تبلیغات تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 470161
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۸| تعداد نظرات :دیدگاه‌ها برای نمونه ای از تلاش برای تحقق مسجد طراز جامعه اسلامی/مسجدی که مجری رفع مشکلات محله است. بسته هستند
پ

نمونه ای از تلاش برای تحقق مسجد طراز جامعه اسلامی/مسجدی که مجری رفع مشکلات محله است.

مسجد صاحب الزمان (ع) در کنار انجام مراسمات عبادی مشهور به رفع نیازهای همه جانبه محله و اهالی شده است، به گونه ای که مردم محله مسجد را پشتیبان احقاق حقوق خود می دانند.

نمونه ای از تلاش برای تحقق مسجد طراز جامعه اسلامی/مسجدی که مجری رفع مشکلات محله است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ وقتی به تاریخ اسلام مینگریم شاهد کاربردهای فراوان مساجد در صدر اسلام هستیم .از مدرسه و محل کسب علم گرفته تا محل قضاوت و احقاق حقوق مردم و منشا فعالیت های اقتصادی ، تولیدی و حتی پشتیبانی جنگ ،مجموع این موارد سبب گردید که ماهیت حکومت اسلامی را با مسجد گره بخورد.

در سالهای اخیر اما مساجد تبدیل به محلی برای به جای اوری احکام صرفا عبادی گردیده  و فعالیت مسجد محدود به اقامه نماز و نهایتا برگزاری چند مراسم عبادی شده است البته در این بین مساجدی نیز هستند که در حوزه آموزشی  اقدام به برگزاری کلاس و جذب و تعلیم نوجوانان و جوانان  کرده اند که جای بسی خوشحالی دارد اما برای تحقق یک مسجد طراز در حکومت اسلامی ناکافی می باشد..

وقتی به مقایسه مسجد و جایگاه فعلی اش با مساجد در صدر اسلام و از نگاه قرآن و معصومین میپردازیم متوجه اختلاف وسیعی میشویم ؛ در آن دوران اگر کسی میخواست علمی را کسب کند معتبرترین اساتید و کرسی های درسی و بحثی را باید در کنار ستون های مساجد پیدا میکرد؛در قضاوت و اکثر نیازهای اجتماعی نیز اوضاع به همین منوال بود؛ این اجتماع افراد بر حول محور مسجد بود که جایگاه ویژه ای را برای مساجد آن زمان ایجاد کرده بود.

مسجد باید پاسخگوی نیازهای  متنوع مخاطبان خود باشد و نسبت به وضعیت فرهنگی، اجتماعی ، علمی، سیاسی ، عمرانی و حتی اقتصادی جامعه و حداقل محله خود بی تفاوت نبوده و مروج یک دین صرفا فردی نباشد، یکی دیگر از آسیب هایی که مسجد را تهدید می کند این است که محلی محدود به یک قشر خاص، سن خاص یا مختص به فقط افراد بسیار مذهبی باشد.

مسجد باید محور فعالیت یک محله قرار گیرد به گونه ای که تمامی مردم محله نسبت به مسجد احساس تعلق کرده وآن را  مرکزیت مطالبه گری،  تغییر وبهبود محله بدانند؛ این اعتماد مستلزم اقدامات مثبت و تغییر یک سری از تصورات غلط در مساجد فعلی ما است. .

درهمین زمان نیز هستند مساجدی هم چون مسجد صاحب الزمان (ع)  که در کنار انجام مراسمات عبادی مشهور به رفع مشکلات محله و اهالی شده اند  به گونه ای که مردم محله مسجد را پشتیبان  احقاق حقوق خود می دانند. برای آشنایی بیشتر با فعالیت های مسجدصاحب الزمان مصاحبه ای با علی عوض پور مسئول هیئت امنا این مسجد داشته ایم.

حل نیازهای همه جانبه محله زیر سایه مسجد

علی عوض پور،مسئول هیئت امنای مسجد صاحب الزمان (ع) در گفتگو با خبرنگار هرمز با اشاره بر لزوم ورود مسجد به رفع نیازهای همه جانبه مردم گفت: مسجد باید در زمینه های دینی، عمرانی، آموزشی و … و حتی در زمینه ایجاد صلح وصفا در بین مردم تلاش کند

وی با تاکید بر اهمیت جذب نوجوانان و جوانان به مسجد افزود: مخاطبین  این مسجد عمدتا از جوانان بوده و درمراسم اعتکاف نیز ۱۷۰ نفر حضور یافتند که اکثریت آن ها را جوانان تشکیل میدادند.

عوض پور با بیان نقش آفرینی مسجد صاحب الزمان (ع) در مطالبه گری برای رفع مشکلات محله تصریح کرد: ۵ فضای آموزشی ، ۹۵ درصد آسفالت کوچه ها ، پیگیری احداث کلانتری ، احداث ۳ خیابان جدید و ۲ پل هوایی از نمونه مطالبه گری های به نتیجه رسیده توسط اهالی این مسجد است.

وی با اشاره به نقش مهم مساجد در محرومیت زدایی افزود: گروه جهادی متشکل از اهالی این مسجد با بازسازی منازل افرد محروم برای تحقق این نقش مسجد تلاش کرده اند.

مسئول هیئت امنای مسجد صاحب الزمان(ع) با تاکید بر نقش  عمرانی مسجد خاطرنشان کرد: هم اکنون با پیگیری های صورت گرفته ۶۰ درصد ازطرح فاضلاب این محله شبکه گذاری شده و در هفته آینده نیز جلسه ای با نمایندگان مجلس و رییس اداره آب و فاضلاب در این حوزه در مسجد برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=470161
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: دیدگاه‌ها برای نمونه ای از تلاش برای تحقق مسجد طراز جامعه اسلامی/مسجدی که مجری رفع مشکلات محله است. بسته هستند

امکان ارسال نظر وجود ندارد

یادداشت

گفتگو

بین الملل