین می‌رود و جانش هم در خطر است.

واقعیت این است که در این شرایط و برای بعضی بیماری ها به هیچ وجه نمی توان دارو را ناگهان قطع و داروی دیگری جانشین آن کرد,چون گاهی اوقات باعث پس زدن عضو پیوندی از بدن بیمار خواهد شد,لذا تمام داروهای اینچنینی باید به تدریج قطع شده و داروی جایگزین هم باید به تدریج اضافه شود.

گلایه بیماران از کمبود دارو

در ماه‌های اخیر برخی از بیماران و خانواده هایشان از کمبود یک سری دارو‌های ساده که محصول داخلی کشور است، گلایه دارند.

داروهایی همچون داروی اعصاب و روان فلوکستین، دارو‌های دیابتی‌ها مانند انسولین، داروی بیماران مبتلا به میگرن مانند ارگوتامین سی، دارو‌هایی مانند فاموتدین که برای مشکلات گوارشی تجویز می‌شود، دارویی مانند فنی توئین که برای بیماران صرعی است، داروی ریتالین برای بیماران اوتیسم، دارو‌های انسداد اینترلوکین ۶ – توسیلیزوماب و ساریلومابو برای بیماران کووید ۱۹ و دارو‌های معمولی همچون مفنامیک‌اسید هم دیگر در داروخانه‌ها پیدا نمی‌شوند.

«درد را از هر طرف که بخوانی درد است» و این جمله بیشتر برای بیمارانی قابل لمس است که در بخش ها و روستاهای اطراف استان هرمزگان زندگی می کنند و درگیر پیدا کردن دارو هستند، تا جایی که مجبورند کیلومترها طی کنند که به اولین داروخانه ای که شاید داروهای مورد نظرشان را داشته باشد برسند که اغلب مواقع هم با نا امیدی باید تا مرکز استان و شهرستان بندرعباس بیایند و البته باز هم شاید بتوانند در داروخانه ای دارویشان را پیدا کنند.

این موضوع زمانی درد آورتر می شود که در این شرایط خطرناک و همه گیری ویروس کرونا و باتوجه به حساس بودن برخی بیماران, این کمبود دارو آنها را مجبور کرده که برای تهیه داروی‌های ضروریشان از این داروخانه به آن داروخانه بروند.

شهروند بندرعباسی از مشکلات بوجود آمده، از نایاب شدن داروهای ساده داخلی می گوید که در این وضعیت کرونا به جای این که رفت ‌وآمد مریض را کم کنند، ۱۰ مرحله ما را می‌چرخانند، به چند داروخانه سر زدم و بدن ما الان مثل آهن‌رباست و کسی هم مراعات کرونا را نمی‌کند.

تامین مالی و حمایت از دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان

فریدون همتی استاندار هرمزگان نیز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: درخواست داریم از نظر تامین منابع مالی مورد نیاز دانشگاه علوم پزشکی استان، تامین مناسب دارو و کیت‌های تشخیص سریع کرونا، توجه و حمایت ویژه‌ای از استان هرمزگان صورت گیرد.

همچنین حسین رئیسی نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ویروس هندی در کشور درحال جولان دادن است و جان عزیزانمان را می گیرد، اذعان کرد: در بیمارستان های رودان و میناب مردم بارها از کمبود اقلام دارویی برای بیماران کرونایی ابراز گله مندی کرده اند و روزی نیست که شهروندان با مراجعه حضوری یا تماس تلفنی از کمبود دارو در بیمارستان میناب و رودان گله نکنند.

بحران دارویی در کشور به حدی رسیده که هر چند وقت یکبار، یکی از مسئولان انجمن بیماری‌ ها اعلام می‌کند که هزینه دارو به طور متوسط ماهانه ۱ تا ۱٫۵میلیون تومان افزایش پیدا کرده و بیماران قادر به تهیه دارو و ادامه درمان خود نیستند و بلافاصله مسئولان سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور با تکذیب کردن و اینکه افزایش قیمت دارو صحت ندارد به حذف صورت مسأله می پردازند.

این روزها فقط کافیست هشتگ کمبود دارو، کمبود انسولین، و یا هر کمبود دیگری را در دنیای مجازی سرچ کنید تا درد دل‌ها و غصه‌هایی برایتان نمایان ‌شود که غم و غصه خودتان را فراموش می‌کنید.

غصه کمبود‌ها در جامعه فراوان است، اما جنس کمبود دارو با هر چیز دیگری فرق می‌کند. سلامت ,مرگ و زندگی یک انسان گاهی در گرو یک دارو است.

این انسان گاهی نوزاد است، گاهی مادر یا پدر یک خانواده که به انسولین نیاز دارد، گاهی کودکیست که گرفتار بیماری خاص است و حالا باید درد بی‌داوریی را به درد بی‌درمان بیماریش اضافه کند.

داروهایی که به شدت کمیاب و حتی نایاب شده‌اند، اگرهم جایی پیدا شود به قیمت جان انسان معامله می‌شود.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=574906
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

اقتصادی