نوشیدن آب با طعم جلبک در بندرعباس/ سرپرست دانشگاه علوم پزشکی:آب بندرعباس بو می دهد اما بهداشتی است
+ پ -
نوشیدن آب با طعم جلبک در بندرعباس/ سرپرست دانشگاه علوم پزشکی:آب بندرعباس بو می دهد اما بهداشتی است

درماههای اخیر تغییر طعمو بوی آب شرب شهر بندرعباس موجب نگرانی شهروندان شده به طوری که اکثر بندری هاازخوردن آب شرب شهری خودداری کرده وبه مصرف آب معدنی روی آورده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛استمرار خشکسالی های پیاپی در استان گرم و بیابانی هرمزگان در ۱۸ سال اخیر تبعات منفی را بهمراه داشته که در برخی از مناطق استان شاهد بحران می باشیم؛ خشکسالی بسیار شدید (کاهش بیش از ۶۰ درصد از بارش نرمال) دراغلب نقاط کشور از جمله بخش­های شرق،جنوب شرق، جنوب، جنوب غرب و مرکز ایران غلبه دارد مهمترین آسیب این شرایط در بخش ذخیرههای آبی هرمزگان قابل مشاهده است.

فاجعه خشکسالی در هرمزگان در سال های اخیر تبعات خود را به رخ مردم هرمزگان کشیده که در بخش های مختلف کشاورزی،صنعت و خانگی بحران کم آبی خودنمایی می کند.

پیدایش فروچاله ها در شهرستان میناب به دلیل برداشت بی رویه آب از سفره های زیر زمینی پایین آمدن شدید سطح آب، حذف چاه‌های آرتزین، جایگزین شدن چاه های معمولی و تبدیل چاه‌های نیمه عمیق به عمیق ،تداوم آبیاری های غرقابی و از همه مهم تر انتقال شدید آب از میناب به بندرعباس است که موجب شده این خطه سبز هرمزگان با پدیده زیست محیطی روبرو شود.

بنا به گزارش مدیرعامل آبفای هرمزگان  متوسط میزان تولید آب در سال ۹۵ در شهرستان بندرعباس، دو هزار و ۱۵ لیتر در ثانیه است که از سد استقلال به میزان ۹۶۵ لیتر، چاه های دشت شمیل و نیان ۹۰۰ لیتر و چاه قنات دشت شمیل نیز به میزان ۱۵۰ لیتر در ثانیه تامین می شود.

در تابستان سال گذشته استان هرمزگان با کاهش شدید ذخایر آب ی مواجهه بود که این امر موجب  جیره بندی آب شهرستان بندرعباس در تابستان و فصل گرما شد که در سایه لطف خداوند با بارش های زمستانی تا اندازه این بحران رفع شد هم اکنون نیز در صورت مدیریت مصرف آب و کاهش ۲۰۰ لیتر بر ثانیه از میزان مصرف همچنین با کاهش سهم صنایع غرب از آب شرب، حداقل نیاز آبی شهر بندرعباس دو هزار و ۴۹۰ لیتر خواهد بود.

در ماههای اخیر تغییر طعم و بوی آب شرب در برخی محلات شهر بندرعباس موجب نگرانی شهروندان شده به طوری که اکثر بندری هااز خوردن آب شبکه آب شهری خودداری کرده و به مصرف آب معدنی روی آورده اند.

بوی لجن و فاضلاب به وضوح از آب شرب بندرعباس استشمام می‌شود که این موضوع گلایه ساکنان این شهر ساحلی را بهمراه داشته از سوی دیگر افت فشار آب نیز در مناطقی از شهر بندرعباس  مشکل ساز شده است.

مهران سالاری،از اهالی شهر بندرعباس در گفتگو با خبرنگار هرمز با اشاره به وضعیت آب شرب بندرعباس گفت:مصرف آبی که طعم فاضلاب و خاک می دهد قابل تحمل نیست چنانچه کارشناسان سالم بودن آب را تایید کردند اما نگرانی از بوی بد آب همچنان ادامه دارد.

وی اظهار کرد:استقبال از آب های معدنی در حالی در بندرعباس افزایش یافته که نحوه توزیع آب های تصفیه شده و معدنی در سطح شهر خود شبهه ناک است و نگرانی ها از سلامت این آب ها در میان مصرف کنندگان جریان دارد.

دکتر داودی ،سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان با اشاره به تغییر طعم آب شهر اعلام کرد:ممکن  است آب آشامیدنی در خصوص طعم با برخی از ذائقه ها سازگاری نداشته باشد و متفاوت باشد ولی به لحاظ قابل شرب بودن و بهداشتی بودن این اطمینان را به مردم شهر بندرعباس می دهیم که آب شرب بندرعباس پیرو نمونه برداریهای متعددی که روزانه و هفتگی  و به طور تصادفی از مناطق مختلف مورد بررسی قرار گرفته اند ،هیچ مشکلی نداشته و ندارد .

وی اظهار کرد : اصولا تصفیه آب شرب در این کارگاهها موجب می شود علاوه بر تغییر در طعم ، املاح مفید موجود در آب که برای سلامتی ضرورت دارند نیز دچار تغییر شوند.

جواد منصوری،قائم مقام شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت : آب آشامیدنی بندرعباس کاملا سالم است و طعم و بوی موجود در آن به معنای غیر بهداشتی بودن آب نیست.

وی افزود : طعم و بوی موجود درآب آشامیدنی بندرعباس به دلیل جلبک های موجود در سطح آب سد استقلال میناب است .

منصوری تصریح کرد : جلبک ها همواره به صورت طبیعی در آب پشت سدها وجود دارند اما امسال به علت سیلاب های زیاد و گرمای زودرس حجم این جلبک ها بیشتر شده است.

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff