نصب کوپلینگ تولید داخلی انتقال قدرت در شناورهای تجسس و نجات در بندر شهید رجایی

معاون فنی و نگهداری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: برای نخستین بار کوپلینگ انتقال قدرت از موتور رانش که توسط صنایع داخلی کشور ساخته شده جهت استفاده در شناورهای تجسس و نجات دریایی در بندر شهید رجایی نصب و در حال بهره برداری می باشد.

محمدرضا پور رجبی معاون فنی و نگهداری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز با بیان اینکه تنها چند شرکت در دنیا قادر به ساخت کوپلینگ انتقال قدرت هستند، اظهار کرد: این قطعه برای استفاده در شناورهای تجسس و نجات اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان اولین بار است که توسط صنایع داخلی کشور ساخته می‌شود.

وی ادامه داد: این قطعه مکانیکی بیش از یک ماه است که به صورت آزمایشی بر روی شناور ناجی ۱۵ نصب که خوشبختانه نتایج حاصله از نصب این قطعه بسیار مثبت ارزیابی شده است .

به گفته معاون فنی و نگهداری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، کوپلینگ وظیفه انتقال قدرت از موتور به جعبه دنده و از جعبه دنده به شافت انتقال قدرت سیستم رانش واتر جت را دارد.

پوررجبی ادامه داد: کوپلینگ در انگلیسی به معنی flexible joint) ) یا اتصال قابل انعطاف گفته می شود که علاوه بر میرا نمودن(کاهش ضربه) در زمانی که شناور حرکت را آغاز می نماید، موجب عدم انتقال ضربه های وارده معکوس از سمت امواج دریا به موتورهای اصلی رانش می‌شود.

گفتنی است؛”کوپلینگ در لغت به معنای (اتصال، جفت کردن، جفت، سرپیچ، متصل کننده، جفت شدگی، جفت ساز، جالس) می‌باشد به تعبیری کوپلینگ به معنی اتصال دهنده دو قطعه بوده که هدف اصلی از کاربرد آنها نیز اتصال دو قطعه برای انتقال نیرو از یکی به دیگری و نهایتا تبدیل نیرو به حرکت است”.

شایان ذکر است؛ به مقاوم کردن سازه‌ها در برابر بارهای ضربه ای و انفجاری نیز میرا کردن گفته می‌شود.

انتهای پیام/