نمایندگان شیوه‌های سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری ناپیوسته را تعیین کردند
+ پ -
نمایندگان شیوه‌های سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری ناپیوسته را تعیین کردند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی شیوه‌های سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکترای ناپیوسته را تعیین کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه) خود موارد ارجاعی طرح یک فوریتی سنجش و پذیرش دانشجو را بررسی کردند.

وکلای ملت پس از بحث و تبادل نظر ماده ۵ این طرح را تصویب کردند که طبق آن سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری ناپیوسته برحسب یکی از شیوه‌های آموزشی- پژوهشی و پژوهش‌محور به شرح زیر انجام می‌شود:

الف- دکتری آموزشی- پژوهشی: سنجش و پذیرش برای ورود به دوره دکتری ناپیوسته آموزشی- پژوهشی براساس معیارهای زیر صورت می‌گیرد:

۱- آزمون‌های متمرکز (۵۰ درصد)

۲- سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری (۲۰ درصد)

۳- مصاحبه علمی و سنجش علمی (۳۰ درصد)

ب- دکتری پژوهش‌محور: سنجش و پذیرش برای دکتری ناپیوسته پژوهش‌محور براساس معیارهای زیر صورت می‌گیرد:

۱- آزمون‌های متمرکز (۳۰ درصد)

۲- سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری (۲۰ درصد)

۳- مصاحبه علمی و بخش علمی (۳۰ درصد)

۴- تهیه طرح‌واره (۲۰ درصد)

تبصره ۱- برگزاری آزمون‌های متمرکز زیر نظر هر یک از وزارتین و از طریق سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز سنجش آموزش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌شود. شورا می‌تواند با لحاظ بند ت ماده ۱ از ظرفیت دانشگاه‌های کشور اعم از دولتی و غیردولتی در برگزاری آزمون متمرکز استفاده نماید.

تبصره ۲- هریک از وزارتین مکلفند در چارچوب آمایش آموزش عالی کشور، سالانه نسبت به تعیین سقف ظرفیت مجاز پذیرش دانشجو برای تمامی رشته‌محل‌های مورد تایید شورای گسترش خود اقدام نمایند.

تبصره ۳- طرح‌واره موضوع بند ۴ دکترای پژوهش‌محور باید در جهت رفع یکی از مشکلات ملی باشد و به تصویب دستگاه اجرایی ذیربط رسیده باشد.

تبصره ۴- شورای سنجش و پذیرش دانشجو می‌تواند هر سه سال یکبار نسبت به اضافه نمودن معیارهای دیگر و تعدیل حداکثر ۱۰ درصد معیارهای موجود اقدام نماید. زمان اعمال این تغییرات حداقل یک سال پس از اعلام عمومی آن است.

براساس این گزارش؛ نمایندگان مجلس ماده الحاقی این طرح را نیز برای بررسی بیشتر به کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری ارجاع دادند.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff