تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 347378
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

نقش حجاب در ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی

یکی دیگر از فواید مهم حجاب در بعد اجتماعی ، حفظ و استیفای نیروی کار در سطح جامعه از یک سو و ایجاد ثبات و فضای معنوی و به دور از بی بند و باری از سوی دیگر است.

نقش حجاب در ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛  حجاب و پوشش ، در ابعاد مختلف دارای آثار و فواید زیادی است که در این متن به بعضی از مهم ترین آنها اشاره خواهیم کرد  :

فایده حجاب در بعد فردی :

یکی از فواید و آثار مهم حجاب در بعد فردی ، ایجاد آرامش روحی و روانی بین افراد جامعه است که یکی از عوامل ایجاد آن عدم تهییج و تحریک جنسی است که  در مقابل ؛ فقدان حجاب و آزادی معاشرت های بی بند و بار میان زن و مرد ، هیجانها و التهابهای جنسی را فزونی می بخشد . رعایت حجاب و پوشش اسلامی نه تنها احساس وقار و متانت زن را به لحاظ روحی – روانی افزایش می دهد ، بلکه زمینه را برای هر گونه فعالیت اجتماعی و مشارکت اجتماعی به نحو بهینه فراهم می آورد و فضایی  توام با آرامش فکری و عملی در بستر جامعه برای خود فرد و آحاد اجتماع ایجاد می کند .

فایده حجاب در بعد خانوادگی :

همچنان که در علل پیدایش حجاب ذکر شد، رعایت حجاب باعث استحکام بیش از پیش خانواده می گردد و برعکس ، فقدان حجاب باعث انهدام نهاد خانواده می شود ، حداد عادل در کتاب فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی در صفحات ( ۶۹ و ۷۰ ) تاثیر برهنگی را در اضمحلال و خشکیدن درخت تنومند خانواده ، این گونه بیان کرده است : در جامعه ای که برهنگی بر آن حاکم است ، هر زن و مردی همواره در حال مقایسه است ، مقایسه ی آنچه دارد با آنچه ندارد و آنچه ریشه ی خانواده را می سوزاند این است که این مقایسه آتش هوس را در زن و شوهر و مخصوصا در وجود شوهر دامن می زند . زنی که بیست یا سی سال در کنار شوهر خود زندگی کرده و با مشکلات زندگی دست و پنجه نرم کرده در غم و شادی و هم و غم زندگی او شریک بوده است ، پیداست که اندک اندک بهار چهره اش شکفتگی خود را از دست می دهد و روی در خزان می گذارد . در چنین حالی که سخت محتاج عشق و مهربانی و  وفاداری همسر خویش است ، ناگهان زن جوان تری از راه می رسدو در کوچه و بازار ، اداره و مدرسه با پوشش نامناسب خود به همسر او فرصت مقایسه ای می دهد و این مقدمه ای می شود برای ویرانی اساس خانواده و بر باد رفتن امید زنی که جوانی خود را نیز بر باد داده است و همه ی خواهران جوان لابد می دانند که هیچ جوانی نیست که به میانسالی و پیری نرسد و لابد می دانند که اگر امروز آنان جوان و باطراوتند در فردای بی طراوتی آنان ، باز هم جوانانی هستند که بتوانند برای خانواده فردای آنان ، همان خطری را ایجاد کنند که خود آنان امروز برای خانواده ها ایجاد می کنند . رعایت حجاب و پوشش مناسب ، فضای روحی و معنوی خانواده را برای یک زندگی آرام و توام با آرامش و اعتماد فراهم می کند . به عبارتی حس اعتماد زن و شوهر نسبت به هم نه تنها بیشتر می شود بلکه هر گونه ابهام و تردید در فضای خانواده را از بین می برد ، چرا که اگر زن و شوهر این حس اعتماد را داشته باشند ، انسجام و یکپارچگی خانواده را حفظ خواهند کرد ،اما اگر بی اعتمادی در فضای خانه حاکم شود موجبات بروز اختلاف و کشمکشها و درگیریها در فضای خانه به وجود آمده و چه بسا زمینه را برای طلاق و جدایی از یکدیگر فراهم کند .

فایده حجاب در بعد اجتماعی

یکی دیگر از فواید مهم حجاب در بعد اجتماعی ، حفظ و استیفای نیروی کار در سطح جامعه از یک سو  و ایجاد ثبات و فضای معنوی و به دور از بی بند و باری از سوی دیگر است . بر خلاف نظام ها و کشورهای غربی که میدان کار و  فغالیت های اجتماعی را با لذت جویی های جنسی در هم می آمیزند اسلام می خواهد با رعایت حجاب و پوشش ، محیط اجتماع از این گونه لذت ها پاک شده و لذت های جنسی فقط در چارچوب خانواده و با ازدواج مشروع صورت گیرد .

با این نگرش نه تنها فضا برای هر گونه فعالیت اجتماعی مستعد می شود ؛ بلکه زمینه های مشارکت و حضور یکپارچه زن را در عرصه های مختلف اجتماع برای فعالیت های اجتماعی فراهم می کند .

انتهای پیام /

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=347378
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,749 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی