نهم ربیع الاول آغاز دوره حیات بشریت است
+ پ -
نهم ربیع الاول آغاز دوره حیات بشریت است

نهم ربیع الاول سالروز آغاز امامت حضرت ولی عصر(عج) در سال دویست و شصت هجری است، روزی که امتداد غدیر و بلکه خود غدیری دیگر است، روزی که پیمان و بیعتی دوباره را با آن گنجینه الهی می طلبد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از مروارید نیوز ؛ نهم ربیع الاول نخستین روز امامت امام عصر علیه السلام و آغاز دوره حیاتی و مهم تاریخ بشریت و شعیه به شمار می آید بر همین اساس تعالیم اسلامی یکی از وظایف مهم هر انسان با هر دین و مذهبی انتظار فرج است که این انتظار تحقق وعده الهی بر حاکمیت صالحان و تشکل دولت اهل بیت رسول الله است .

این غیبت فلسفه ای دارد که امام صادق (ع) فرمودند : موضوع غیبت سری است از اسرار خداوند و غیبی دارد زیرا خداوند متعال حکیم است و کارهایش را از روی حکمت صادر می شود گرچه تفصیلش برای ما مجهول است و این سر غیبت بعد از ظهور قائم آل محمد (ص) بر همگان آشکار می شود .

اما یکی از قرینه ها و فلسفه غیبت شاید آزمایش و غربال انسان های صالح از غیر صالح باشد ، گروهی که ایمان ندارند باطلشان ظاهر می شود و کسانی که ایمان در اعمال دلشان ریشه کرده به وسیله انتظار فرج صبر بر شده اید و ایمان را به غیبت ارزششان معلوم می گردد.

غیبت صغری حضرت ولی عصر (عج) از آغاز ولایت ایشان تا سال ۳۲۹ هجری قمری به طول انجامید. در دوران غیبت صغری، چهار نایب خاص، امر وساطت میان امام عصر(عج) و مسلمانان را به عهده داشتند. این گروه افرادی بودند که امام حسن عسگری(ع) عدالتشان را تأیید و آنان را امین امام زمان(عج) معرفی کردند.

پس از این دوره، مرحله ی جدیدی از غیبت که به دوره ی غیبت کبری مشهور است، آغاز شد که تاکنون نیز ادامه دارد. این دوران، سخت ترین دوره ی امتحان پیروان دین اسلام است، زیرا ارتباط مستقیم با امام زمان(عج) برای همگان امکان پذیر نیست و نایب خاصی نیز وجود ندارد تا از آن امام همام، کسب تکلیف و پاسخ پرسش های مردم را دریافت کند.

به همین دلیل حضرت محمد(ص) و ائمه ی اطهار، منتظران آن امام بزرگوار را رهنمودهای فراوانی کرده اند که سبب در امان ماندن از انحراف های دنیای کنونی می شود و امید است با انجام وظایف و تکالیف مربوط به دوره‌ی غیبت، مسلمانان بتوانند زمینه ی ظهور ایشان را ایجاد کنند. در این هنگامه گروهی که ایمان محکمی ندارند، باطن خود را آشکار می کنند و افرادی که ایمان در اعماق دلشان ریشه دوانده است، فرج امام خویش را همواره از خدای خویش می خواهند.

این موضوع دارای چنان اهمیتی است که امام جواد(ع) درباره انتظار فرج فرمودند: «حضرت مهدی(عج) بعد از اینکه یادش از خاطره ها محو شد و بیشتر معتقدان به امامتش، از اعتقاد خود برگشتند قیام می کند.»

یکی از وظایف مهم هر مسلمان، انتظار ظهور حضرت قائم (عج) است، انتظار تحقق وعده الهی برای حاکمیت صالحان، وظیفه مسلمانان است.

امام صادق (ع) فرمودند: «هر فردی که دوست دارد از یاران حضرت قائم (عج) باشد باید منتظر باشد و در این حال به پرهیزکاری و اخلاق نیکو رفتار کند، این فرد چنان چه بمیرد و بعد از مردنش قائم (عج) بپاخیزد، پاداش او همچون پاداش فردی است که آن حضرت را درک کرده است. پس کوشش کنید و در انتظار بمانید. »

 

انتهای پیام/م

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff