تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

اقتصادی
کد خبر : 433766
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۳| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
ورود بومی ها ممنوع!

نفت خلیج فارس ستاره ای بی فروغ برای هرمزگانی ها!

با گذشت زمان بحران تولید، بیکاری به علت مدیریت نادرست امکانات و نیروی انسانی موجود ضمن ناکارآمدی های سیاست های اقتصادی دولت روزانه مشکلات بسیاری را فراروی کارگران قطب تجارت و اقصادی کشور قرار می دهد تا جایی که پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس در جذب و استخدام بومیان هرمزگانی ستاره ای بی فروغ است.

نفت خلیج فارس ستاره ای بی فروغ برای هرمزگانی ها!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از هرمزپرس؛ اشتغال یکی از محورهای اساسی هر جامعه ای است که ضمن رونق و ثبات اقتصادی، رفاه اجتماعی و توسعه آن جامعه را به همراه دارد؛ دستیابی به شغل مورد نظر افراد یکی از اساسی ترین و مهمترین نیازهای جوامع بشری است تا جایی که این عنصر حیاتی اقتصادی سبب هجوم نیروهای جوان از روستاها، شهرهای کوچک و حتی استان های دیگر به شهرهای اقتصادی می شود.

در سال های اخیر اشتغال و بیکاری بعنوان موضوعات و مولفه های اقتصادی همه کشورها شناخته شده اند چرا که در پس کاهش فرصت های شغلی برای جوانان جویای کار و افزایش نرخ بیکاری معضلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نهفته است که با گذشت زمان رنگ و لعابی نو به خود می گیرد.

بیکاری و مشکلات اقتصادی از مهمترین معضلات و بحران هی خطرناک پیش روی دولت است که ضمن تاثیر منفی بر شاخص های رشد و توسعه کشور و حتی امنیت ملی؛ بسیاری از مشکلات اجتماعی نه چندان در خور یک جامعه را به دنبال دارد. فقر، ناهنجاری های روانی، طلاق، بزهکاری ها اجتماعی، ترک خانه، مهاجرت، حاشیه نشینی، افزایش میزان گرایش به قاچاق از پیامدهای بیکاری است که در طول تاریخ و به مرور زمان گریبانگیر شهرهای صنعتی و اقتصادی می شود.

از آنجایی که بحران اقتصادی بحران فراگیر جهانی است لذا بسیاری از کشورها با توجه به شرایط و ساختارهای درونی خود در پی راه حلی برای نجات از بحران  هستند، مقاوم سازی اقتصاد و به تعبیری اقتصاد مقاومتی یکی از روزنه ها و نسخه های شفابخش اقتصاد است که فقط مخصوص ایرن نیست و مکررا این واژه از سوی مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) برای  نام گذاری عناوین سال استفاده و بسیار بر اجرایی شدن آن تاکید می ورزند.

اقتصاد مقاومتی با اتکا به ظرفیت ها و توانایی های داخلی اقتصادی درون زا و مولد است که به دوره زمانی خاصی محدود  نمی شود بلکه تدبیری بلندمدت برای اقتصاد کشور است و می توان با استفاده و بکارگیری امکانات، نیروی کار متخصص  و بومی و همچنین مدیریت درست منایع طبیعی موجود در کشور، بر بحران های اقتصادی فائق آمد.

طبق گزارشات دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی کشور و اظهارات و آمارهای ارائه شده از سوی مسئولان استانی در سال گذشته استان هرمزگان رتبه نخست در زمینه اقتصاد مقاومتی را به خود اختصاص داده بود در حالی که همین استان شاهد  افزایش  تجمعات گسترده کارگران و بیکاری هزاران نفر از کارگری بود که در واحدهای تولیدی و اقصادی این استان مشغول فعالیت بوده اند.

اگر هرمزگان را تنها استان کشور بدانیم که از ظرفیت های بالقوه اقتصادی فراوانی برخوردار است، مبالغه و گزاف نیست زیرا وجود بنادر و اسکله های بزرگ تجاری،کشتی سازی، شیلات، صنایع فولاد، آلومینیوم، ستاره نفت خلیج فارس، مناطق آزاد همگی دست به دست هم داده اند تا این استان بعنوان قطب اقتصادی، پایتخت تجاری و اقتصادی ایران شناخته شود و شاید بسیاری از افراد تصور کنند تمامی این ظرفیت های اقتصادی  زندگی مناسبی را  برای مردم این استان رقم زده است اما نمی دانند که مردم هرمزگان آرزو می کنند کاش تمامی این صنایع در این استان وجود نداشت.

پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس در سال ۹۲ از طریق روزنامه بازارکار فراخوان جذب و استخدام ۲۰۰ نفر از بومی های هرمزگان را منتشر کرد که پس از گذراندن فرآیند استخدامی شامل آزمون کتبی، مصاحبه تخصصی، مصاحبه عقیدتی، سیاسی و…. تعداد ۱۰۰ نفر از این پذیرفته شدگان جذب و دوره آموزشی ۶ماهه بدو استخدام را گذراندند و در آزمون های تئوری و عملی نمره قابل قبول را کسب کردندو سپس در ۵ فروردین سال گذشته به کار دعوت شدند.

با  وجود اینکه به مدیر قبلی نقت ستاره خلیج فارس به همه نیروها گفته بود که شما تمام آموزش ها و مهارت های لازم را کسب کرده اید و بعنوان نیروی رسمی باید مشغول بکار شوید اما مدیر فعلی این شرکت تصمیم جدیدی گرفته اند که موجب شگفتی و ناراحتی پرسنل شده اند.

مدیر عامل جدید این شرکت خواستار ارجاع این قبول شدگان به شرکت های پیمانکاری است که خلاق قانون بوده و به مدت دو هفته است کارتکس ثبت ورود و خروج کارکنان غیرفعال شده و موجب تجمعات گسترده و مداوم این پرسنل مقابل شرکت نفت ستاره خلیج فارس، استانداری هرمزگان شد اما از آنجایی که تجمعات استانی هیچ نتیجه ای در بر نداشت سبب شد تا ۱۰۰ نفر از نیروهای این شرکت مقابل مجلس تجمع کنند.

یکی از مهندسی اخراجی شرکت نفت ستاره خلیج فارس با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۰۰ نفر از بومیان هرمزگان پس گذراندن دوره ۶ماه در این شرکت دعوت کار شدند، اظهارکرد: بیش از یک سال کار در شرکت به دلیل تغییر مدیریت و به بهانه گذراندن دوره آموزش برای پیوستن به شرکت پیمانکار اویکو  در تنگنا قرار داده اند.

وی افزود: طبق اظهارات مدیر فعلی این شرکت اگر با نظر ایشان موافقت نکنیم با از کار اخراج می شویم و برای به کرسی نشاندن حرف خودشان از ۱۱ شهریورماه مانع ورود ما به شرکت شده اند.

این مهندس با تاکید براینکه از طریق آزمون های استخدامی  در این شرکت استخدام شدیم، گفت: از آنجایی که شرکت باید قرارداد مدت معین منعقد می کرد اما نه تنها این کار را انجام نداده است بلکه با انعقاد قرارداد موقت امری خلاف قانون انجام داده است.

ورود بومی های هرمزگان ممنوع!!

جوان بندرعباسی به نمایندگی از جمعی از جوانان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمزپرس؛ ضمن شکوه و شکایت از عملکرد مسئولان استانی اظهار کرد: وقتی نام هرمزگان برده می شود بطور ناخودآگاه ما را یاد فیلم ورود آقایان ممنوع می اندازد مدیری که با توجه به عدم اعتقاد به آقایان به علت نیاز فوری و ضروری یک آقا را استخدام می کند ولی باز در جسجوی یک خانم برای جایگزینی این آقاست.

وی ادامه داد: این خانم مدیر اصولا اعتقادی به توانایی آقایان نداشتند اما همانطور که در ادامه می بینیم این دبیرشیمی آقا به مدیر مدرسه ثابت می کند آقایان هم می توانند مانند خانم ها موفق باشند و موفقیت های پی در پی این دبیر شیمی باعث سربلندی مدرسه می شودو مدیر را متقاعد می کند منطقه ممنوعه را بردارد و حتی به ازدواج فکر کند.

این جوان با تاکید بر اینکه بله اینجا هرمزگان!قطب اقتصادی کشور (قطب فولاد،قطب تولید نفت و گاز و بنزین،بزرگترین اسکله ها،مناطق آزاد و…) است، گفت:  اینجا منطقه ممنوعه ورود بومیان به موارد فوق الذکر است، اینجا بومی ها را به چشمی دیگر نگاه می کنند حتی نگاهی بدتر از دید خانم مدیر مدرسه که اشتباه فاحش می کرد.

 

 

وی افزود: نه تنها شرایط استخدام در صنایع نفت بسیار سخت است بلکه به راحتی اجازه ورود جوانان تحصیلکرده به این منطقه ممنوعه صادر نمی شود شاید آرامش برخی از بین برود. ممنوعه ای که اکثرا غیر بومی ها را تشکیل می دهند.

این جوان بومی هرمزگان بیان کرد: کسی نمی داند در پالایشگاه های هرمزگان چه می گذرد؟؟چرا حتی در آزمونهای استخدامی صنایع غرب هرمزگان روی کاغذ حق با بومی هاست ولی در عمل چنین چیزی اتفاق نمی افتد، آزمونهای استخدامی که در سال های گذشته برگزار شد نیز مبین همین موضوع است.

 نفت ستاره خلیج فارس، ستاره ای بی فروغ برای هرمزگانی ها!

وی با بیان اینکه پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس، ستاره ای بی فروغ برای هرمزگانی هاست، تصریح کرد:این پالایشگاه درآزمون استخدامی بیش از ۸۰ درصد از غیر بومی ها را با احترام استخدام کرد و البته اندکی بومی نیز استخدام شدند اما برخی از بومی هایی که از طریق آزمون پذیرفته شدند هنوز در صف انتظار برای استخدام به سر می برند درصورتی که غیر بومی ها در کمال عزت و احترام مدت هاست مشغول به کار هستند ولی به بومی ها هنوز نیاز ندارند!!!

این جوان یادآور شد: یکی از نمایندگان مجلس هرمزگان گفتند توافق شده است که ۵۰۰بومی هرمزگان در پالایشگاه مزبور جذب شوند اما تاکنون بیش از ۲۵۰ الی ۳۰۰ نفر غیر بومی جذب شدند و احتمالا مابقی نیروهای موردنیاز از غیربومی ها انتخاب می شود تا ظرفیت نیروی انسانی آن کامل شود.

جمعی از جوانان هرمزگانی مطرح کردند: آقای استاندار، نمایندگان مجلس و سایر مسئولان هرمزگانی این منطقه ممنوعه را بشکنید،لطفا به جوانان بومی هرمزگان کمک کنید تا حداقل از حق قانونی استخدامی هایی که پذیرفته می شوند استفاده کنند، مخالف جذب غیربومی ها نیستیم بلکه خواستار شکستن منطقه ممنوع برای جوانان هرمزگان و اولویت قرار دادن بومی ها هستیم.

سهم جوانان بومی های هرمزگان از منابع عظیم در هرمزگان چیست؟ جز دود و محدودیت و رفاه برای غیربومی ها چیزی ندیدیم. اگر این منطقه ممنوعه نبود بیکاری بیش از ۳۰درصد از جوانان قطب اقتصادی کشور وجود نداشت،آقای استاندار،آقای نمایندگان مجلس بیایید کمک کنید این منطقه ممنوعه شکسته شود تا خدای ناکرده مردم هرمزگان این احساس به آنها دست ندهد که شاید شما هم از این منطقه ممنوعه سود می برید یا تمایل دارید ممنوعه ها باقی بمانند و مردم هرمزگان را شهروند درجه دو می دانید؟! امید است این مشکلات عدیده جوانان ولایتمدار هرمزگانی و محافظان خلیج همیشه فارس با یاری مسئولان حل شود.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=433766
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,530 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی