نظارت 29 ساله بر سلامت مردم سیریک در فضای 12 متری و فاقد امکانان فنی
+ پ -
نظارت ۲۹ ساله بر سلامت مردم سیریک در فضای ۱۲ متری و فاقد امکانان فنی

متاسفانه دامپزشکی شهرستان سیریک از سال ۱۳۶۵ که با دو نیروی کاردان برای بخش قبلی بیابان تعریف شده تا امروز که ۶ بهمن ماه سال ۱۳۹۴ است هیج تغییری و پیشرفتی برای این مجموعه و اداره مهم بوجود نیامده است و کار خدمت رسانی همچنان با مشکلاتی اساسی برای مردم پیش می رود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از آذینی، در حال حاضر دامپزشکی شهرستان سیریک با دو نیروی کاردان در یک اتاق ۱۲ متری استیجاری فاقد بسیاری از امکانات فنی و اداری با جحم سنگین اداری مشغول فعالیت است تا جایی که خیلی وقت‌ها برای واکسیناسیون احشام برای مقابله با بیماری‌های مشترک انسان و دام، به علت عدم نیروی کافی اداره دامپزشکی تعطیل است.

با توجه به اهمیت و جایگاه  و نقش مهم دامپزشکی در نظارت و اجرای واکسیناسیون احشام و کنترل ورود احشام غیر قانونی به داخل کشور از آنجائیکه شهرستان سیریک در مسیر تردد قاچاق احشام از کشور پاکستان قرار دارد ضرورت اهتمام به این مسئله و توجه به حوزه سلامت انسان‌ها باید متناسب با  زمان مورد توجه قرار بگیرد.

از دیگر موارد مهم و اساسی که دامپزشکی باید در شهرستان سیریک مورد توجه خاص قرار گیرد وجود بیش از ۳۷ هزار راس دام سبک و سنگین، وجود مجتمع‌های آبزی پروری پرورش میگو، ماهیان گرمابی که در سطح استان و جنوب شرق کشور دارای جایگاه نخست است، مرغداری‌ها، نظارت بر صدور مجوز قرنطینه صادرات احشام، نظارت بر توزیع عمل آوری و عرضه فرآوردهای خام دامی و واکسیناسیون احشام از دیگر موارد مهم و تاثیرگذار است که در این ۲۹ سال هنوز مورد توجه مسئولین واقع نشده است.

از آنجائیکه شهرستان سیریک شهرستان ساحلی، گردش پذیری، دارای موقعیت خاص استراتژیکی و دروازه طلایی و ورودی سواحل مکران است و همچنین این شهرستان دارای بنادر متعدد صیادی، تجاری  دو گمرگ بندر کوهستک و سیریک و دارای دومین اسلکه بزرگ استان بعد از اسکله شهید رجایی بندرعباس است و  در سند چشم انداز کشور و توسعه شرق استان جزو یکی از شهرستان‌های با ظرفیت و آینده اقتصادی آن مد نظر است که عدم توجه به دامپزشکی آن می‌تواند فاجعه ساز باشد.

دامپزشکی همواره به عنوان یکی از پایه‌های اصلی سلامت جامعه محسوب می‌شود که در کنترل، پیش‌بینی و پیشگیری بسیاری از  بیمارهای مشترک بین انسان ودام دارای نقش مهم  وجایگاه تاثیرگذاری در جامعه است.

دامپزشکان سربازان  گمنام و بی‌ادعای عرصه بهداشت عمومی هستند و نقش اساسی در حفظ ذخایر دامی و ژنتیکی کشور بر  عهده دارد.

کوتاهی و اغماض نسبت به جایگاه خطیر دامپزشکی چالش‌های مهم بهداشتی و اقتصادی به جامعه تحمیل می‌کند و عدم نظارت بر فرآورد‌ه‌های دامی امنیت اجتماعی، روانی و اقتصادی جامعه را تحت تاثیر قرار خواهد داد و می‌تواند یک جامعه را هم پویا و شکوفا و هم تهدید بزرگی برای سلامت آن باشد.

بروز و وجود بسیاری از بیمارهای مشترک بین انسان و حیوان به علت مسائل مختلف از جمله رشد جمعیت انسانی و دامی، رشد شهرنشینی ، تغییرات سریع سیستم‌های کشاورزی و دامپروری به نوعی خطری روز افزون برای سلامت انسان تبدیل شده است که عدم نظارت و رعایت نکات بهداشتی پروتئین‌های حیوانی مانند  گوشت، شیر، تخم مرغ که نقش مهمی در رشد و سلامت انسان دارند به تهدیدی برای سلامت افراد جامعه تبدیل خواهند شد.

وجود بیماری‌های سل، بروسلوز یا تب مالت، شاربن، هاری در سال‌های اخیر وحشت شیوع بیماری‌های بالفعل و بالقوه ای مثل جنون گاوی، آنفلوانزای خوکی، آنفلوانزای حاد پرندگان در سال‌های اخیر، کره زمین را با یکی از شدیدترین بحران‌های زیستی مواجه کرده است.

دامپزشکی براساس بند ۶ ماده ۲ قانون مهم‌ترین هدف آن حفظ و حمایت از حقوق صنفی دامپزشکان و سایر رده‌های حرفه دامپزشکی است.

انتهای خبر/ پ

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff