نقش بندر تاریخی کنگ و دریانوردانش در حفظ حرفه لنج سازی+تصاویر
+ پ -
نقش بندر تاریخی کنگ و دریانوردانش در حفظ حرفه لنج سازی+تصاویر

کنگ و دریانوردانش نقشی اساسی در طول قرن‌های اخیر در باب تامین اقلام و مایحتاج مردم خطه جنوب با پرداختن به تجارت داشته‌اند و در این میان لنج سازی به عنوان اشتغال پایه به شمار می‌رفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، اغلب تاریخ دانان و جامعه شناسان، بندرکنگ را به عنوان بندر دریانوردان می‌شناسند. اهالی این بندر از دیرباز در این منطقه به دریانوردی مشغول بوده و حتی برای نخستین بار به برخی از سواحل و بنادر در آنسوی دریاها دست یافته‌اند تا جایی که خیلی‌ها معتقدند سندباد بحری از اهالی کنگ بوده است.

 

کنگ و دریانوردانش نقشی اساسی در طول قرن‌های اخیر در باب تامین اقلام و مایحتاج مردم خطه جنوب با پرداختن به تجارت داشته اند و دریانوردان این بندر علاوه بر دریانوردی، خود لنج‌سازی و شناور سازی را نیز آموخته و حتی با ابداع روش‌ها و تکنیک‌های جدید بر غنای این صنعت در ساحل جنوب کشور کمک کرده اند.

 

صنعتی که امروز علیرغم ورود تکنولوژی‌های جدید کماکان مشتری‌ها و متقاضی‌هایی دارد به نحوی که با گذری بر آبهای خلیج‌فارس درمی‌یابیم که این شناورهای چوبی موسوم به لنج در اقصی نقاط این پهنه آبی دیده می‌شوند.

 

علاوه بر کنگ در بنادری همانند قشم نیز کماکان کارگاه‌های لنج‌سازی فعال هستند و به سفارش مشتریان پاسخ می‌دهند این در حالی است که طی دو دهه اخیر در هرمزگان چندین و چند کارگاه تولید شناورهای مدرن فایبرگلاس و یا آلومینیومی نیز آغاز به کار کرده است.

 

تصاویر مربوط به کارگاه‌های لنج سازی در شهر کنگ از توابع شهرستان بندرلنگه در استان هرمزگان است، لنج سازی در گرمای برخی اوقات بالای ۴۵ درجه گرما طاقت فرسا است و توانی مضاعف می طلبد.

 

1 (29) 12111 1 (2) 1 (3) 1 (4) 1 (5) 1 (6) 1 (7) 1 (8) 1 (9) 1 (10) 1 (11) 1 (12) 1 (13) 1 (14) 1 (15) 1 (16) 1 (17) 1 (18) 1 (19) 1 (20) 1 (21) 1 (22) 1 (23) 1 (24) 1 (25) 1 (26) 1 (27) 1 (28)

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff