تبلیغات تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 75637
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۸| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

نخستین میزگرد تخصصی عکس در استان هرمزگان

” تحول در حوزه عکس ، و نوع نگرش عکاسان استان هرمزگان ” این عبارت موضوع نخستین میزگرد تخصصی عکاسی بود که با فضایی کاملا متفاوت نسبت به سایر میزگردها در آذر ماه سال جاری ، با حضور اساتید ، دانشجویان و هنرجویان حوزه عکس استان و چند تن از مسئولین استانی برگزار گردید . […]

نخستین میزگرد تخصصی عکس در استان هرمزگان

” تحول در حوزه عکس ، و نوع نگرش عکاسان استان هرمزگان ” این عبارت موضوع نخستین میزگرد تخصصی عکاسی بود که با فضایی کاملا متفاوت نسبت به سایر میزگردها در آذر ماه سال جاری ، با حضور اساتید ، دانشجویان و هنرجویان حوزه عکس استان و چند تن از مسئولین استانی برگزار گردید .

Slide1

ما در این گزارش قصد داریم به همه جنبه های این میز گرد اعم از بحث آموزشی و همچنین مطرح نمودن مشکلات این حوزه در سطح استان هرمزگان بپردازیم .

بخش اول :

در این بخش جناب آقای اصغر گردابی یکی از اساتید این حوزه هنری با توجه به مکان برگزاری میز گرد که در فضای باز طبیعت زیبای خورآذینی شهرستان سیریک بود نکاتی را در خصوص عکاسی در طبیعت به شرح ذیل مطرح نمودند :

۱-      بلندی ها را از دست ندهید

قرار گرفتن در بلندی جاییکه تسلط و دید جامعی داشته باشید برای عکاسی از طبیعت ایده آل است. و اگر دوربینی دارید که کنترل کافی به شما می دهد ( مثلاً یک دوربین SLR ) می توانید دهانه لنز خود را روی f/11 یا f/16 قرار دهید تا همه چیز در دید شما باشد. برای این منظور باید وارد تنظیمات aperture شوید .

۲-      صبح زود را برای عکاسی از دست ندهید

صبح زود بهترین موقع برای عکاسی از طبیعت و مناظر است. دلیل اینکه صبح زود می توانید عکس های خوبی بگیرید به زاویه نور خورشید بر می گردد چون سایه ها نمایان می شوند و طیفی از رنگ ها را می توانید داشته باشید.

۳-      از جاده خارج شوید

به ندرت می توانید در کنار جاده عکس های زیبایی خلق کنید. بنابراین برای عکاسی از طبیعت تجهیزات کافی داشته باشید و برای خارج شدن از جاده و پیاده روی آماده باشید. GPS یکی از مفید ترین ابزار ها برای جستجوی مکان های جالب است.

۴-      لنز واید را فراموش نکنید

لنز های واید بیشترین کاربرد را برای عکاسی از طبیعت دارند چون به شما اجازه می دهند در فریم عکس قسمت بیشتری از تصویر را بگنجانید و همچنین نمایی پریپکتیو و احساسی سه بعدی به عکس می بخشند. به این ترتیب با گرفتن عکسی که قسمت بیشتری از کل صحنه را با خود دارد می توانید بعدا بهترین قسمت را در صورت نیاز از آن جدا کنید و عکس دلخواه خود را داشته باشید

۵-      نمای جلو را فراموش نکنید

هر وقت ممکن بود چیز های جالبی را در جلو زمینه عکس قرار دهید تا عمق تصویر را نشان دهید. در عین حال با استفاده از دهانه لنز کوچکتر مطمئن می شوید که همه چیز را در عکس خود دارید.

۶-      عکاسی با سه پایه

یک نکته ساده دیگر اما ارزشمند برای عکاسی از طبیعت استفاده از سه پایه است. به این ترتیب سرعت کار را پایین می آورید در عوض عکس های کمتر اما زیباتری می گیرید. اگر می خواهید واقعا از سه پایه استفاده کنید بهتر است یک مدل سبک وزن آنرا بخرید.

۷-      عکس های عریض بگیرید

می توانید عکس هایی بگیرید که به حذف نوار بالا و پایین آن تصویری دراماتیک خلق کنید.

۸-      از فیلتر پلارایز استفاده کنید

استفاده از فیلتر پلارایز باعث می شود آسمان تیره تر به نظر برسد درخشندگی های اضافه حذف شوند و رنگ ها اشباع شوند. فیلتر پلارایز معمولا در نور زیاد تاثیر خوبی دارند بنابراین اگر هنگام ظهر در نور شدید آفتاب عکاسی می کنید بدون شک به یک فیلتر پلارایز نیاز دارید.

۹-      کاهش کنتراست

برای کاهش کنتراست بین چشم انداز و آسمان و تیره تر کردن رنگ آسمان از یک فیلتر مایل به خاکستری استفاده کنید. فیلتر پلارایز معمولا برای آسمان ابری با درخشندگی بالا استفاده نمی شوند بلکه فیلتر های خاکستری با درجات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند بسیاری مواقع تصویر به گونه ای به نظر می رسد انگار آسمان آتش گرفته است.

۱۰-  فیلتر های اصلاح رنگ

برای تغییر رنگ نور در عکاسی از مناظر و چشم انداز های طبیعت از فیلتر های اصلاح رنگ استفاده کنید. این فیلتر ها می توانند عکس را گرم تر یا سرد تر نمایش دهند.

۱۱-  فاصله مناسب

از نزدیک ترین فاصله ای که می توانید به وضوح چشم انداز را ببینید عکس بگیرید به این ترتیب می توانید از بالاترین سرعت شاتر استفاده کنید تا همه چیز را با وضوح بالا در عکس نمایان کنید. به این ترتیب به اندازه نیاز از زوم دوربین خود استفاده می کنید و برای گرفتن عکسی با کیفیت مناسب مطمئن ترین کار را انجام داده اید.

۱۲-  از فرمت RAW استفاده کنید

اگر دوربین دیجیتال استفاده می کنید و این قابلیت را دارد از فرمت RAW به جای JPG استفاده کنید. ذخیره عکس به این فرمت کارت حافظه شما را بیشتر اشغال می کند اما هیچ فرایندی روی تصویر توسط دوربین انجام نمی شود. (در حالیکه روی فرمت JPG هنگام عکس گرفتن تغییراتی انجام می شود) فرمت RAW آزادی عمل بیشتری برای دست کاری تصویر با نرم افزار های مختلف در اختیار شما قرار می دهد.

۱۳-  اصیل باشید

دیدگاه منحصر به فرد و سبک خاص خود را داشته باشید. هر عکاس شایسته ای می تواند عکسی با چند برابر ارزش عکس های دیگران خلق کند. صادقانه بگویم عکاسان بزرگ عکس های منحصر به فردی خلق می کنند. از تکرار کار های دیگران و تقلید آنها خود داری کنید. زاویه دید های متفاوت و غیر متعارفی برگزینید. به جای اینکه دوربین را در سطح چشم خود قرار دهید چرا آنرا روی زمین قرار ندهید؟! آیا نمی توانید دنیا را از چشم یک حیوان تصور کنید تا چشم یک انسان؟

۱۴-  داستان روایت کنید

درباره عکس خود بنویسید دلیلی که چنین عکسی گرفتید چرا از چنین فیلتری استفاده کردید؟ بگویید چه چیزی نظر شما را جلب کرد تا بایستید و این عکس را بگیرید؟

در پایان این بخش و با ورود به بخش دوم از هنرجویان خواسته شد تا با توجه به نکاتی که اساتید در خصوص عکاسی در طبیعت بیان نمودند به اختیار خود ظرف مدت یک ساعت به عکاسی در محیط اطراف خود بپردازند .

بخش دوم :

در این بخش همانگونه که پیشتر ذکر کردیم هنرجویان دوره عکاسی در یک ساعت زمانی که در اختیار داشتند به گرفتن عکس از محیط اطراف خود با دید هنری و رعایت استانداردهای عکاسی پرداختند .

در پایان زمان مقرر عکاسان در مکان مشخص شده دور هم جمع شدند و به تبادل نظر و انتقاد و پیشنهاد در خصوص آثار یکدیگر پرداختند .

بخش سوم :

در این بخش به صورت مشورتی اساتید و هنرجویان این رشته هنری مشکلات عکس و عکاسان را در استان هرمزگان بیان نمودند که ما در این قسمت به مهمترین آن ها اشاره خواهیم نمود .

۱-      یکی از عمده ترین مشکلات در حوزه عکس استان فقدان گروهی منسجم است که تمام تفکرات و سلائق را دور هم جمع نماید .

۲-      عدم حمایت مسئولین از عکاسان

۳-      عکاسان از سوی نهادهای انتظامی به چشم جاسوس نگاه کرده میشوند در صورتی که عکاسان چشم مسئولین هستند و میتوانند مشکلات را به آنها یادآور شوند .

۴-      در حوزه خبری بین خبرنگاران و عکاسان تبعیض قائل میشوند ( در این خصوص یکی از هنرجویان که در یکی از خبرگزاری ها مشغول به کار است اشاره کرد ، متاسفانه سال قبل دولت خبری را مبنی بر حمایت از اصحاب رسانه در زمینه مسکن مهر داد که این قانون فقط برای خبرنگاران لحاظ شد و عکاسان را جزئی از رسانه ندانستند و همین امر موجب ناراحتی و دلسرد شدن عکاسان گردید .)

۵-      عدم اختصاص وام مناسب برای عکاسان (یکی از اساتید این مشکل را به صورت گلایه مطرح نمود و بیان داشت : لوازم و تجهیزات این رشته هنری بسیار هزینه بردار است ولی متاسفانه هیچگونه پشتیبانی مالی در این خصوص انجام نمیشود و همین امر موجب شده تا خیلی از استعدادهای عکاسی استان نتوانند استعداد خودشان را شکوفا کنند )

۶-      بین انجمنها و کانون های موجود عکاسی در استان اتحادی وجود ندارد و این به علت اختلاف سلیقه و متاسفانه حس قدرت طلبی بعضی از اشخاصی است  که در راس امورات قرار گرفته اند .

۷-      مراکزی که عکاسی را به صورت اصولی و حرفه ای آموزش دهند در سطح استان بسیار محدودند .

۸-      عکاسان سوژه های مناسبی برای عکاسی ، که بتواند مشکلی را از استان حل کند انتخاب نمی نمایند .

در پایان این بخش استاد گردابی با توجه به چالشهایی که از سوی هنرجویان مطرح شد تصریح کرد : با توجه به جلساتی که با مسئول سازمان بسیج رسانه استان که به تازگی تاسیس شده است داشتیم ، میتواننیم این نوید را به شما بدهیم که در آینده ای نچندان دور این سازمان میتواند به مرجعی در این خصوص تبدیل شود که با این اتفاق بزرگ انشالله به مرور زمان بحث مشکلات این حوزه رفع خواهد شد .

در ادامه بنابه پیشنهاد رابط سازمان بسیج رسانه در پایان این گردهمایی مقرر گردید که هرکدام از هنرجویان با توجه به استعدادی که در این رشته هنری دارند ، در بازگشت به محل سکونت خود اقدام به عکاسی از معضلات و مشکلات استان هرمزگان با تلفیق فنون عکاسی خبری و هنری نمایند ، که این امر را می توانند از همان محله مکان سکونت خود آغاز کنند .

به امید روزی که در حوزه عکس استان هرمزگان با توجه به پتانسیل بالا و استعداد فوق العاده هنرجویان این رشته ، شاهد انقلابی بزرگ و در راستای کمک به نظام و انقلاب و دوشادوش مسئولان استان گام های مناسبی برداشته شود .

با تشکر ویژه از سازمان بسیج رسانه و مدیریت محترم آموزشگاه آزاد سینمایی آنامیس بندرعباس

پایان / اختصاصی شبکه اطلاع رسانی هرمز / سعید دانشور – واحد عکس

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=75637
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,434 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل