تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 359556
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ - ۷:۰۴| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
گفتگو/استاد حوزه و دانشگاه بندرعباس:

نفوذ و تهاجم فرهنگی واقعه کربلا را رقم زد / خودباختگی فرهنگی عامل گرفتاری جوامع بشری است

استاد حوزه و دانشگاه بندرعباس با بیان اینکه واقعه کربلا نشانه بارز تهاجم فرهنگ جاهلی علیه فرهنگ اسلام ناب است ، گفت: همه گرفتاریها و بدبختی ها تمامی جوامع بشری هنگامی شروع شد که رفتار بیگانه دیگری راجایگزین فرهنگ خود کردند.

نفوذ و تهاجم فرهنگی واقعه کربلا را رقم زد / خودباختگی فرهنگی عامل گرفتاری جوامع بشری است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ مریم ریاضی تهرانی استاد حوزه و دانشگاه  با اشاره به اینکه واقعه کربلا نشانه بارز تهاجم فرهنگ جاهلی علیه فرهنگ اسلام ناب است ، اظهار داشت: همه گرفتاریها و بدبختی ها تمامی جوامع بشری هنگامی شروع شد که از فرهنگ خودی فاصله گرفتند و یک فرهنگ و یک اخلاق و یک رفتار بیگانه ی دیگری راجایگزین فرهنگ خود کردند.

وی افزود: در قیام کربلا هم با تهاجم فرهنگ جاهلی علیه فرهنگ اسلام ناب هنگامی که فرهنگ اسلامی را به مسلخ بردند ؛ در بحث واقعه کربلا که به وجود آمد ؛ و الا به یکباره که جرات آن را نداشتند و نه می توانستند !! پس می بینیم که فرهنگ چقدر تاثیر دارد .

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: اگر به خوبی ، قضیه کربلا و عاشورا را بررسی و مورد تفحص قرار دهیم خواهیم دانست که همه گرفتاریها و بدبختی ها نه تنها مسلمانان  بلکه تمامی جوامع بشری هنگامی شروع شد که از فرهنگ خودی فاصله گرفته اند و یک فرهنگ و یک اخلاق و یک رفتار بیگانه  دیگری جایگزین فرهنگ آنان شد .

وی تصریح کرد: با آمدن فرهنگ بیگانه و جایگزین شدن آن به جای فرهنگ اصیل آن گاه باید شاهد هر گونه حادثه ای بود و در کربلا هم گرفتاری از آنجایی آغازیدن گرفت که اسلام در بین مسلمانها کم رنگ شده و خلق و خوی اشرافی گری و جاهلی جایگزین دستورات و سفارشات پیامبر صل الله علیه واله گشته بود و زمانی که چنین اتفاقی افتاد کشتن حسین علیه السلام نیز سهل و آسان گردید .

تهرانی اظهار داشت: همه بدبختی ها هم از آنجا ناشی شد که مسلمانان از اسلام و دستورات پیامبر صل الله علیه واله فاصله گرفتند و دیگری جایگزین آن شد و وقتی اینگونه بشود حسین علیه السلام به قتلگاه برده می شود .

وی افزود: امام حسین علیه السلام منادی اسلام ناب بود و آنها نمی توانستند حسین علیه السلام را ببینند که بر اخلاق و فرهنگ و رفتار آنان خرده بگیرد !

این استاد حوزه و دانشگاه متذکر شد:!  جرم حسین علیه السلام آن بود که مثل آنان نبود و آنها (یزید و یزیدیان ) به حسین علیه السلام می گفتند باید مثل آنان باشد و چون حسین علیه السلام چنین نکرد سر او و یارانش را بریدند تا ثابت کند که اگر دیگران مثل آنها نباشند حاضرند هر کاری ولو سر بریدن باشد بکنند و این بزرگترین درس است برای امروز ما که تهاجم فرهنگی به یکباره شکل نمی گیرد.

این استاد حوزه و دانشگاه تاکید کرد:  بلکه به تدریج همانند غده ای سرطانی خود نمایی می کند و می کشد و در کربلا هم اینگونه شد یعنی اینطور نبود که یزد یک شبه همه مردم را یزیدی بکند و به جنگ حسین علیه السلام ببرد! خیر چنین چیزی نبود ! بلکه این تهاجم نیم قرن طول کشید و در محرم سال ۶۱ هجری بروز کرد.
تهرانی در پایان به اشاره به خطر فاصله گرفتن مسلمانان از اسلام ناب گفت: از غنایم و بذل و بخشش های بیشمار در زمان عثمان گرفته تا عمل نکردن به سفارش پیامبر صل الله علیه واله در سقیفه بنی ساعده و از واگذاری شام به معاویه ای نالایق تا شهادت امام علی علیه السلام در مسجد کوفه که آن شامی گفت علی علیه السلام در مسجد چه می کرد ! و اینها همه یعنی اینکه مردم و مسلمانان نیم قرن از اسلام ناب فاصله گرفتند و به همان اندازه که از اسلام ناب فاصله گرفتند ، به کفر و جاهلیت نزدیک شدند و در چنین موقعیتی بود که کربلا ایجاد شد .

 

انتهای پیام/م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=359556
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,525 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی