تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 338725
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۲| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

بررسی عوامل مستعد رشد جرایم و مفاسد در جامعه ایرانی/ ریزش با جرم، رویش با حرم

بحث حاشیه نشینی مختص شهر تهران نیست، وقتی اشتغال در یک شهرستان نباشد، وقتی که در سه سال اخیر چند هزار واحد تولیدی در شهرستان ها تعطیل می شود، به واسطه ی گره زدن تمام امور کشور به مذاکرات هسته ای از طرف دولت خوب طبیعتا حاشیه نشینی شکل می گیرد و مادر بسیاری از مفاسد می شود.

بررسی عوامل مستعد رشد جرایم و مفاسد در جامعه ایرانی/ ریزش با جرم، رویش با حرم

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از فرهنگ کده ؛ حادثه قتل ستایش دختر شش ساله توسط نوجوان ۱۵ ساله پدیده ایست که به راحتی نمی توان از آن گذشت این پدیده به موضوع تحقیق بسیاری از رواشناسان و جامعه شناسان تبدیل شده و البته در تحلیل مساله نگاه اجتماعی و جرم شناختی بسیار بر نگاه فردی و روانشناختی ارجحیت دارد.

 

در گفتگو با سید علیرضا آل داوود کارشناس فضای مجازی تلاش داریم تا زمینه های جرم خیز موجود در جامعه کنونی ایران را بررسی کنیم . سوالات بسیاری در این زمینه وجود دارد. سوالاتی که سعی در یافتن سرنخی از بافنده ی زنجیره ی عواملی را داشت که امیرحسین را به چوبه ی دار و ستایش را به خفقان ابدی می کشاند و زنجیره ای که در کمین همه جوانان و نوجوانان ایرانی است و باید شناخته و هرچه بیشتر به جامعه معرفی گردد. امیر حسین در این سن کم به الکل اعتیاد داشت.آیا واقعا هیچ ارگانی بر روی عبور الکل از مرز و ساخت این محصولات در داخل کشور دخالت ندارد تا جلوی آن را بگیرد؟

 

با توجه به این که امیر حسین به الکل نیز اعتیاد داشته و البته ما در یک کشور اسلامی زندگی می کنیم! به اعتقاد بنده موضوع ورود مشروبات الکلی و مواد مخدر به داخل کشور یک موضوع سازمان یافته است، یعنی افرادی هستند که نفوذی دشمن هستند.

 

حضرت آقا در سال گذشته به جریان نفوذ در داخل کشور، درتمامی عرصه ها، اشاره کردند. در تمامی عرصه ها این جریان فعال است، از جمله: رساندن الکل و مواد مخدر به جامعه ی ما. این محصولات مسلما با وانت وارد کشور نمی شود که چهار دانه از آن بیشتر در کلان شهری مثل تهران نباشد؛ وقتی هم اکنون این محصولات در میان عده ای از مردم دست به دست می شود. این ها باید با تریلی و کانتینر وارد کشور شوند. پس چه کسانی این ها را می آورند که جلوی ورود آن گرفته نمی شود؟ کارخانه و آشپز خانه هایی که شیشه تولید می کنند، خیلی زیاد شده اند.

 

شیشه خیلی در فساد جنسی افراد مؤثر است و ترکیبات محرک به شدت درون آن فراوان است. یک چیز را هم بدانید قبل از این در شبکه های ماهواره ای مثل شبکه من و تو در برنامه بفرمایید شام تبلیغ بسیار نرم و خزنده ی خوردن مشروب می شد، که کدام نوع شراب چطوری باید خورده شود و کدام نوع آن با کدام غذایی ایرانی بیشتر سازگار است و …. شاید خیلی ها ندانند اسپانسر اصلی شبکه ی من و تو در انگلیس یک کارخانه ی مشروب سازی است.

 

این مسئله خودش را نشان می دهد، در شبکه های ماهواره و بعد تبلیغ مشروب در کانال ها و گروه های تلگرامی که دهان به دهان می چرخد.نفوذ و جنگ نرم که دشمن علیه ایران اسلامی پیش گرفته است، یک حرکت بسیار شدید، بی سابقه و همه جانبه است.

 

متاسفانه اگر نفوذی هایی هم دشمن در داخل کشور داشته باشد که موجب سرخوردگی ملت شوند و باعث باز شدن جاده ی دشمن در کشور و بی ثبات سازی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی شوند، متاسفانه سرعت دشمن چند برابر می شود. این ها کمک می کند به این که یک نوجوان ۱۵ ساله و هزاران نمونه دیگر که رسانه ای نشده، متاسفانه به یک سری روابط غیر اخلاقی و بعد هم مشروب مبتلا شود، آن هم در شهرستانی که تقریبا منطقه ی مذهبی است، متاسفانه این اتفاق و اتفاق های مشابه رخ می دهد.

 

الان در حاشیه ی شهر تهران نیز مواردی از این دست وجود دارد که شاید قتل نباشد ولی درجات پایین تری از آن دیده می شود، این پدیده را در رشد چرایم چقدر موثر می بینید؟ بحث حاشیه نشینی مختص شهر تهران نیست، وقتی اشتغال در یک شهرستان نباشد، وقتی که در سه سال اخیر چند هزار واحد تولیدی در شهرستان ها تعطیل می شود، به واسطه ی گره زدن تمام امور کشور به مذاکرات هسته ای از طرف دولت خوب طبیعتا حاشیه نشینی شکل می گیرد و مادر بسیاری از مفاسد می شود.

 

شما ببینید وقتی شخص در شهرستان بی کار می شود ، می آید به سراغ شهر بزرگ تر، کلان شهر. تهران، اصفهان، مشهد و الان این سه شهر درگیر حاشیه نشینی هستند. خوب این فرد از سر فقر، از شهر خود به شهر بزرگ تر، به امید کار، می روند. خوب این فرد که الان توانایی زندگی در داخل شهر را ندارد، در صورتی که افراد در جنوب شهر هم از نظر مالی فاقد این توانایی هستند، بنابراین مجبور می شوند که به حاشیه ی شهر ها بروند. این حاشیه های شهر ها را دشمن هدف گرفته است.

 

متاسفانه باند های مافیایی هم هستند که از این فرصتهای به وجود آمده استفاده می کنند. بالاخره شخصی که به صورت سازمان یافته مواد مخدر را وارد کشور می کند و این مقدار مسیر طولانی، مواد مخدر و الکل را به شهر تهران می رساند، به جامعه ی هدف نیاز دارد، خوب اگر مصرف کننده ای هم نباشد، آن فرد هم نمی تواند چیزی وارد کند.

 

متاسفانه دامنه هجمه ی فرهنگی علیه کشور آنقدر گسترده شده که با وجود تلاش های نیروی انتظامی و قوه ی قضاییه در کشف آن ها، مقابله همچنان بسیار سخت می باشد. حالا شما به همه ی جرایمی که در حاشیه نشین ها هست جرایم فضای مجازی را هم اضافه کنید که هر روز رشد می کند و تعداد بیشتری از مردم را درگیر خود می کند. این بحث باید یک کار حکومتی دقیق بر رویش انجام شود.

 

این همان نکته ای است که رهبرانقلاب فرمودند؛ ایشان، در دیدار با معلم ها، فرمودند که دشمن به دنبال گرفتن هویت مستقل است. وقتی ما می بینیم که فرد هویت مستقل فردی، اجتماعی و فرهنگی خودش را از دست می دهد، اولین توطئه ای که دشمن در حوزه ی جنگ نرم در این جا راه اندازی کرده است و بعضی از خائنین ساده اندیش در جریان مدیریت داخلی وقتی هویت مستقل از آن ها گرفته می شود، انواع امیرحسین ها در جامعه ی ما زیاد می شود، شاید دچار این جنایت نشوند، ولی در سطوح پایین تر درگیر فساد می شوند. از این هویت مستقل ملی، ایرانی و مذهبی که دارند، دور می شوند و به جای این که تمام آرمان فرد بشود دفاع از وطن و پیشرفت آن، می شود مسائل جنسی، می شود اعتیاد، می شود الکل و خشونت و دشمن هم همین را می خواهد.

 

البته نباید همه چیز را سیاه دید از آن طرف هم حرفی برای گفتن داریم. شما الان جوان هایی را هم در کشور می بینید که این ها سنشان ۱۹،۱۸ و۲۰ ساله بوده و می خواهند بروند دفاع از حرم، و به مدافعان حرم بپیوندند. ما الان در داخل کشور شهید ۱۹-۲۰ساله داریم. پس انقلاب از این طرف هم رویش دارد، اگر از یک طرف ریزش در داخل انقلاب است، رویش هایی هم هست و جوان هایی هستند که پرچم و علم امر به معروف و نهی از منکر را در داخل کشور بلند کنند، مثالش هم همین جبهه ی مردمی مقابله با فساد در فضای مجازی است که بحث امر به معروف و نهی از منکر در فضای مجازی را تشدید داده و با قدرت هم ادامه می دهد، ما باید این جنبه را تقویتش کنیم.

 

در زمانی که مسئله ی قتل ستایش اتفاق افتاد، شبکه های آمریکایی و انگلیسی سعی در ایجاد تفرقه میان مردم افغان و ایران داشتند، نظر شما درباره هدف از آن ها در بیان چنین مسائلی چیست؟ ببینید هدف دشمن و مخصوصا انگلیس خبیث، از سال ها و قرن ها قبل ضرب المثلی داشتند که تفرقه و فتنه بینداز و حکومت کن. این سیاست انگلیسی ها است که  بین همه ی ملت ها اختلاف ایجاد بکنند و منافع خودشان را از این اختالفی که ایجاد کرده اند به دست بیاورند.

 

این فقط در حوزه ی اخبار مربوط به ستایش نیست، اخیرا یک مستند ضد مدافعان حرم افغانستانی در رسانه های غربی پخش شده است. این فقط در زمینه ی ستایش نیست که آمده اند و بین دو کشور دوست و برادر ایران و افغانستان تفرقه ایجاد بکنند. بیشترین مهاجرین افغانستانی، برادران و خواهران مسلمان ما چه شیعه و چه سنی بوده که به ایران مهاجرت انجام داده اند و البته بهترین حالت پذیرایی از این دوستان در ایران اسلامی انجام شده است. شما به این مهاجرینی که از سوریه به اروپا می روند نگاه کنید که چگونه مردم را دستگیر می کنند و شکنجه می دهند.

 

ما باید این را به برادران و خواهران و مردم مهاجر افغانستان که در کشور ما زندگی می کنند و همه ی دنیا و غرب بگوییم که چه طور این همه رویش را در مدافعان حرم از میان ملت شریف افغان نمی بینند، آن وقت این را که یک نوجوانی به سبب همان توطئه های خودشان و خیانت بعضی از مسئولان داخلی، چنین اشتباهی را مرتکب می شود، مورد هجمه ی خود قرار می دهند؛ از آن طرف و شرافت مسلمانان دیگری به کشور سوریه یا عراق ّ بچه های مدافع حرم سنی را که حتی برای دفاع از عزت می روند، نمی بینند. این شیوه ی نفاقی است که به راه انداخته اند و می طلبد که هوشیاری مردم را در این قسمت ارتقاء دهیم و برای مردم تبیین کنیم که هیچ مشکلی بین ایران و افغانستان وجود ندارد و دو کشور برادر هستیم.

 

ما افتخار می کنیم که برادران مسلمان شیعه وسنی ما در کنار ما زندگی می کنند و چون هم اکنون شرایط کشورشان مناسب نیست، ما با آغوش باز پذیرای این مردم شریف هستیم و به آن ها  نباید فریب دشمن را در این احترام می گزاریم و البته زمینه ها خورد که آن هم وظیفه ی رسانه هاست تا با بصیرت افزایی و افزایش آگاهی مردم به این هدف برسند.

 

در نهایت، به عنوان آخرین سؤال، چه پیشنهادی برای خانواده ها دارید تا فرزندانشان تنها به خاطره ای تلخ همچون ستایش برای آن ها تبدیل نشوند؟

 

ارتقاء سواد رسانه ای و سواد فضای مجازی یکی از موضوعات مهمی است که آن ها باید فرا بگیرند و بر فرزندان خودشان نظارت داشته باشند. بازگشت به فرهنگ ایرانی اسلامی برای تربیت و یادگرفتن روش های تربیت اسلامی بسیار مهم هست. این که خانواده ها نیاید برای ساکت و سرگرم کردن فرزندانشان ماهواره را به داخل منزلشان بیاورند. نباید این عرف غلط رواج در کشور داده شود که اگر مثلا فرزند ما در داخل منزل تبلت یا گوشی های هوشمند نداشته باشد، عقب مانده یا بی کلاس است  و باید با این عرف منفی و غلط مقابله بشود. باید عزیزان مسئول دست اندر کار بیایند و در حوزه ی  شبکه ی ملی اطلاعات و فضای مجازی، با مجرمانی که در این حوزه بسیار تاثیرگذارند، باید مقابله بشود. باید با کسانی که با بد پوششی و با بد حجابی و این گونه رفتار ها، آزادی مردم کشور را به داخل خیابان ها و اجتماع محدود می کنند، باید برخورد جدی بشود.

 

باید ابتدا با روش های ایجابی آن ها آگاه بشوند،، چون این گونه بد پوششی خانم ها و آقایان و این گونه محرکات باعث تهییج جنسی می شود، باعث محدود شدن آزادی های فردی طبق شرع اسلام در حوزه ی اجتماعی می شود و باعث آزار دیدن خیلی از مؤمنین در جامعه می شود. سپس، اگر اصرار به انجام کار مجرمانه ی خودشان داشتند، این ها مطمئنا وفتی به قانون اجتماعی ما احترام نمی گزارند، بعد از رها شدن در جامعه، باید با آن ها برخورد فردی شدید بشود و این ها می طلبد که قوه ی قضاییه ی ما بیاید و قوانین به روز، به هنگام و قوی یا متناسب با شرایط امروز فضای مجازی تدوین بکند.می توان گفت که این آگاهی دادن در شرایط فعلی جامعه ی ما بسیار حیاتی است.

 

آموزش و پرورش هم باید بیاید و برخی از روش های غلطتش را در زمینه ی سیم کارت و تبلت دانش آموزی تصحیح کند و اگر شبکه ی ملی اطلاعات راه بیفتد، شما مطمئن باشید، این نظام محتوایی را که بچه ی نوجوان زیر ۱۸ سال در استفاده از اینترنت به آن احتیاج دارد، در سایه ی یک شبکه ی امن، قوی و سالم، با هزینه ی بسیار پایین تر می تواند پیدا کند.

 

به عنوان نکته ی آخر،مسئولانی که در حوزه ی فناوری و اطلاعات و ارتباطات در حال فعالیت هستند، باید توجه داشته باشند که هم در دنیا عقوبت رواج اینترنت کثیف آمریکایی را که مسبب بسیاری از فجایع امروزی است، باید پاسخ گو باشند و هم در آخرت. این نکته ی مهمی است که لازم دانستم به آن اشاره کنم که شما مسئولان در برابر دریافت فایل های مستهجن، فایل های مخرب ضد دینی، سیاسی، اجتماعی و شبهات فکری که در آن جا است، مسئول هستید و باید در روز قیامت پاسخ گو باشید.

 

این نکته را هم لازم است اشاره کنم که استفاده از شبکه های اجتماعی ایرانی که سالم هستند، البته تحت نظارت خانواده ها، تحت بعد از آموزش صحیح، باید این ها استفاده شوند، مثال به جای اینستاگرامی که متعلق به فیس بوک است، واتس آپی که متعلق به فیس بوک است، با آن همه منکراتی که داخلش یافت می شود، از نمونه های شبکه های ایرانی استفاده بشود. به جای نرم افزارهای پیام رسانی تلگرام، لاین، وی چت و وایبر که فضاهای بسیار کثیفی هستند، می توان از شبکه های اجتماعی بیسفون، سالم و سروش داخلی استفاده کرد تا ارتباطات تسهیل و هزینه ی آن نیز کاهش یابد، یعنی مردم می توانند این ها را در داخل کشور استفاده کنند.

 

این را هم بگویم بعضی از مردم فکر می کنند که اگر از شبکه های اجتماعی داخلی استفاده کنند، اطلاعاتشان کنترل می شود، ما باید بگوییم که اصال این طوری نیست! همان طور که الان مردم از سیم کارت و اینترنتی که خود دولت در اختیارشان قرار می دهد استفاده می کنند و شنود اطلاعاتی نمی شوند، در شبکه های اجتماعی هم این شنود از طرف دولت انجام نمی شود.

 

مردم باید همان طور که به اینترنت و سیم کارتی که در داخل کشور در اختیارشان قرار می گیرد اعتماد می کنند، باید به این برنامک های پیام رسان ایرانی نیز اعتماد کنند. در سال های اخیر، حتی یک مورد هم پیدا نمی شود که دولت او را شنود اطلاعاتی کرده و به کسی آسیب رسانده باشد، مگر با مجرم و کسی که از او شکایت شده و در این فضا مجرم است و ترویج منکرات را می کند که با او به شدت برخورد خواهد شد، ولی هیچ گونه از این مواردی که در حوزه ی شبکه ی ملی اطلاعات گفته می شود، صحیح نیست؛ مواردی چون: قطع اینترنت و کنترل دولت صحت ندارد. این دست شایعات برای این است که آن ها هم بتوانند در حوزه ی تجاری، این اینترنت آمریکایی را به ما بفروشند.

 

وقتی می بینند ورود ارز به داخل کشور را به شدت به دنبال خواهد داشت، افرادی که در این جا ذی نفع هستند، موانع را در مقابل ایجاد شبکه ی ملی اطلاعات پهن می کنند. از آن طرف به مقاصد فرهنگی، اجتماعی و سیاسی که به آن اشاره شد، به راحتی در به آن دست پیدا می کنند. این ها به نظر من موضوعاتی است که باید عملی شود.

 

انتهای پیام/ی

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=338725
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,496 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی