تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 324569
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۷:۵۳| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

نفت در نگاه مقام معظم رهبری

رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی شدنی است و راهش سرمایه گذاری بر روی تولید و استعدادهای درونی است.

نفت در نگاه مقام معظم رهبری

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ یکی از بزرگترین بلیّات اقتصاد ما و نه فقط اقتصاد ما، بلکه بلیّات عمومی کشور یکی از سخت ترین آسیب های اقتصادی ما، مایه ی فروریختگی های اقتصادی و فروریختگی های سیاسی و اجتماعی » و… همه و همه تعابیری است که رهبرانقلاب در خصوص نفت و وابستگی به نفت به کار برده اند!

 

ایشان حتی تصریح میک‏نند:آن جوانانی که نمی دانند رژیم گذشته با این کشور چه کرده است، بدانند یکی از ده ها کار خیانت آمیزی که کردند، این است! اقتصاد این کشور را متّکی به نفت کردند که به آسانی هم نمی شود آن را تغییر داد و دگرگون کرد!

 

•اما مگر نفت چیست و وابستگی به آن چه نقصانی ایجاد می ک‏ند که این چنین از سوی رهبرانقلاب در خصوص آن سخن گفته می شود؟ پاسخ به این پرسش را میتوان در لابه لای بیانات خود ایشان به خوبی دریافت.
•ضربه خوردن کشور از اخم دشمن
•این همه از تحریم می نالیم، علتش نفت است اگر اقتصاد ما اینقدر به نفت وابسته نبود، از تحریم این همه نمی رنجیدیم  رهبر انقلاب می فرمایند: اینکه دشمن میتواند ما را تحریم کند و مثلاً دست روی نفت ما بگذارد و این ما را آزار میدهد، به خاطر این است که ما نفت را در زندگی خودمان و در اقتصاد خودمان عمده کرده ایم.

 

•ایشان تصریح میک‏نند: فکر اساسى این است که کارى کنید که کشور از اخم دشمن ضربه نبیند، از تحریم دشمن لطمه نخورد و راه هایى هست… میشود این حربه را از دست دشمن گرفت، و اگر چنانچه چشم ما به دست دشمن باشد که آقا، اگر این کار را نکردى تحریم باقى می ماند.فایده اى ندارد کما اینکه آمریکایى ها با کمال وقاحت دارند می گویند اگر در قضیّه ى‌ هسته اى ایران کوتاه هم بیاید، تحریم ها یک جا و همه برداشته نخواهد شد.

 

•رهبر انقلاب راه را نشان می دهند و اینکه چگونه بعد از برجام با طراحی دشمن قیمت نفت به حداقل رسید را متذکر می شوند: کارى کنید که تحریم بی اثر بشود. بارها ما گفت هایم کارى کنید که وابستگى مالى کشور به نفت کم و کم و کمتر بشود؛ خب، شما ملاحظه میک‏نید در ظرف مدّت کوتاهى قیمت نفت را به نصف میرسانند.

 

وقتى ما وابسته به نفت باشیم، مشکل براى ما درست میشود؛ این فکر را باید کرد. از جمله ى‌ بزرگترین مسئولیت هاى مسئولین کشور همین است که کارى کنند اگر دشمن دلش نخواست تحریم را بردارد، به رونق کشور و پیشرفت کشور و رفاه مردم ضرب هاى وارد نشود؛ راه آن چیست. راه آن این است که مراجعه کنیم به درون کشور، به درون ملّت، از نیروهاى درونى کشور استفاده کنیم.
•پس اولین مشکلی که اقتصاد نفتی برای کشور ایجاد میک‏ند، آسیب پذیری در مقابل نقشه ی بیگانگان است. وقتی آنان نیاز کشور و وابستگی کشور به نفت را ببینند، با کاهش قیمت نفت یا با جلوگیری از امکان فروش آن با حربه های مختلفی چون تحریم، می ک‏وشند کشور را دچار مشکل کنند.

 

مفت فروشی ثروت ملی
آینده، نوبت جنگ انرژی است. آن روز قدرتمندی و ذلت کشورها را انرژی تعیین خواهد کرد. درست از همین روست که انرژی هسته ای اینقدر برای غرب مهم است و ای نقدر دستیابی ایران بدان هزینه داشته و دارد. یکی از منابع انرژی که از قضا تجدیدناپذیر هم هست، نفت است که البته در موارد متعدد ناگزیر شد هایم آن را به بهایی بسیار اندک و ناچیز بفروشیم.
رهبر انقلاب در سال ۷۹ اشاره کردند: «امروز هم قیمت نفت ارزان است. امروز هم پولی که تولیدکنندگان نفت برای نفت میگیرند، حقیقتاً شاید بشود گفت یک دهم پولی است که باید بگیرند. من این را به شما عرض کنم، پولی که امروز دولت های وارد کننده نفت به عنوان مالیات دریافت میک‏نند، بیشتر از سودی است که کشورهای صادر کننده نفت از پول فروش نفت به دست می آورند! » بعد از برجام نیز قیمت نفت طی ماه های اخیر به شدت کاهش پیدا کرده است.
رهبرانقلاب تصریح میک‏نند: «متاسّفانه، امروز در دنیا نفت به سیاست های بین المللی، کمپانی ها و غارتگران بزرگ و جهانخوران و مستکبران وابسته است. در حقیقت، نفت در مشت آنهاست. هرگاه بخواهند، قیمتش را پایین می آورند، تولید را کم یا زیاد دور میک‏نند، یکی را از دور خارج یا وارد دور میک‏نند! نفت مال ماست؛ اما سیاستش در دست دیگران است! چنین سرمایه ای مایه دردسر است. »

 

ایشان معتقدند باید شرایط به گون های باشد که ما برای اداره امور کشور، برای کارهای گوناگون کشور، برای واردات و خدمات کشور، برای آموزش و پرورش و بودجه جاری کشور، مجبور نباشیم نفت را که ذخیره ماست، بفروشیم و گندم، یا شیر خشک وارد کنیم! رهبر انقلاب تأکید میک‏نند: این غلط است.

 

شناخته نشده قدر نخبگان
وقتی پول نفت باشد، دولت را چه نیازی است به نخبگان! رهبر انقلاب مهرماه ۹۳ در هشتمین همایش ملی نخبگان جوان فرمودند: «در کشورى و اقتصادى که متّکى به منابع زیرزمینى است و ثروت باد آورده در آن کشور حاکم است، نخبه، نه شناسایى میشود، نه جذب میشود، نه اصلاً احتیاج به نخبه احساس میشود.

 

وقتى قرار شد که ما این ثروت ذخیره ى‌ تاریخى خودمان را از زیر زمین بکشیم بیرون، مدام خام فروشى کنیم، به حالت «بچه پولدارى ملى » اینجورى بگوییم؛ مثل بچّه پولدارها که قدر پول را نمی دانند، هرجور دستشان بیاید خرج میک‏نند کشور را بخواهیم اداره کنیم، آنجا نه نخبه شناسایى میشود، نه به نخبه احساس احتیاج میشود، نه نخبه می تواند نقش ایفا کند. نتیجه هم همین میشود که سرنوشت کشور می افتد دست آن کسانى که سیاست گذاران کلان دنیاى یک روز قیمت نفت تنزّل پیدا کند؛ ناگهان شما مىبینید ۲۰ دلار قیمت نفت تنزّل پیدا کرد؛ تا دیروز مثلاً ۱۰۵ دلار می فروختند، حالا باید ۸۵ دلار بفروشند؛ اینها سیاست هاى جهانى است.

 

کشورى که اقتصاد خودش را بسپرد دست سیاست گذاران و طرّاحان و برنام هریزان خارج از محدوده ى‌ مصالح او، حال آینده ى‌ آن کشور معلوم است. کشور باید با نیروى درونى اداره بشود… با ذخایر روى زمین یعنى استعدادهاى درونى ما، نیروى انسانى ما، هوش جوانان ما، با اینها باید اداره بشود؛ اگر این شد، هیچ قدرتى در دنیا قادر نخواهد بود که سرنوشت اقتصادى کشور را یا هر آنچه به اقتصاد کشور ارتباط پیدا میک‏ند، در دست بگیرد و ملعبه ى‌ خودش قرار بدهد.

 

غفلت از یک برگ برنده در مناسبات جهانی
همان نفتی که منشأ آسیب پذیری بود، میتواند برگ برند های در مناسبات جهانی و ابزاری باشد برای اعمال قدرت. رهبر انقلاب در این خصوص میفرمایند: «ما باید به جائی برسیم که اگر یک روزی به خاطر قضایای سیاسی، اقتضائات سیاسی، یا اقتضائات اقتصادی در دنیا، اراده کردیم که صادرات خودمان را مثلاً برای مدت پانزده روز یا یک ماه متوقف کنیم، بتوانیم.

 

شما ببینید این کار چه قدرت عظیمی را برای یک کشور تولید کننده ی نفت به وجود م یآورد که یک وقت اگر اراده کرد، بگوید آقا من از امروز تا بیست روز نفت صادر نمیک‏نم. ببینید چه حادثه ای در دنیا به وجود می آید. امروز ما نمی توانیم این کار را بکنیم، چون به این درآمد احتیاج داریم.

 

اگر یک روزی اقتصاد کشور از درآمد نفت و صادرات نفت بریده شود، این توان را ملت ایران و نظام اسلامی در ایران به دست خواهد آورد؛ که تأثیرگذار یاش در دنیا فو ق العاده است. ما باید به اینجا برسیم.

 

سخن آخر

رهبر انقلاب تصریح میک‏نند که فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی شدنی است و راهش سرمایه گذاری بر روی تولید و استعدادهای درونی است.

 

ایشان همچنین میگویند: در زمان ریاست جمهوری بنده، قیمت نفت که امروز هر بشکه ای حدود دوازده دلار است از هجده دلار به دوازده دلار رسیده است به هشت دلار، به هفت و نیم دلار رسید و گذراندیم! وقتی مسئولین بر کار خودشان مسلّط باشند و مردم را پشت سر خودشان داشته باشند، می توانند انجام دهند. ما آن روز، جنگ را هم داشتیم؛ که خرج جنگ هم خرج خیلی عظیمی بود.
ایشان تأکید میک‏نند: «آرزوی واقعی من… این است که ما در چاه های نفت را ببندیم و اقتصاد خود را براساس کالاها و محصولات غیرنفتی بنیاد نهیم. یعنی فرض کنیم این کشور، کالایی به نام نفت ندارد.

 

انتهای پیام/ی

برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=324569
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,817 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی